Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Uppsala län. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När invånarna i Uppsala län går till valurnorna i höst har 323 850 rösträtt i de olika kommunfullmäktigevalen i länet. Det är drygt 14 500 fler än 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Uppsala län. I höstens val handlar det om 80 194 personer, vilket motsvarar 25 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är lägre i Uppsala län än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i länet är Öregrund norra - Gräsö i Östhammar där drygt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Studentstaden-Studentvägen i Uppsala kommun: där är knappt 2 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel 65 år och äldre |
|---|---|---|
| Öregrund norra - Gräsö | Östhammar | 50,9 % |
| Hållnäs | Tierp | 49,4 % |
| Kryddgården | Enköping | 47,6 % |
| ⋮ | ||
| Studentstaden-Rackarberget | Uppsala | 2,1 % |
| Kapellgärdet-Kantorsgatan | Uppsala | 1,9 % |
| Studentstaden-Studentvägen | Uppsala | 1,5 % |
Samtidigt har 67 738 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Uppsala län – eller 21 procent av de röstberättigade. Det är noll procentenheter fler än 2022.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Uppsala län finns i Studentstaden-Studentvägen i Uppsala kommun där knappt 90 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.
21 045 förstagångsväljare i Uppsala län
Det är också i Studentstaden-Studentvägen i Uppsala kommun där andelen förstagångsväljare är högst i Uppsala län i höst. Här får 18,5 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Hållnäs i Tierp, bara 2,5 procent.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel förstagångsväljare |
|---|---|---|
| Studentstaden-Studentvägen | Uppsala | 18,5 % |
| Kapellgärdet-Kantorsgatan | Uppsala | 17,8 % |
| Studentstaden-Rackarberget | Uppsala | 17,6 % |
| ⋮ | ||
| Gårdskär | Älvkarleby | 2,6 % |
| Sala backe norra | Uppsala | 2,6 % |
| Hållnäs | Tierp | 2,5 % |
I länet är det totalt 21 045 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6,5 procent av de röstberättigade, och det är den högsta andelen i landet. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är lägre andel än i Uppsala län. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Så många icke-medborgare får rösta i Uppsala län
