Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Jönköpings län. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När invånarna i Jönköpings län går till valurnorna i höst har 289 890 rösträtt i de olika kommunfullmäktigevalen i länet. Det är drygt 4 100 fler än 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Jönköpings län. I höstens val handlar det om 81 603 personer, vilket motsvarar 28 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är ungefär lika stor i Jönköpings län som i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i länet är Visingsö i Jönköpings kommun där drygt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Munksjöstaden i Jönköpings kommun: där är 6 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel 65 år och äldre |
|---|---|---|
| Visingsö | Jönköping | 53,3 % |
| Centrum | Tranås | 48,9 % |
| Kålgården V | Jönköping | 48,5 % |
| ⋮ | ||
| Samset-Sveahäll | Jönköping | 12,2 % |
| Friaredalen | Jönköping | 10,0 % |
| Munksjöstaden | Jönköping | 6,0 % |
Samtidigt har 49 421 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Jönköpings län – eller 17 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Jönköpings län finns i Munksjöstaden i Jönköpings kommun där knappt 60 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.
17 501 förstagångsväljare i Jönköpings län
Högst andel förstagångsväljare finns dock i Ekhagen S i Jönköpings kommun, där 13,8 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Kålgården V i Jönköpings kommun, bara 2,5 procent.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel förstagångsväljare |
|---|---|---|
| Ekhagen S | Jönköping | 13,8 % |
| Munksjöstaden | Jönköping | 10,9 % |
| Hisingstorp-Dalvik | Jönköping | 10,6 % |
| ⋮ | ||
| Visingsö | Jönköping | 3,1 % |
| Kvillsfors-Pauliström | Vetlanda | 3,1 % |
| Kålgården V | Jönköping | 2,5 % |
I länet är det totalt 17 501 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är ungefär lika många som i Jönköpings län. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Så många icke-medborgare får rösta i Jönköpings län
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Jönköpings län är 5,6 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Råslätt-Lockebo i Jönköpings kommun, där ungefär var tredje väljare inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Kärr i Habo och Höreda-Mellby i Eksjö, valdistrikten med minst andel som inte är svenska medborgare, är 0,8 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|---|
