Rekordmånga äldre väljare i Finspång

Finspångs kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Finspång. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Finspångs­borna går till valurnorna i höst har 17 166 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 200 färre än 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Finspång. I höstens val handlar det om 5 579 personer, vilket motsvarar 33 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Finspång än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Centrum där drygt 40 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Bergska: där är omkring 27 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Finspång
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Centrum40,9 %
Hävla40,6 %
Regna40,2 %
Grosvad29,1 %
Hårstorp Södra28,4 %
Bergska27,1 %

Samtidigt har 2 313 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Finspång – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Finspång finns i Centrum där 18 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

855 förstagångsväljare i Finspång

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Grosvad, där 6,8 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Regna, bara 2,4 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Finspång
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Grosvad6,8 %
Lotorp6,0 %
Bergska5,9 %
Östermalm4,2 %
Storängen4,1 %
Regna2,4 %

I kommunen är det totalt 855 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Finspång. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Finspång

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Finspång är 5,3 procent inte svenska medborgare, vilket är den högsta andelen i Östergötland. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Nyhem, där 13 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Viggestorp, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,4 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Finspång
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Nyhem12,5 %
Hårstorp Södra7,8 %
Grosvad7,2 %
Hävla2,6 %
Lotorp1,8 %
Viggestorp1,4 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Centrum1 0624,2 %18,0 %40,9 %5,7 %
Bergska9055,9 %14,3 %27,1 %3,1 %
Svälthagen1 0225,6 %14,4 %31,7 %4,8 %
Viggestorp1 1404,7 %10,8 %32,6 %1,4 %
Östermalm1 3494,2 %16,5 %30,2 %6,2 %
Storängen1 3154,1 %17,6 %31,6 %7,0 %
Grosvad1 2976,8 %16,3 %29,1 %7,2 %
Lotorp8566,0 %12,9 %29,6 %1,8 %
Hårstorp Södra1 2635,3 %13,0 %28,4 %7,8 %
Hårstorp Norra1 3464,8 %12,3 %29,8 %5,9 %
Nyhem1 1565,2 %13,1 %30,4 %12,5 %
Grytgöl-Ljusfallshammar7745,3 %11,1 %33,9 %4,1 %
Hällestad-Sonstorp1 4764,4 %10,4 %35,1 %2,7 %
Regna4932,4 %8,7 %40,2 %3,7 %
Rejmyre8725,4 %11,4 %36,7 %3,4 %
Hävla8404,8 %10,1 %40,6 %2,6 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.