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Uppsala län är 7 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Flogsta-Sernanders väg i Uppsala kommun, där knappt 45 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Björklinge östra i Uppsala kommun och Ed i Östhammar, valdistrikten med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,3 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|---|
| Flogsta-Sernanders väg | Uppsala | 42,6 % |
| Valsätra sydvästra | Uppsala | 31,0 % |
| Gränby sydvästra | Uppsala | 28,3 % |
| ⋮ | ||
| Bälinge västra tätort | Uppsala | 1,6 % |
| Björklinge östra | Uppsala | 1,3 % |
| Ed | Östhammar | 1,3 % |
| Valdistrikt | Kommun | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mansängen - Draget | Håbo | 2 352 | 7,0 % | 25,7 % | 18,5 % | 15,5 % |
| Skörby - Gillmarken | Håbo | 1 552 | 9,7 % | 16,9 % | 18,8 % | 4,2 % |
| Västerängen - Åkerby | Håbo | 1 426 | 6,6 % | 11,7 % | 28,5 % | 5,6 % |
| Råby - Frösunda | Håbo | 1 456 | 7,8 % | 13,5 % | 21,2 % | 3,5 % |
| Väppeby äng - Kalmarsand | Håbo | 1 600 | 6,8 % | 18,7 % | 25,4 % | 7,1 % |
| Väppebyberget - Viby äng | Håbo | 1 672 | 7,7 % | 12,9 % | 19,1 % | 4,0 % |
| Gamla Bålsta - Pomona | Håbo | 1 654 | 4,8 % | 18,3 % | 35,8 % | 6,4 % |
| Åsenområdet | Håbo | 1 434 | 6,3 % | 13,0 % | 29,7 % | 3,0 % |
| Häggeby - Övergran | Håbo | 1 590 | 5,0 % | 11,3 % | 24,3 % | 6,2 % |
| Krägga - Graneberg | Håbo | 1 702 | 6,3 % | 14,6 % | 20,4 % | 6,5 % |
| Skokloster | Håbo | 1 507 | 6,0 % | 13,7 % | 22,9 % | 8,2 % |
| Gårdskär | Älvkarleby | 467 | 2,6 % | 10,5 % | 40,9 % | 3,0 % |
| Östanån | Älvkarleby | 1 411 | 5,7 % | 11,1 % | 32,0 % | 2,8 % |
| Älvkarleö bruk - Marma | Älvkarleby | 851 | 5,4 % | 11,5 % | 34,7 % | 3,1 % |
| Jungfruholmen | Älvkarleby | 1 635 | 5,4 % | 14,8 % | 27,4 % | 4,5 % |
| Skutskärs Centrum | Älvkarleby | 1 899 | 5,1 % | 15,5 % | 30,9 % | 5,8 % |
| Boda | Älvkarleby | 1 337 | 4,7 % | 10,9 % | 35,9 % | 2,3 % |
| Lagga - Östuna | Knivsta | 1 496 | 5,5 % | 12,5 % | 23,9 % | 5,3 % |
| Vassunda | Knivsta | 1 170 | 6,1 % | 11,7 % | 27,9 % | 5,5 % |
| Norra Alsike | Knivsta | 1 140 | 7,6 % | 15,4 % | 13,2 % | 6,1 % |
| Vrå | Knivsta | 1 413 | 9,9 % | 18,1 % | 6,4 % | 5,7 % |
| Boängen | Knivsta | 1 123 | 11,6 % | 17,9 % | 5,6 % | 5,0 % |
| Sågen | Knivsta | 1 169 | 4,2 % | 28,1 % | 18,3 % | 17,3 % |
| Tallbacken | Knivsta | 1 109 | 6,9 % | 18,8 % | 15,1 % | 11,2 % |
| Östra Knivsta | Knivsta | 1 374 | 9,0 % | 13,5 % | 26,9 % | 2,8 % |
| Södra Knivsta | Knivsta | 1 950 | 5,5 % | 21,1 % | 20,3 % | 10,5 % |
| Västra Knivsta | Knivsta | 2 046 | 7,3 % | 26,8 % | 20,2 % | 10,7 % |
| Gredelby | Knivsta | 1 279 | 7,3 % | 21,7 % | 21,3 % | 6,8 % |