| Råslätt-Lockebo | Jönköping | 31,9 % |
| Ekhagen S | Jönköping | 19,9 % |
| Gullvivan | Gislaved | 17,1 % |
| ⋮ | ||
| Bäckseda | Vetlanda | 1,2 % |
| Kärr | Habo | 0,8 % |
| Höreda-Mellby | Eksjö | 0,8 % |
| Valdistrikt | Kommun | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aneby Västra | Aneby | 2 007 | 4,4 % | 11,8 % | 31,9 % | 2,9 % |
| Aneby Södra | Aneby | 1 916 | 5,8 % | 17,1 % | 32,8 % | 5,9 % |
| Aneby Östra | Aneby | 1 445 | 4,7 % | 10,5 % | 32,2 % | 3,9 % |
| Åsenhöga-Källeryd | Gnosjö | 1 115 | 5,4 % | 11,0 % | 33,2 % | 9,9 % |
| Kävsjö | Gnosjö | 1 511 | 5,8 % | 15,0 % | 28,7 % | 9,1 % |
| Kulltorp | Gnosjö | 928 | 4,8 % | 11,5 % | 30,2 % | 6,1 % |
| Gnosjö Norra | Gnosjö | 1 257 | 7,0 % | 17,7 % | 26,0 % | 8,3 % |
| Gnosjö Östra | Gnosjö | 1 213 | 5,4 % | 12,8 % | 30,8 % | 5,5 % |
| Gnosjö Västra | Gnosjö | 1 153 | 8,2 % | 17,4 % | 27,7 % | 7,2 % |
| Sandhem-Utvängstorp | Mullsjö | 1 020 | 4,9 % | 12,5 % | 32,3 % | 6,0 % |
| Mullsjö västra | Mullsjö | 1 492 | 6,0 % | 14,1 % | 33,2 % | 3,0 % |
| Mullsjö östra | Mullsjö | 1 615 | 6,0 % | 15,1 % | 25,7 % | 3,8 % |
| Mullsjö södra-Bjurbäck | Mullsjö | 1 788 | 6,1 % | 13,5 % | 36,1 % | 4,1 % |
| Bränninge | Habo | 1 741 | 5,1 % | 12,3 % | 14,5 % | 3,7 % |
| Centrum-Gunnarsbo | Habo | 1 580 | 5,7 % | 15,5 % | 34,3 % | 4,1 % |
| Kyrkbyn-Furusjö | Habo | 1 205 | 6,4 % | 14,5 % | 26,1 % | 2,0 % |
| Gustav Adolf-Brandstorp | Habo | 1 426 | 7,4 % | 14,4 % | 28,5 % | 4,1 % |
| Kärr | Habo | 1 233 | 7,1 % | 10,6 % | 29,7 % | 0,8 % |
| Kråkeryd-Mölekullen | Habo | 1 352 | 8,1 % | 15,3 % | 24,0 % | 1,8 % |
| Kärnekulla-Sjogarp | Habo | 1 335 | 7,3 % | 13,3 % | 23,5 % | 1,3 % |
| Gislaved C | Gislaved | 1 425 | 6,4 % | 18,4 % | 27,9 % | 9,2 % |
| Gullvivan | Gislaved | 1 213 | 7,3 % | 20,4 % | 25,1 % | 17,1 % |
| Lundåker | Gislaved | 1 338 | 7,2 % | 18,1 % | 25,8 % | 7,0 % |
| Sörgården | Gislaved | 1 384 | 6,9 % | 12,8 % | 28,5 % | 4,0 % |
| Henja | Gislaved | 1 208 | 5,4 % | 15,4 % | 28,7 % | 8,3 % |
| Gyllenfors-Hult | Gislaved | 1 142 | 6,3 % | 16,6 % | 25,2 % | 8,6 % |
| Våthult-Bosebo-Båraryd | Gislaved | 668 | 4,3 % | 9,9 % | 34,6 % | 4,8 % |
| Anderstorp C | Gislaved | 1 247 | 7,1 % | 14,0 % | 27,9 % | 4,4 % |
| Anderstorp N | Gislaved | 1 503 | 6,5 % | 16,6 % | 30,4 % | 7,0 % |
| Anderstorp S | Gislaved | 1 300 | 6,5 % | 15,6 % | 24,8 % | 10,2 % |
