Rekordmånga äldre väljare på Hammarö

Hammarö kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre på Hammarö. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Hammarö­borna går till valurnorna i höst har 12 730 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 300 fler än 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre på Hammarö. I höstens val handlar det om 3 669 personer, vilket motsvarar 29 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är ungefär lika stor på Hammarö som i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Mörmon där drygt 40 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Östra Bärstad-Rud: där är omkring 20 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare på Hammarö
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Mörmon41,6 %
Haga39,5 %
Skoghall33,4 %
Hallersrud23,6 %
Gunnarskär21,8 %
Östra Bärstad-Rud20,3 %

Samtidigt har 1 441 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval på Hammarö – eller 11 procent av de röstberättigade. Det är noll procentenheter fler än 2022.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare på Hammarö finns i Skoghall där 16 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

766 förstagångsväljare på Hammarö

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Hammar, där 8,2 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Haga, 4,3 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare på Hammarö
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Hammar8,2 %
Lövnäs7,2 %
Gunnarskär7,1 %
Mörmon4,7 %
Skoghall4,6 %
Haga4,3 %

I kommunen är det totalt 766 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är ungefär lika många som på Hammarö. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Rekordfå icke-medborgare får rösta på Hammarö

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val på Hammarö är 2,2 procent inte svenska medborgare, vilket är den lägsta andelen i landet. Det är färre än i något annat val under 2000-talet. Flest är de i Skoghall, där 5,2 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Hammar, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 0,5 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare på Hammarö
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Skoghall5,2 %
Mörmon3,4 %
Haga2,6 %
Östra Bärstad-Rud1,1 %
Gunnarskär1,0 %
Hammar0,5 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Skoghall1 5244,6 %15,7 %33,4 %5,2 %
Haga1 6624,3 %12,6 %39,5 %2,6 %
Gunnarskär1 3197,1 %9,4 %21,8 %1,0 %
Mörmon1 4394,7 %11,9 %41,6 %3,4 %
Klöverud1 4836,9 %11,5 %25,2 %1,4 %
Hammar1 2808,2 %11,8 %25,3 %0,5 %
Lövnäs1 4657,2 %10,0 %24,6 %1,4 %
Hallersrud1 2436,4 %9,7 %23,6 %2,0 %
Östra Bärstad-Rud1 3155,3 %8,3 %20,3 %1,1 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.