| Husby - Långhundra | Knivsta | 958 | 5,4 % | 11,3 % | 27,9 % | 4,7 % |
| Västerlövsta Västra - Enåker | Heby | 2 001 | 4,6 % | 12,8 % | 36,0 % | 5,0 % |
| Västerlövsta Östra - Huddunge | Heby | 1 864 | 4,1 % | 11,8 % | 32,0 % | 6,5 % |
| Morgongåva | Heby | 2 049 | 4,5 % | 13,9 % | 28,4 % | 6,3 % |
| Tärnsjö | Heby | 1 941 | 4,6 % | 11,5 % | 39,2 % | 5,0 % |
| Östervåla | Heby | 2 066 | 5,5 % | 13,4 % | 35,4 % | 3,9 % |
| Harbo | Heby | 1 531 | 6,2 % | 14,4 % | 27,5 % | 3,5 % |
| Vallskoga | Tierp | 1 429 | 5,4 % | 11,5 % | 29,1 % | 2,0 % |
| Tierps köping södra | Tierp | 1 499 | 5,2 % | 16,6 % | 39,0 % | 9,0 % |
| Tierps köping norra | Tierp | 1 254 | 6,2 % | 18,3 % | 26,3 % | 3,6 % |
| Svanby | Tierp | 1 378 | 6,0 % | 17,3 % | 31,4 % | 5,2 % |
| Örbyhus Sydväst | Tierp | 1 021 | 5,6 % | 16,2 % | 24,4 % | 4,8 % |
| Örbyhus Nordost | Tierp | 1 042 | 7,3 % | 17,0 % | 23,5 % | 3,1 % |
| Vendel | Tierp | 840 | 4,0 % | 13,9 % | 27,9 % | 2,6 % |
| Tobo | Tierp | 851 | 6,1 % | 13,7 % | 31,5 % | 6,1 % |
| Kyrkbyn | Tierp | 945 | 4,9 % | 12,4 % | 24,8 % | 2,9 % |
| Månkarbo | Tierp | 1 062 | 4,5 % | 11,9 % | 28,7 % | 4,0 % |
| Söderfors | Tierp | 1 714 | 5,3 % | 13,7 % | 33,1 % | 8,1 % |
| Västland - Karlholm | Tierp | 1 551 | 2,9 % | 8,8 % | 39,6 % | 3,6 % |
| Skärplinge | Tierp | 1 412 | 4,2 % | 11,9 % | 39,0 % | 2,8 % |
| Hållnäs | Tierp | 805 | 2,5 % | 6,6 % | 49,4 % | 3,6 % |
| Fjärdingen-Vasaparken | Uppsala | 1 159 | 5,5 % | 27,3 % | 37,5 % | 4,5 % |
| Fjärdingen-Sankt Johannes | Uppsala | 1 373 | 7,8 % | 44,1 % | 19,7 % | 10,5 % |
| Fjärdingen-Odinslund | Uppsala | 1 023 | 6,9 % | 37,0 % | 27,8 % | 5,2 % |
| Luthagen östra | Uppsala | 1 077 | 9,9 % | 50,8 % | 18,9 % | 7,2 % |
| Fjärdingen-Orphei Drängars plats | Uppsala | 1 117 | 5,0 % | 31,2 % | 35,9 % | 6,7 % |
| Centrum-Linnéträdgården-Mikaelsplan | Uppsala | 1 642 | 4,6 % | 19,1 % | 34,8 % | 6,6 % |
| Centrum-Stora torget | Uppsala | 1 053 | 5,3 % | 25,0 % | 24,9 % | 15,5 % |
| Centrum södra | Uppsala | 1 101 | 4,5 % | 19,5 % | 32,6 % | 7,7 % |
| Centrum-Samariterhemmet | Uppsala | 1 269 | 3,9 % | 17,6 % | 39,3 % | 7,2 % |
| Höganäs västra | Uppsala | 1 264 | 4,2 % | 25,7 % | 25,9 % | 4,2 % |
| Centrum-Höganäs-Kvarnen | Uppsala | 1 188 | 5,0 % | 15,5 % | 33,2 % | 9,2 % |
| Fålhagen-Östra station | Uppsala | 1 247 | 4,3 % | 24,0 % | 19,6 % | 5,1 % |
| Kungsängen mellersta | Uppsala | 1 139 | 4,0 % | 14,4 % | 31,8 % | 3,5 % |
| Kungsängen södra | Uppsala | 1 418 | 6,5 % | 24,4 % | 12,0 % | 8,7 % |
| Kungsängen-Hovstallängen | Uppsala | 1 311 | 4,3 % | 22,3 % | 23,4 % | 5,3 % |