| Smålandsstenar C | Gislaved | 1 678 | 7,0 % | 18,2 % | 24,9 % | 9,5 % |
| Smålandsstenar V | Gislaved | 1 607 | 5,8 % | 13,6 % | 32,5 % | 6,3 % |
| Smålandsstenar Ö | Gislaved | 1 232 | 5,7 % | 16,9 % | 28,2 % | 10,6 % |
| Burseryd-Sandvik | Gislaved | 1 065 | 4,5 % | 13,4 % | 31,5 % | 7,6 % |
| Gryteryd-Södra Hestra | Gislaved | 682 | 5,9 % | 11,1 % | 29,6 % | 8,4 % |
| Ås-Kållerstad | Gislaved | 766 | 4,8 % | 11,0 % | 33,2 % | 3,3 % |
| Reftele | Gislaved | 1 483 | 5,2 % | 14,3 % | 31,2 % | 5,7 % |
| Norra Hestra | Gislaved | 1 559 | 4,5 % | 12,6 % | 33,5 % | 5,7 % |
| Vaggeryd västra | Vaggeryd | 1 127 | 6,5 % | 13,2 % | 18,3 % | 2,5 % |
| Vaggeryd norra | Vaggeryd | 1 624 | 6,3 % | 18,3 % | 24,3 % | 5,7 % |
| Vaggeryd östra | Vaggeryd | 1 774 | 5,5 % | 13,7 % | 34,4 % | 5,5 % |
| Byarum-Bondstorp | Vaggeryd | 1 153 | 4,2 % | 10,8 % | 27,7 % | 2,3 % |
| Västra Skillingaryd-Tofteryd | Vaggeryd | 1 906 | 7,1 % | 15,7 % | 25,3 % | 5,1 % |
| Skillingaryd östra | Vaggeryd | 1 907 | 6,4 % | 17,6 % | 28,7 % | 10,2 % |
| Åker-Hagshult | Vaggeryd | 953 | 6,1 % | 11,8 % | 30,4 % | 6,8 % |
| Hok-Svenarum | Vaggeryd | 1 046 | 5,7 % | 13,3 % | 27,3 % | 8,7 % |
| Samset-Sveahäll | Jönköping | 1 418 | 6,9 % | 19,2 % | 12,2 % | 4,5 % |
| Sofia | Jönköping | 1 335 | 4,6 % | 24,3 % | 33,2 % | 4,9 % |
| Mariebo | Jönköping | 1 592 | 6,9 % | 14,3 % | 22,3 % | 3,8 % |
| Centrum V | Jönköping | 1 299 | 8,3 % | 34,1 % | 24,6 % | 7,3 % |
| Söder | Jönköping | 1 693 | 4,8 % | 29,2 % | 28,5 % | 3,1 % |
| Västra Torget | Jönköping | 1 223 | 8,6 % | 43,3 % | 22,9 % | 7,7 % |
| Friaredalen | Jönköping | 1 434 | 4,9 % | 40,9 % | 10,0 % | 3,3 % |
| Munksjö | Jönköping | 1 706 | 5,8 % | 40,8 % | 16,2 % | 6,1 % |
| Torpa Ö | Jönköping | 1 239 | 5,2 % | 34,7 % | 19,9 % | 4,2 % |
| Torpa V | Jönköping | 1 268 | 6,9 % | 25,8 % | 26,6 % | 2,8 % |
| Tokarp | Jönköping | 1 352 | 3,2 % | 19,2 % | 26,6 % | 2,5 % |
| Gräshagen-Torpa | Jönköping | 1 474 | 5,4 % | 28,0 % | 18,4 % | 6,8 % |
| Bäckalyckan | Jönköping | 1 566 | 6,0 % | 22,7 % | 35,2 % | 3,8 % |
| Hisingstorp-Dalvik | Jönköping | 1 745 | 10,6 % | 28,8 % | 26,9 % | 6,5 % |
| Skänkeberg-Dalvik | Jönköping | 1 622 | 5,2 % | 16,7 % | 27,5 % | 4,4 % |
| Bymarken | Jönköping | 1 547 | 9,0 % | 17,8 % | 24,6 % | 2,6 % |
| Vätterslund - Åbolid | Jönköping | 1 333 | 6,8 % | 14,4 % | 31,9 % | 3,1 % |
