Rekordmånga äldre väljare i Vetlanda

Vetlanda kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Vetlanda. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Vetlanda­borna går till valurnorna i höst har 21 545 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Vetlanda. I höstens val handlar det om 6 995 personer, vilket motsvarar 33 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Vetlanda än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Kvillsfors-Pauliström där drygt 40 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Tomaslunden: där är omkring 26 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Vetlanda
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Kvillsfors-Pauliström41,6 %
Mellangården37,3 %
Bäckaby-Ramkvilla35,2 %
Bäckseda30,1 %
Vetlanda Flugeby-Näsby27,2 %
Tomaslunden25,6 %

Samtidigt har 3 111 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Vetlanda – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Vetlanda finns i Pukaregården där ungefär var femte röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

1 171 förstagångsväljare i Vetlanda

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Vetlanda Flugeby-Näsby och Tomaslunden, där 6,4 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Kvillsfors-Pauliström, bara 3,1 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Vetlanda
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Vetlanda Flugeby-Näsby6,4 %
Tomaslunden6,4 %
Pukaregården6,3 %
Mellangården4,9 %
Korsberga4,2 %
Kvillsfors-Pauliström3,1 %

I kommunen är det totalt 1 171 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,4 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har minskat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är något högre andel än i Vetlanda. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Vetlanda

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Vetlanda är 5,5 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Kvillsfors-Pauliström, där 16 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Bäckseda, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,2 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Vetlanda
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Kvillsfors-Pauliström15,8 %
Bäckaby-Ramkvilla9,3 %
Vetlanda Flugeby-Näsby7,9 %
Mellangården3,9 %
Karlslund3,0 %
Bäckseda1,2 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Mellangården1 9524,9 %14,0 %37,3 %3,9 %
Brunnsgård1 6185,5 %16,5 %32,8 %4,5 %
Vetlanda Flugeby-Näsby1 6646,4 %19,1 %27,2 %7,9 %
Pukaregården1 4566,3 %22,1 %31,0 %4,0 %
Tomaslunden1 4636,4 %18,1 %25,6 %4,3 %
Karlslund1 3625,4 %13,5 %30,1 %3,0 %
Ekenässjön-Björköby1 9715,6 %14,3 %33,7 %6,5 %
Bäckseda2 2055,3 %11,0 %30,1 %1,2 %
Bäckaby-Ramkvilla9625,1 %11,4 %35,2 %9,3 %
Korsberga1 0674,2 %12,6 %33,0 %5,4 %
Nye-Näshult1 0645,0 %11,3 %34,9 %7,2 %
Holsbybrunn1 7645,7 %13,3 %34,0 %5,8 %
Kvillsfors-Pauliström8753,1 %7,4 %41,6 %15,8 %
Landsbro-Myresjö2 1225,6 %13,9 %32,8 %6,1 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.