| Kungsängen västra | Uppsala | 1 414 | 3,7 % | 15,3 % | 29,7 % | 3,7 % |
| Kungsängen nordöstra | Uppsala | 1 818 | 3,3 % | 44,1 % | 3,9 % | 9,7 % |
| Svartbäcken södra | Uppsala | 1 657 | 5,9 % | 15,5 % | 32,4 % | 5,5 % |
| Svartbäcken-Fyrishov | Uppsala | 1 015 | 6,0 % | 22,7 % | 25,7 % | 4,6 % |
| Tuna backar | Uppsala | 1 122 | 4,1 % | 14,4 % | 30,9 % | 4,5 % |
| Bärby hage-Tunaberg | Uppsala | 1 729 | 6,2 % | 14,7 % | 30,1 % | 2,7 % |
| Svartbäcken norra | Uppsala | 1 816 | 6,1 % | 22,1 % | 27,5 % | 3,7 % |
| Kapellgärdet-Tornet | Uppsala | 1 502 | 4,1 % | 18,4 % | 29,0 % | 4,3 % |
| Kapellgärdet norra | Uppsala | 1 888 | 5,5 % | 22,9 % | 21,1 % | 7,0 % |
| Kapellgärdet-Djäknegatan | Uppsala | 1 622 | 8,5 % | 51,5 % | 10,6 % | 9,4 % |
| Kapellgärdet-Väktargatan | Uppsala | 1 187 | 10,4 % | 50,5 % | 13,1 % | 14,2 % |
| Kapellgärdet-Kantorsgatan | Uppsala | 1 710 | 17,8 % | 74,8 % | 1,9 % | 21,2 % |
| Höganäs östra | Uppsala | 1 251 | 4,9 % | 37,3 % | 14,6 % | 5,0 % |
| Kvarngärdet södra | Uppsala | 1 512 | 5,3 % | 19,6 % | 21,4 % | 12,0 % |
| Kvarngärdet norra | Uppsala | 1 704 | 6,0 % | 27,1 % | 7,7 % | 20,3 % |
| Gränby södra | Uppsala | 1 558 | 5,5 % | 17,3 % | 29,1 % | 9,9 % |
| Gränby norra-Brillinge | Uppsala | 1 667 | 5,3 % | 24,3 % | 18,6 % | 10,0 % |
| Gränby sydvästra | Uppsala | 1 801 | 9,8 % | 27,4 % | 7,3 % | 28,3 % |
| Gränby nordvästra | Uppsala | 1 795 | 6,7 % | 34,6 % | 11,0 % | 22,2 % |
| Löten östra | Uppsala | 1 288 | 6,8 % | 20,3 % | 25,0 % | 10,9 % |
| Löten norra | Uppsala | 1 200 | 5,1 % | 17,1 % | 23,3 % | 10,2 % |
| Löten västra | Uppsala | 1 372 | 5,3 % | 15,8 % | 34,9 % | 5,7 % |
| Nyby gård | Uppsala | 890 | 7,0 % | 14,2 % | 31,2 % | 5,8 % |
| Gamla Uppsala-Yrsaparken | Uppsala | 1 033 | 9,6 % | 29,0 % | 20,3 % | 7,6 % |
| Nyby södra | Uppsala | 1 081 | 5,9 % | 16,8 % | 26,7 % | 6,8 % |
| Nyby norra | Uppsala | 1 785 | 3,9 % | 21,9 % | 29,3 % | 10,8 % |
| Gamla Uppsala | Uppsala | 1 535 | 10,4 % | 17,6 % | 17,8 % | 4,2 % |
| Luthagen norra | Uppsala | 1 075 | 4,5 % | 26,0 % | 35,1 % | 5,5 % |
| Luthagen mellersta | Uppsala | 1 234 | 4,1 % | 27,0 % | 31,5 % | 3,2 % |
| Studentstaden-Observatoriet | Uppsala | 1 241 | 11,8 % | 87,0 % | 4,8 % | 8,6 % |
| Studentstaden-Rackarberget | Uppsala | 1 219 | 17,6 % | 87,8 % | 2,1 % | 10,2 % |
| Studentstaden-Studentvägen | Uppsala | 1 499 | 18,5 % | 87,9 % | 1,5 % | 10,1 % |
| Luthagen sydvästra | Uppsala | 1 222 | 7,5 % | 42,1 % | 16,9 % | 2,8 % |
| Luthagen-Tiundaskolan | Uppsala | 1 348 | 7,2 % | 22,4 % | 26,8 % | 4,0 % |