| Munksjöstaden | Jönköping | 1 168 | 10,9 % | 57,9 % | 6,0 % | 7,0 % |
| Dunkehalla | Jönköping | 1 728 | 6,4 % | 17,7 % | 26,2 % | 3,7 % |
| Kortebo-Strandängen | Jönköping | 1 301 | 5,5 % | 22,3 % | 25,7 % | 6,1 % |
| Kålgården Ö | Jönköping | 1 316 | 4,0 % | 16,3 % | 34,4 % | 2,1 % |
| Centrum Ö | Jönköping | 1 735 | 6,5 % | 35,4 % | 16,8 % | 7,7 % |
| Erik Dahlberg | Jönköping | 1 729 | 9,3 % | 38,1 % | 16,6 % | 10,5 % |
| Kålgården V | Jönköping | 1 362 | 2,5 % | 10,0 % | 48,5 % | 2,9 % |
| Liljeholmsparken | Jönköping | 1 414 | 4,3 % | 24,9 % | 26,0 % | 3,5 % |
| Ekhagen S | Jönköping | 1 517 | 13,8 % | 38,4 % | 21,2 % | 19,9 % |
| Ekhagen N | Jönköping | 1 127 | 4,5 % | 19,4 % | 25,6 % | 8,6 % |
| Bondberget | Jönköping | 1 376 | 6,6 % | 15,8 % | 31,4 % | 3,5 % |
| Rosenlund S | Jönköping | 1 237 | 4,9 % | 21,1 % | 28,7 % | 4,9 % |
| Rosenlund N | Jönköping | 1 058 | 6,4 % | 16,5 % | 28,2 % | 8,1 % |
| Vättersnäs | Jönköping | 1 319 | 5,2 % | 13,8 % | 30,4 % | 2,4 % |
| Österängen V | Jönköping | 1 449 | 4,6 % | 22,3 % | 17,0 % | 16,7 % |
| Österängen Ö | Jönköping | 1 515 | 5,0 % | 22,3 % | 20,3 % | 15,0 % |
| Liljeholmen | Jönköping | 1 374 | 3,9 % | 21,1 % | 27,9 % | 4,3 % |
| Kättilstorp-Haga-Gamla Råslätt | Jönköping | 1 641 | 6,6 % | 17,4 % | 22,7 % | 2,5 % |
| Skeppsbron-Fridhem | Jönköping | 1 096 | 4,5 % | 25,6 % | 18,8 % | 9,9 % |
| Råslätt-Lockebo | Jönköping | 1 365 | 9,7 % | 30,7 % | 17,0 % | 31,9 % |
| Ljungarum | Jönköping | 1 706 | 6,3 % | 13,1 % | 33,4 % | 2,9 % |
| Råslätt V | Jönköping | 1 536 | 6,7 % | 20,6 % | 19,2 % | 14,1 % |
| Råslätt Ö | Jönköping | 1 619 | 5,4 % | 24,3 % | 25,9 % | 14,6 % |
| Huskvarna Smedbyn | Jönköping | 1 188 | 6,7 % | 20,5 % | 18,1 % | 11,4 % |
| Öxnehaga S | Jönköping | 1 718 | 9,1 % | 23,5 % | 25,6 % | 8,3 % |
| Öxnehaga C | Jönköping | 1 474 | 7,5 % | 25,8 % | 16,6 % | 12,4 % |
| Öxnehaga N | Jönköping | 1 543 | 6,4 % | 16,7 % | 25,9 % | 6,2 % |
| Norrängen-Brunstorp | Jönköping | 1 691 | 5,4 % | 15,7 % | 29,2 % | 4,0 % |
| Rosendala | Jönköping | 1 467 | 6,7 % | 21,5 % | 26,0 % | 7,8 % |
| Huskvarna C | Jönköping | 1 614 | 3,9 % | 15,7 % | 41,9 % | 7,2 % |
| Huskvarna Gråbo | Jönköping | 1 574 | 8,6 % | 28,9 % | 20,1 % | 9,1 % |
| Huskvarna Tormenås | Jönköping | 1 520 | 8,1 % | 20,9 % | 18,2 % | 8,4 % |
| Huskvarna Bråneryd | Jönköping | 1 095 | 5,8 % | 20,8 % | 21,5 % | 10,0 % |
| Stensholm-Jöransberg | Jönköping | 1 440 | 5,3 % | 11,2 % | 25,9 % | 2,6 % |
