Rekordmånga äldre väljare i Ulricehamn

Ulricehamns kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Ulricehamn. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Ulricehamns­borna går till valurnorna i höst har 19 799 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Ulricehamn. I höstens val handlar det om 6 246 personer, vilket motsvarar 32 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Ulricehamn än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Villastaden/Bronäs/Ekhagen/Karlsnäs där knappt 45 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Markuslyckan/Karlslätt/Härstorp: där är omkring 22 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Ulricehamn
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Villastaden/Bronäs/Ekhagen/Karlsnäs43,7 %
Centrum/Tingsholm N.40,1 %
Timmele/Älmestad34,3 %
Gunnarshill/Borgmästarhagen25,0 %
Skarpås/Furet/Hemryd/Tingsholm S.23,5 %
Markuslyckan/Karlslätt/Härstorp22,1 %

Samtidigt har 2 750 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Ulricehamn – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Ulricehamn finns i Skarpås/Furet/Hemryd/Tingsholm S. där ungefär var femte röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

1 071 förstagångsväljare i Ulricehamn

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Gunnarshill/Borgmästarhagen, där 8,2 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Villastaden/Bronäs/Ekhagen/Karlsnäs, bara 3,5 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Ulricehamn
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Gunnarshill/Borgmästarhagen8,2 %
Skarpås/Furet/Hemryd/Tingsholm S.7,5 %
Marbäck/Fredriksberg/Fållorna6,5 %
Gällstad/Rånnaväg/Grönahög4,1 %
Tvärred/Vegby4,0 %
Villastaden/Bronäs/Ekhagen/Karlsnäs3,5 %

I kommunen är det totalt 1 071 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,4 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022 då andelen förstagångsväljare var den lägsta hittills under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är något högre andel än i Ulricehamn. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Ulricehamn

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Ulricehamn är 4,9 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Tvärred/Vegby, där 7,1 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Timmele/Älmestad, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 2,9 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Ulricehamn
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Tvärred/Vegby7,1 %
Markuslyckan/Karlslätt/Härstorp6,9 %
Blidsberg/Dalum/Trädet6,4 %
Hökerum/Nitta3,6 %
Marbäck/Fredriksberg/Fållorna3,0 %
Timmele/Älmestad2,9 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Gunnarshill/Borgmästarhagen1 2008,2 %16,8 %25,0 %4,5 %
Villastaden/Bronäs/Ekhagen/Karlsnäs1 5253,5 %9,4 %43,7 %3,9 %
Centrum/Tingsholm N.1 5465,1 %17,0 %40,1 %5,5 %
Skarpås/Furet/Hemryd/Tingsholm S.1 3017,5 %20,3 %23,5 %4,4 %
Fridhem/Paradiset/Centrum S.1 7016,0 %16,6 %33,6 %4,6 %
Markuslyckan/Karlslätt/Härstorp1 2106,4 %15,3 %22,1 %6,9 %
Marbäck/Fredriksberg/Fållorna1 8716,5 %15,3 %26,6 %3,0 %
Blidsberg/Dalum/Trädet1 6015,1 %13,1 %33,4 %6,4 %
Gällstad/Rånnaväg/Grönahög1 6634,1 %10,2 %33,4 %5,7 %
Hökerum/Nitta1 8544,8 %12,1 %29,5 %3,6 %
Hössna/Liared1 1304,2 %13,5 %27,0 %5,7 %
Timmele/Älmestad1 5915,8 %12,8 %34,3 %2,9 %
Tvärred/Vegby1 6064,0 %10,1 %32,9 %7,1 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.