| Rickomberga | Uppsala | 1 243 | 4,2 % | 16,3 % | 29,4 % | 5,4 % |
| Luthagen-Seminariet | Uppsala | 1 273 | 5,0 % | 14,8 % | 30,2 % | 5,3 % |
| Luthagen-Eriksdal | Uppsala | 1 385 | 5,3 % | 15,2 % | 37,0 % | 3,3 % |
| Luthagen-Prästgårdsgatan | Uppsala | 1 270 | 6,0 % | 26,7 % | 25,6 % | 4,2 % |
| Husbyborg-Börjetull | Uppsala | 1 565 | 5,6 % | 20,5 % | 22,6 % | 8,4 % |
| Luthagen-Mimmi Ekholms plats-Hällby | Uppsala | 1 642 | 5,5 % | 26,5 % | 21,3 % | 6,5 % |
| Stenhagen norra | Uppsala | 1 499 | 8,1 % | 17,0 % | 24,3 % | 6,5 % |
| Stenhagen västra-Kvarnbo | Uppsala | 1 185 | 10,3 % | 18,5 % | 17,0 % | 6,6 % |
| Stenhagen södra | Uppsala | 1 346 | 8,5 % | 21,5 % | 16,3 % | 11,6 % |
| Fålhagen-S:t Göransplan | Uppsala | 1 172 | 5,8 % | 32,1 % | 19,5 % | 5,4 % |
| Fålhagen-Almtuna | Uppsala | 1 267 | 4,5 % | 34,1 % | 16,7 % | 3,6 % |
| Fålhagen norra | Uppsala | 1 800 | 7,0 % | 27,7 % | 21,2 % | 5,8 % |
| Fålhagen södra-Boländerna | Uppsala | 1 521 | 8,7 % | 24,2 % | 22,4 % | 4,1 % |
| Sala backe västra | Uppsala | 1 036 | 6,1 % | 24,8 % | 25,6 % | 5,8 % |
| Sala backe-Byggmästaren | Uppsala | 1 168 | 3,2 % | 26,8 % | 24,7 % | 4,4 % |
| Sala backe södra | Uppsala | 1 171 | 6,1 % | 23,8 % | 19,0 % | 4,7 % |
| Sala backe-Skomakarberget | Uppsala | 995 | 4,6 % | 13,7 % | 34,5 % | 3,0 % |
| Sala backe norra | Uppsala | 1 203 | 2,6 % | 16,6 % | 37,0 % | 3,7 % |
| Sala backe-Källparken | Uppsala | 1 456 | 4,3 % | 16,9 % | 18,1 % | 7,8 % |
| Sala backe-Östra Sala backe | Uppsala | 1 922 | 5,3 % | 36,1 % | 7,9 % | 16,2 % |
| Sala backe-Byggmästarparken | Uppsala | 1 644 | 4,0 % | 17,3 % | 31,0 % | 5,7 % |
| Årsta norra | Uppsala | 1 264 | 3,6 % | 13,7 % | 31,6 % | 4,4 % |
| Årsta mellersta | Uppsala | 1 135 | 4,0 % | 17,8 % | 40,0 % | 7,0 % |
| Årsta-Körveln | Uppsala | 1 350 | 4,0 % | 15,3 % | 27,3 % | 6,4 % |
| Årsta östra | Uppsala | 1 206 | 8,4 % | 14,3 % | 30,9 % | 4,1 % |
| Slavsta-Fyrislund | Uppsala | 1 428 | 8,0 % | 18,0 % | 20,3 % | 7,2 % |
| Ekeby | Uppsala | 1 029 | 8,5 % | 21,0 % | 30,0 % | 8,6 % |
| Berthåga-Flogsta Flogstavallen | Uppsala | 1 531 | 10,6 % | 52,7 % | 20,5 % | 6,6 % |
| Flogsta södra-Ekeby södra | Uppsala | 1 137 | 6,2 % | 10,6 % | 37,7 % | 4,0 % |
| Flogsta-Sernanders väg | Uppsala | 1 609 | 16,3 % | 62,9 % | 3,0 % | 42,6 % |
| Flogsta västra | Uppsala | 1 302 | 16,2 % | 80,4 % | 2,4 % | 18,4 % |
| Kåbo östra | Uppsala | 1 765 | 11,0 % | 55,5 % | 8,2 % | 12,6 % |
| Kåbo västra-Kungsgärdet | Uppsala | 1 311 | 7,2 % | 18,2 % | 31,0 % | 8,8 % |