| Egnahem-Fagerslätt | Jönköping | 1 735 | 9,3 % | 17,5 % | 18,6 % | 2,4 % |
| Petersberg-Jutaholm | Jönköping | 1 170 | 6,8 % | 14,6 % | 20,5 % | 2,6 % |
| Kungsängen-Ekhagen Ö | Jönköping | 1 375 | 6,4 % | 24,5 % | 19,7 % | 3,6 % |
| Gränna S | Jönköping | 1 526 | 5,6 % | 11,3 % | 40,0 % | 3,3 % |
| Gränna N | Jönköping | 1 588 | 5,1 % | 13,2 % | 36,8 % | 4,8 % |
| Norrahammar C-Flahult | Jönköping | 1 491 | 5,5 % | 16,0 % | 21,0 % | 6,8 % |
| Norrahammar S | Jönköping | 1 506 | 7,8 % | 17,5 % | 20,6 % | 9,5 % |
| Hovslätt | Jönköping | 1 542 | 6,9 % | 14,6 % | 20,0 % | 1,8 % |
| Hovslätt N | Jönköping | 1 415 | 6,4 % | 13,2 % | 30,0 % | 2,0 % |
| Hovslätt S-Norrahammar N | Jönköping | 1 455 | 5,6 % | 17,3 % | 19,3 % | 10,2 % |
| Visingsö | Jönköping | 578 | 3,1 % | 7,4 % | 53,3 % | 2,8 % |
| Skärstad | Jönköping | 1 228 | 6,4 % | 13,9 % | 26,4 % | 1,9 % |
| Kaxholmen | Jönköping | 1 704 | 6,4 % | 12,4 % | 27,1 % | 1,7 % |
| Ölmstad | Jönköping | 1 536 | 6,0 % | 12,6 % | 25,3 % | 1,3 % |
| Lekeryd-Järsnäs-Svarttorp | Jönköping | 1 317 | 4,9 % | 11,7 % | 29,0 % | 1,5 % |
| Lekeryd | Jönköping | 1 109 | 5,3 % | 12,1 % | 27,7 % | 1,2 % |
| Tenhult N-Öggestorp | Jönköping | 1 440 | 7,4 % | 14,7 % | 22,4 % | 3,5 % |
| Tenhult S-Ödestugu | Jönköping | 1 090 | 4,9 % | 10,9 % | 25,4 % | 1,5 % |
| Tenhult C | Jönköping | 1 347 | 6,8 % | 14,9 % | 23,5 % | 3,3 % |
| Barnarp C | Jönköping | 1 340 | 5,9 % | 14,0 % | 29,1 % | 1,9 % |
| Barnarp | Jönköping | 1 415 | 6,4 % | 11,9 % | 22,3 % | 4,2 % |
| Månsarp | Jönköping | 1 216 | 5,8 % | 14,6 % | 24,3 % | 2,1 % |
| Taberg V | Jönköping | 1 425 | 7,2 % | 16,6 % | 24,6 % | 2,1 % |
| Taberg Ö | Jönköping | 1 507 | 6,7 % | 14,9 % | 21,3 % | 2,2 % |
| Attarp-Sjöåkra | Jönköping | 1 497 | 4,1 % | 13,4 % | 34,9 % | 3,7 % |
| Backamo | Jönköping | 1 506 | 7,6 % | 13,1 % | 21,9 % | 1,6 % |
| Trånghalla-Järstorp | Jönköping | 1 616 | 6,7 % | 12,0 % | 25,5 % | 2,2 % |
| Torp | Jönköping | 1 535 | 9,5 % | 14,7 % | 21,2 % | 1,2 % |
| Nyarp | Jönköping | 1 493 | 7,1 % | 13,0 % | 27,6 % | 1,8 % |
| Bottnaryd | Jönköping | 1 011 | 5,4 % | 13,7 % | 32,4 % | 5,2 % |
| Angerdshestra-Mulseryd-N Unnaryd | Jönköping | 949 | 3,4 % | 10,5 % | 28,7 % | 3,0 % |
| Nässjö centrum | Nässjö | 1 911 | 4,1 % | 14,8 % | 46,1 % | 5,5 % |
| Nässjö landsbygd | Nässjö | 1 255 | 4,0 % | 8,6 % | 34,6 % | 1,8 % |
| Handskeryd | Nässjö | 1 891 | 6,0 % | 17,4 % | 27,0 % | 5,3 % |
