Rekordmånga äldre väljare i Hudiksvall

Hudiksvalls kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Hudiksvall. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Hudiksvalls­borna går till valurnorna i höst har 30 386 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Hudiksvall. I höstens val handlar det om 10 358 personer, vilket motsvarar 34 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Hudiksvall än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Väster där knappt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Idenor-Saltvik: där är omkring 27 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Hudiksvall
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Väster46,1 %
Svågadalen45,8 %
Bjuråker-Norrbo42,9 %
Fridhem-Åvik28,2 %
Iggesund Norra27,9 %
Idenor-Saltvik26,5 %

Samtidigt har 4 264 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Hudiksvall – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Hudiksvall finns i Fridhem-Åvik där ungefär var femte röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

1 619 förstagångsväljare i Hudiksvall

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Håsta, där 6,8 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Svågadalen, bara 1,9 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Hudiksvall
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Håsta6,8 %
Björkberg-Maln-Lingarö6,6 %
Bobygden-Kalvstigen-Långbacka6,5 %
Bjuråker-Norrbo4,0 %
Rogsta-Malsta3,9 %
Svågadalen1,9 %

I kommunen är det totalt 1 619 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,3 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har minskat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Hudiksvall. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Hudiksvall

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Hudiksvall är 3,1 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Håsta, där 10 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Idenor-Saltvik, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 0,8 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Hudiksvall
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Håsta10,4 %
Svågadalen9,8 %
Iggesund Södra6,0 %
Rogsta-Malsta1,4 %
Bobygden-Kalvstigen-Långbacka1,3 %
Idenor-Saltvik0,8 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Öster1 4945,5 %17,7 %34,7 %2,4 %
Kålhagen1 4394,7 %14,7 %34,5 %1,9 %
Sandvalla-Kristineberg1 5735,3 %10,4 %39,8 %1,8 %
Väster1 6124,9 %14,6 %46,1 %2,6 %
Centrum1 3804,8 %18,3 %42,5 %4,0 %
Fridhem-Åvik1 5626,3 %19,7 %28,2 %2,6 %
Idenor-Saltvik1 5305,8 %11,4 %26,5 %0,8 %
Björkberg-Maln-Lingarö1 7586,6 %15,6 %28,3 %4,4 %
Håsta1 8846,8 %18,9 %28,4 %10,4 %
Rogsta-Malsta1 1653,9 %9,8 %33,9 %1,4 %
Njutånger9965,3 %14,0 %32,0 %2,0 %
Iggesund Norra1 4676,2 %14,2 %27,9 %3,1 %
Iggesund Södra1 2475,5 %18,0 %31,7 %6,0 %
Enånger1 1725,0 %12,0 %38,6 %1,5 %
Bobygden-Kalvstigen-Långbacka1 1046,5 %15,0 %32,3 %1,3 %
Ava-Gåsbacka-Myra1 2295,0 %9,4 %35,4 %2,2 %
Stömne-Smedsbo-Överälve1 2654,7 %12,8 %40,9 %4,5 %
Bjuråker-Norrbo1 5934,0 %10,5 %42,9 %2,7 %
Svågadalen3691,9 %5,1 %45,8 %9,8 %
Näsviken1 2654,4 %11,9 %30,2 %1,6 %
Forsa1 8555,4 %13,5 %31,5 %2,2 %
Hög-Sanna1 4275,0 %11,6 %28,8 %1,7 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.