| Eriksberg-Sommarro | Uppsala | 1 317 | 4,6 % | 22,1 % | 26,1 % | 5,5 % |
| Eriksberg-Västertorg | Uppsala | 1 175 | 4,3 % | 18,1 % | 25,4 % | 6,3 % |
| Eriksberg östra | Uppsala | 1 317 | 8,0 % | 34,9 % | 18,4 % | 9,9 % |
| Eriksberg-Marmorvägen | Uppsala | 1 257 | 5,9 % | 23,2 % | 19,6 % | 11,5 % |
| Norby östra | Uppsala | 1 449 | 7,6 % | 13,6 % | 31,1 % | 4,7 % |
| Norby västra | Uppsala | 1 694 | 7,4 % | 13,9 % | 28,9 % | 6,3 % |
| Eriksberg-Håga | Uppsala | 1 221 | 2,7 % | 11,5 % | 38,1 % | 5,9 % |
| Kungsängens gård-Vilan-Bergsbrunna | Uppsala | 1 730 | 7,6 % | 13,0 % | 28,4 % | 3,5 % |
| Nåntuna | Uppsala | 1 898 | 9,7 % | 14,6 % | 26,9 % | 2,7 % |
| Sävja nordvästra | Uppsala | 1 016 | 6,2 % | 15,6 % | 30,1 % | 5,2 % |
| Sävja nordöstra | Uppsala | 1 591 | 6,8 % | 16,3 % | 22,4 % | 8,4 % |
| Sävja södra | Uppsala | 1 363 | 7,3 % | 17,9 % | 29,0 % | 9,5 % |
| Rosendal västra | Uppsala | 1 542 | 8,4 % | 50,4 % | 7,0 % | 11,7 % |
| Rosendal nordvästra | Uppsala | 1 291 | 9,6 % | 50,9 % | 5,1 % | 13,2 % |
| Rosendal nordöstra | Uppsala | 1 232 | 6,3 % | 49,9 % | 3,7 % | 15,7 % |
| Rosendal mellersta | Uppsala | 802 | 6,0 % | 52,4 % | 4,2 % | 14,8 % |
| Rosendal sydöstra | Uppsala | 1 262 | 10,2 % | 55,6 % | 2,2 % | 14,6 % |
| Ultuna-Ulleråker-Polacksbacken | Uppsala | 726 | 13,6 % | 70,4 % | 5,0 % | 17,6 % |
| Ulleråker södra | Uppsala | 1 151 | 4,9 % | 15,8 % | 28,0 % | 11,4 % |
| Bäcklösa norra | Uppsala | 983 | 6,9 % | 27,3 % | 12,6 % | 18,6 % |
| Bäcklösa södra | Uppsala | 961 | 12,7 % | 45,2 % | 4,4 % | 21,1 % |
| Valsätra norra | Uppsala | 1 572 | 9,0 % | 16,2 % | 28,4 % | 4,8 % |
| Valsätra-Spinnrocksvägen | Uppsala | 1 015 | 7,4 % | 22,0 % | 23,5 % | 17,6 % |
| Valsätra sydvästra | Uppsala | 1 255 | 8,6 % | 25,7 % | 11,5 % | 31,0 % |
| Gamla Gottsunda-Vårdsätra | Uppsala | 1 531 | 6,8 % | 13,1 % | 21,8 % | 4,4 % |
| Gottsunda norra | Uppsala | 1 301 | 7,9 % | 22,4 % | 14,8 % | 15,4 % |
| Gottsunda-Stenhammarsparken | Uppsala | 1 247 | 5,9 % | 19,0 % | 18,1 % | 12,8 % |
| Gottsunda Centrum | Uppsala | 1 353 | 5,0 % | 18,8 % | 29,0 % | 12,9 % |
| Gottsunda mellersta | Uppsala | 1 235 | 6,2 % | 20,5 % | 18,1 % | 18,7 % |
| Gottsunda östra | Uppsala | 1 423 | 8,4 % | 18,1 % | 24,7 % | 11,7 % |
| Sunnersta östra | Uppsala | 1 240 | 11,0 % | 16,6 % | 24,8 % | 4,6 % |
| Sunnersta norra | Uppsala | 943 | 9,0 % | 19,0 % | 19,6 % | 12,7 % |
| Sunnersta mellersta | Uppsala | 1 200 | 7,3 % | 15,8 % | 24,8 % | 5,2 % |
| Sunnersta södra | Uppsala | 1 093 | 6,9 % | 13,1 % | 33,2 % | 3,6 % |
| Björklinge västra | Uppsala | 1 344 | 6,5 % | 11,3 % | 24,9 % | 3,1 % |