| Ingsberg | Nässjö | 1 554 | 5,2 % | 12,4 % | 38,2 % | 2,4 % |
| Nyhem | Nässjö | 1 664 | 6,3 % | 17,7 % | 24,1 % | 5,9 % |
| Runneryd | Nässjö | 1 895 | 8,8 % | 23,6 % | 19,9 % | 12,5 % |
| Norrboda | Nässjö | 1 755 | 8,5 % | 22,9 % | 19,7 % | 10,1 % |
| Åker | Nässjö | 1 773 | 6,7 % | 17,5 % | 22,4 % | 3,8 % |
| Södergården | Nässjö | 1 688 | 5,9 % | 18,5 % | 26,5 % | 6,6 % |
| Bodafors | Nässjö | 1 446 | 5,9 % | 13,3 % | 32,6 % | 8,5 % |
| Grimstorp/Sandsjöfors | Nässjö | 1 645 | 4,6 % | 12,0 % | 34,8 % | 4,0 % |
| Anneberg | Nässjö | 1 854 | 5,4 % | 12,5 % | 29,3 % | 4,1 % |
| Forserum | Nässjö | 1 536 | 5,7 % | 16,9 % | 28,3 % | 6,0 % |
| Barkeryd/Äng | Nässjö | 1 092 | 5,8 % | 12,7 % | 24,9 % | 2,9 % |
| Malmbäck | Nässjö | 1 589 | 5,7 % | 13,6 % | 31,5 % | 5,9 % |
| Västhorja | Värnamo | 1 643 | 5,5 % | 11,9 % | 25,9 % | 1,9 % |
| Trälleborg | Värnamo | 1 418 | 5,9 % | 19,9 % | 20,9 % | 9,2 % |
| Norregård | Värnamo | 1 138 | 8,3 % | 23,2 % | 20,6 % | 6,3 % |
| Pilagården | Värnamo | 1 509 | 3,6 % | 20,1 % | 34,1 % | 5,4 % |
| Skogsfållen | Värnamo | 1 251 | 6,4 % | 16,6 % | 24,1 % | 8,1 % |
| Rörstorp | Värnamo | 1 216 | 6,9 % | 16,9 % | 32,3 % | 5,3 % |
| Apladalen | Värnamo | 1 291 | 5,8 % | 16,6 % | 28,6 % | 4,3 % |
| Mossle | Värnamo | 1 221 | 6,1 % | 16,7 % | 21,5 % | 9,1 % |
| Lillegård | Värnamo | 1 110 | 5,2 % | 20,6 % | 35,8 % | 5,7 % |
| Gröndal | Värnamo | 1 319 | 6,8 % | 13,0 % | 28,3 % | 1,7 % |
| Nylund | Värnamo | 1 175 | 4,4 % | 9,4 % | 32,5 % | 1,3 % |
| Hornaryd | Värnamo | 1 393 | 5,9 % | 17,7 % | 27,3 % | 3,7 % |
| Vråen | Värnamo | 1 226 | 4,4 % | 12,1 % | 35,0 % | 3,6 % |
| Bredaryd | Värnamo | 1 904 | 5,9 % | 12,7 % | 31,8 % | 6,1 % |
| Hånger | Värnamo | 1 081 | 4,1 % | 9,3 % | 33,8 % | 3,4 % |
| Forsheda | Värnamo | 1 706 | 4,9 % | 12,5 % | 29,6 % | 5,8 % |
| Nöbbele | Värnamo | 906 | 5,6 % | 11,9 % | 32,0 % | 2,3 % |
| Bor | Värnamo | 1 804 | 5,0 % | 11,1 % | 35,6 % | 3,3 % |
| Rydaholm | Värnamo | 1 991 | 5,2 % | 12,0 % | 33,8 % | 8,3 % |
| Fryele | Värnamo | 989 | 3,8 % | 10,7 % | 34,5 % | 4,3 % |
| Sävsjö stad | Sävsjö | 1 966 | 6,3 % | 16,8 % | 26,6 % | 6,2 % |
| Sävsjö Ljunga | Sävsjö | 1 511 | 5,8 % | 18,3 % | 32,4 % | 6,3 % |
| Sävsjö Vallsjö | Sävsjö | 1 647 | 6,9 % | 15,5 % | 29,3 % | 6,4 % |
| Vrigstad | Sävsjö | 1 521 | 5,0 % | 12,1 % | 34,4 % | 6,4 % |
| Rörvik | Sävsjö | 959 | 4,6 % | 10,5 % | 36,2 % | 7,9 % |
