Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Heby. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Hebyborna går till valurnorna i höst har 11 452 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Heby. I höstens val handlar det om 3 812 personer, vilket motsvarar 33 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Heby än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Tärnsjö där knappt 40 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Harbo: där är omkring 28 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Tärnsjö | 39,2 % |
| Västerlövsta Västra - Enåker | 36,0 % |
| Östervåla | 35,4 % |
| Västerlövsta Östra - Huddunge | 32,0 % |
| Morgongåva | 28,4 % |
| Harbo | 27,5 % |
Samtidigt har 1 482 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Heby – eller 13 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Heby finns i Harbo där 14 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.
559 förstagångsväljare i Heby
Det är också i Harbo där andelen förstagångsväljare är högst i Heby i höst. Här får 6,2 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Västerlövsta Östra - Huddunge, 4,1 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Harbo | 6,2 % |
| Östervåla | 5,5 % |
| Västerlövsta Västra - Enåker | 4,6 % |
| Tärnsjö | 4,6 % |
| Morgongåva | 4,5 % |
| Västerlövsta Östra - Huddunge | 4,1 % |
I kommunen är det totalt 559 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 4,9 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har minskat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Heby. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Så många icke-medborgare får rösta i Heby
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Heby är 5,1 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Västerlövsta Östra - Huddunge, där 6,5 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Harbo, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 3,5 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Västerlövsta Östra - Huddunge | 6,5 % |
| Morgongåva | 6,3 % |
| Västerlövsta Västra - Enåker | 5,0 % |
| Tärnsjö | 5,0 % |
| Östervåla | 3,9 % |
| Harbo | 3,5 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Västerlövsta Västra - Enåker | 2 001 | 4,6 % | 12,8 % | 36,0 % | 5,0 % |
| Västerlövsta Östra - Huddunge | 1 864 | 4,1 % | 11,8 % | 32,0 % | 6,5 % |
| Morgongåva | 2 049 | 4,5 % | 13,9 % | 28,4 % | 6,3 % |
| Tärnsjö | 1 941 | 4,6 % | 11,5 % | 39,2 % | 5,0 % |
| Östervåla | 2 066 | 5,5 % | 13,4 % | 35,4 % | 3,9 % |
| Harbo | 1 531 | 6,2 % | 14,4 % | 27,5 % | 3,5 % |