| Björklinge östra | Uppsala | 1 266 | 5,4 % | 10,3 % | 25,9 % | 1,3 % |
| Björklinge glesbygd-Viksta västra | Uppsala | 1 305 | 6,1 % | 15,6 % | 20,9 % | 3,1 % |
| Tensta södra-Viksta östra | Uppsala | 1 137 | 6,9 % | 15,4 % | 22,5 % | 4,3 % |
| Skyttorp-Tensta norra-Lena norra | Uppsala | 962 | 5,6 % | 14,6 % | 26,1 % | 5,7 % |
| Vattholma tätort | Uppsala | 1 047 | 7,5 % | 12,7 % | 28,7 % | 1,7 % |
| Storvreta-Lyckebo | Uppsala | 1 180 | 8,8 % | 15,6 % | 21,1 % | 2,9 % |
| Storvretabygden-Fullerö hage | Uppsala | 1 856 | 6,8 % | 16,6 % | 16,3 % | 6,0 % |
| Storvreta norra | Uppsala | 1 494 | 7,7 % | 13,8 % | 27,1 % | 1,8 % |
| Storvreta mellersta | Uppsala | 1 746 | 10,6 % | 15,5 % | 21,4 % | 1,7 % |
| Börje-Vänge östra | Uppsala | 1 181 | 8,1 % | 16,0 % | 23,6 % | 3,9 % |
| Lövstalöt | Uppsala | 1 463 | 8,5 % | 15,5 % | 21,2 % | 6,3 % |
| Jumkil-Åkerby | Uppsala | 1 062 | 7,3 % | 12,6 % | 28,9 % | 2,1 % |
| Bälinge västra tätort | Uppsala | 1 180 | 8,5 % | 14,2 % | 25,5 % | 1,6 % |
| Bälinge glesbygd och östra tätort | Uppsala | 1 100 | 6,3 % | 11,5 % | 27,5 % | 1,9 % |
| Skuttunge-Åkerlänna | Uppsala | 1 242 | 5,1 % | 13,0 % | 25,1 % | 1,9 % |
| Lindbacken | Uppsala | 1 658 | 4,6 % | 8,7 % | 3,3 % | 3,9 % |
| Vaksala-Jälla-Skölsta | Uppsala | 1 633 | 6,9 % | 13,5 % | 12,2 % | 6,2 % |
| Gåvsta | Uppsala | 928 | 6,8 % | 15,9 % | 24,9 % | 1,7 % |
| Rasbokil-Södra Rasbobygden | Uppsala | 1 641 | 6,5 % | 14,4 % | 23,9 % | 3,5 % |
| Stavby-Tuna | Uppsala | 1 484 | 5,5 % | 12,3 % | 25,2 % | 3,4 % |
| Danmark-Kumla | Uppsala | 951 | 6,2 % | 14,0 % | 21,6 % | 5,2 % |
| Gunsta tätort | Uppsala | 1 210 | 6,9 % | 16,8 % | 12,6 % | 4,9 % |
| Funbo-Marielund | Uppsala | 1 206 | 6,6 % | 13,0 % | 25,8 % | 4,6 % |
| Länna | Uppsala | 774 | 6,2 % | 11,0 % | 28,2 % | 5,9 % |
| Almunge | Uppsala | 1 622 | 5,1 % | 10,7 % | 28,0 % | 5,4 % |
| Knutby-Faringe-Bladåker | Uppsala | 1 676 | 4,5 % | 12,0 % | 33,9 % | 5,1 % |
| Vreta Ytternäs-Bodarna-Uppsala Näs Ö | Uppsala | 971 | 8,2 % | 12,4 % | 25,5 % | 4,0 % |
| Dalby-Uppsala Näs västra-Västeråker | Uppsala | 1 175 | 5,9 % | 10,3 % | 26,6 % | 4,6 % |
| Balingsta-Ramsta-Hagby | Uppsala | 1 263 | 7,4 % | 13,9 % | 24,6 % | 4,6 % |
| Vänge tätort | Uppsala | 933 | 7,6 % | 11,6 % | 30,0 % | 4,2 % |
| Vänge västra-Skogstibble | Uppsala | 1 266 | 6,3 % | 13,4 % | 23,8 % | 4,2 % |
| Järlåsa-Skyttstennäs | Uppsala | 1 302 | 5,2 % | 12,4 % | 30,9 % | 5,6 % |
| Kryddgården | Enköping | 1 713 | 4,4 % | 15,9 % | 47,6 % | 2,9 % |