| Stockaryd | Sävsjö | 1 289 | 6,4 % | 13,3 % | 35,0 % | 7,4 % |
| Mellangården | Vetlanda | 1 952 | 4,9 % | 14,0 % | 37,3 % | 3,9 % |
| Brunnsgård | Vetlanda | 1 618 | 5,5 % | 16,5 % | 32,8 % | 4,5 % |
| Vetlanda Flugeby-Näsby | Vetlanda | 1 664 | 6,4 % | 19,1 % | 27,2 % | 7,9 % |
| Pukaregården | Vetlanda | 1 456 | 6,3 % | 22,1 % | 31,0 % | 4,0 % |
| Tomaslunden | Vetlanda | 1 463 | 6,4 % | 18,1 % | 25,6 % | 4,3 % |
| Karlslund | Vetlanda | 1 362 | 5,4 % | 13,5 % | 30,1 % | 3,0 % |
| Ekenässjön-Björköby | Vetlanda | 1 971 | 5,6 % | 14,3 % | 33,7 % | 6,5 % |
| Bäckseda | Vetlanda | 2 205 | 5,3 % | 11,0 % | 30,1 % | 1,2 % |
| Bäckaby-Ramkvilla | Vetlanda | 962 | 5,1 % | 11,4 % | 35,2 % | 9,3 % |
| Korsberga | Vetlanda | 1 067 | 4,2 % | 12,6 % | 33,0 % | 5,4 % |
| Nye-Näshult | Vetlanda | 1 064 | 5,0 % | 11,3 % | 34,9 % | 7,2 % |
| Holsbybrunn | Vetlanda | 1 764 | 5,7 % | 13,3 % | 34,0 % | 5,8 % |
| Kvillsfors-Pauliström | Vetlanda | 875 | 3,1 % | 7,4 % | 41,6 % | 15,8 % |
| Landsbro-Myresjö | Vetlanda | 2 122 | 5,6 % | 13,9 % | 32,8 % | 6,1 % |
| Sjöängen/Prästängen m.fl. | Eksjö | 2 034 | 6,0 % | 19,3 % | 32,6 % | 3,0 % |
| Norrtull med landsbygd | Eksjö | 1 422 | 5,0 % | 17,5 % | 31,2 % | 3,2 % |
| Gamla Stan m.fl. | Eksjö | 1 679 | 6,8 % | 19,5 % | 35,5 % | 6,0 % |
| Grevhagen med landsbygd | Eksjö | 1 635 | 5,8 % | 14,4 % | 28,9 % | 2,9 % |
| Blåsippan-Kaffekullen | Eksjö | 1 415 | 7,0 % | 17,3 % | 31,2 % | 6,9 % |
| Kvarnarp | Eksjö | 1 182 | 4,7 % | 11,7 % | 31,7 % | 2,8 % |
| Mariannelund-Hässleby-Kråkshult | Eksjö | 1 431 | 4,9 % | 11,0 % | 37,2 % | 9,0 % |
| Ingatorp-Hjältevad-Bellö | Eksjö | 968 | 4,5 % | 12,3 % | 39,9 % | 6,7 % |
| Hult-Bruzaholm | Eksjö | 1 157 | 4,6 % | 10,1 % | 34,9 % | 8,2 % |
| Höreda-Mellby | Eksjö | 1 157 | 5,1 % | 10,5 % | 33,2 % | 0,8 % |
| Tranås Norra-Sommen | Tranås | 1 667 | 6,2 % | 16,9 % | 28,6 % | 9,2 % |
| Tranås Kvarn | Tranås | 1 549 | 5,7 % | 14,0 % | 30,6 % | 3,8 % |
| Ängaryd | Tranås | 1 740 | 6,0 % | 17,0 % | 25,0 % | 5,7 % |
| Centrum | Tranås | 1 971 | 3,9 % | 15,3 % | 48,9 % | 7,9 % |
| Ekmarksberg | Tranås | 1 311 | 5,2 % | 20,3 % | 30,3 % | 5,3 % |
| Junkaremålen | Tranås | 1 617 | 4,8 % | 12,2 % | 36,3 % | 2,3 % |
| Fröafall | Tranås | 1 742 | 6,4 % | 11,7 % | 29,5 % | 1,3 % |
| Tranås Södra | Tranås | 1 589 | 5,8 % | 17,2 % | 29,3 % | 5,0 % |
| Tranås Västra | Tranås | 1 505 | 6,6 % | 13,8 % | 30,6 % | 2,1 % |