| Munksundet | Enköping | 1 818 | 6,7 % | 13,9 % | 33,7 % | 2,1 % |
| Västerleden S | Enköping | 1 840 | 8,9 % | 24,9 % | 20,4 % | 11,1 % |
| S:t Ilian S | Enköping | 1 456 | 4,4 % | 14,6 % | 41,8 % | 4,5 % |
| Bergvreten | Enköping | 1 711 | 6,1 % | 15,5 % | 26,2 % | 3,3 % |
| Korsängen | Enköping | 1 544 | 6,3 % | 19,0 % | 32,2 % | 8,5 % |
| Gånsta | Enköping | 1 557 | 6,2 % | 15,0 % | 22,1 % | 2,3 % |
| Fanna | Enköping | 1 979 | 8,0 % | 27,0 % | 18,6 % | 5,0 % |
| Åkersberg | Enköping | 1 011 | 8,2 % | 23,4 % | 12,8 % | 3,8 % |
| Bredsand | Enköping | 1 478 | 5,0 % | 12,4 % | 18,5 % | 2,8 % |
| S:t Ilian N | Enköping | 1 870 | 7,0 % | 26,4 % | 21,6 % | 6,1 % |
| Enögla | Enköping | 1 642 | 4,9 % | 15,8 % | 27,8 % | 11,1 % |
| Västerleden N | Enköping | 1 459 | 6,3 % | 19,7 % | 22,8 % | 11,7 % |
| Romberga | Enköping | 1 737 | 7,3 % | 21,5 % | 25,2 % | 11,6 % |
| Sparrsätra | Enköping | 1 194 | 5,9 % | 14,4 % | 25,8 % | 2,4 % |
| Svinnegarn | Enköping | 1 176 | 4,9 % | 11,3 % | 27,0 % | 2,6 % |
| Hummelsta | Enköping | 1 508 | 6,0 % | 12,9 % | 26,3 % | 4,6 % |
| Lillkyrka | Enköping | 1 790 | 3,4 % | 9,3 % | 33,9 % | 3,6 % |
| Grillby | Enköping | 1 646 | 5,2 % | 12,5 % | 28,6 % | 4,1 % |
| Skolsta | Enköping | 1 553 | 5,5 % | 12,8 % | 25,9 % | 5,2 % |
| Örsundsbro Ö | Enköping | 1 843 | 5,4 % | 11,4 % | 28,4 % | 2,7 % |
| Örsundsbro V | Enköping | 1 716 | 5,3 % | 11,7 % | 30,1 % | 4,3 % |
| Fjärdhundra | Enköping | 1 562 | 4,6 % | 12,0 % | 30,3 % | 7,0 % |
| Torstuna | Enköping | 1 392 | 4,7 % | 11,4 % | 29,2 % | 2,7 % |
| Östhammars centrum | Östhammar | 1 340 | 3,1 % | 15,7 % | 46,2 % | 3,0 % |
| Kristinelund - Boda | Östhammar | 1 192 | 4,6 % | 14,8 % | 31,2 % | 6,9 % |
| Norrskedika - Valö - Forsmark | Östhammar | 1 134 | 3,3 % | 8,8 % | 41,0 % | 2,3 % |
| Öregrund norra - Gräsö | Östhammar | 1 232 | 2,7 % | 7,7 % | 50,9 % | 1,9 % |
| Öregrund södra - Söderön | Östhammar | 1 499 | 3,7 % | 8,1 % | 45,7 % | 2,1 % |
| Ed | Östhammar | 1 197 | 5,5 % | 10,4 % | 33,2 % | 1,3 % |
| Hargshamn - Boda | Östhammar | 1 093 | 4,3 % | 9,7 % | 39,5 % | 2,3 % |
| Alunda tätort | Östhammar | 1 912 | 7,2 % | 15,8 % | 29,8 % | 2,3 % |
| Alunda - Ekeby | Östhammar | 1 665 | 4,9 % | 12,5 % | 32,0 % | 2,4 % |
| Gimo Västra | Östhammar | 1 447 | 5,9 % | 17,6 % | 32,3 % | 6,9 % |
| Gimo - Hökhuvud - Vattensta | Östhammar | 1 248 | 5,0 % | 11,3 % | 31,1 % | 2,9 % |
| Österbybruk - Morkarla | Östhammar | 1 356 | 5,4 % | 15,1 % | 31,6 % | 3,5 % |
| Österbybruk - Dannemora - Film | Östhammar | 1 668 | 5,8 % | 13,4 % | 34,1 % | 4,7 % |
