Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Gävle. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Gävleborna går till valurnorna i höst har 83 269 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är knappt 1 700 fler än 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Gävle. I höstens val handlar det om 22 760 personer, vilket motsvarar 27 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är ungefär lika stor i Gävle som i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Söder Ö där runt 45 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Andersberg C: där är omkring 12 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Söder Ö | 44,7 % |
| Valbo N | 39,2 % |
| Bergby-Axmar | 38,5 % |
| ⋮ | |
| Nordost | 16,5 % |
| Sätra Ö-Gavlehov | 13,0 % |
| Andersberg C | 11,8 % |
Samtidigt har 14 498 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Gävle – eller 17 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Gävle finns i Villastaden där drygt 35 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.
4 880 förstagångsväljare i Gävle
Det är också i Villastaden där andelen förstagångsväljare är högst i Gävle i höst. Här får 13,8 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Brynäs C, bara 3,3 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Villastaden | 13,8 % |
| Sätra Ö-Gavlehov | 11,0 % |
| Fridhem | 8,8 % |
| ⋮ | |
| Söder Ö | 3,6 % |
| Norrsundet-Hamrångefjärden | 3,5 % |
| Brynäs C | 3,3 % |
I kommunen är det totalt 4 880 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,9 procent av de röstberättigade, och det är den högsta andelen i Gävleborg. Andelen förstagångsväljare har minskat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är ungefär lika många som i Gävle. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Rekordmånga icke-medborgare får rösta i Gävle
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Gävle är 5,2 procent inte svenska medborgare. Det är fler än i något annat val under 2000-talet. Flest är de i Sätra Ö-Gavlehov, där ungefär var fjärde väljare inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Hille, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 0,9 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Sätra Ö-Gavlehov | 23,2 % |
| Andersberg C | 20,6 % |
| Öster-Alderholmen | 12,7 % |
| ⋮ | |
| Bergby-Axmar | 1,3 % |
| Björke-Trödje | 1,3 % |
| Hille | 0,9 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Väster N | 1 694 | 4,0 % | 22,4 % | 34,7 % | 2,7 % |
| Villastaden | 1 677 | 13,8 % | 37,2 % | 21,8 % | 5,7 % |
| Väster S | 1 365 | 5,3 % | 23,2 % | 27,3 % | 5,2 % |
| Norr | 1 334 | 4,6 % | 23,2 % | 25,8 % | 8,0 % |
| Öster-Alderholmen | 1 645 | 5,7 % | 21,2 % | 19,6 % | 12,7 % |
| Söder V | 1 769 | 3,6 % | 15,9 % | 36,9 % | 3,3 % |
| Stigslund | 1 739 | 5,0 % | 18,5 % | 26,5 % | 2,0 % |
| Strömsbro | 1 634 | 6,2 % | 12,0 % | 29,6 % | 2,1 % |
| Norrlandet-Utvalnäs | 1 470 | 5,0 % | 9,2 % | 36,7 % | 1,4 % |
| Vallbacken | 1 807 | 5,2 % | 23,2 % | 28,3 % | 5,5 % |
| Lindbacka | 1 175 | 7,7 % | 14,0 % | 18,5 % | 3,9 % |
| Nordost | 1 633 | 6,5 % | 25,8 % | 16,5 % | 11,0 % |
| Gävle Strand | 1 445 | 4,3 % | 23,3 % | 29,2 % | 6,9 % |
| Söder Ö | 1 764 | 3,6 % | 18,4 % | 44,7 % | 6,1 % |
| Brynäs V | 1 434 | 5,2 % | 21,9 % | 21,4 % | 9,8 % |
| Brynäs C | 1 783 | 3,3 % | 15,0 % | 36,7 % | 5,8 % |
| Brynäs Ö | 1 682 | 4,8 % | 22,8 % | 18,1 % | 10,3 % |
| Brynäs S | 1 741 | 4,7 % | 26,9 % | 20,5 % | 7,1 % |
| Hemsta | 1 780 | 4,7 % | 18,5 % | 29,3 % | 4,6 % |
| Furuvik-Ytterharnäs | 1 069 | 5,4 % | 10,9 % | 29,0 % | 2,3 % |
| Hemlingby | 1 470 | 4,9 % | 10,7 % | 25,8 % | 2,8 % |
| Bergby-Axmar | 1 415 | 4,3 % | 11,7 % | 38,5 % | 1,3 % |
| Norrsundet-Hamrångefjärden | 1 355 | 3,5 % | 11,4 % | 35,8 % | 2,9 % |
| Hedesunda N | 1 083 | 4,1 % | 15,1 % | 34,9 % | 2,6 % |
| Hedesunda S | 1 090 | 3,9 % | 10,6 % | 37,3 % | 1,8 % |
| Hille | 1 471 | 6,2 % | 12,9 % | 24,1 % | 0,9 % |
| Åbyggeby | 1 610 | 6,3 % | 12,0 % | 20,7 % | 1,6 % |
| Björke-Trödje | 1 751 | 4,9 % | 10,3 % | 29,9 % | 1,3 % |
| Valbo C | 1 622 | 6,5 % | 12,9 % | 26,0 % | 2,3 % |
| Valbo N | 1 618 | 5,6 % | 14,3 % | 39,2 % | 2,5 % |
| Valbo V | 1 649 | 5,8 % | 11,7 % | 27,2 % | 1,4 % |
| Forsbacka | 1 562 | 4,4 % | 14,6 % | 34,3 % | 2,8 % |
| Hagaström C | 1 925 | 8,4 % | 12,8 % | 25,6 % | 3,1 % |
| Södertull | 1 683 | 4,2 % | 19,4 % | 31,8 % | 4,1 % |
| Olsbacka | 1 693 | 7,7 % | 20,1 % | 23,0 % | 9,5 % |
| Sörby | 1 880 | 6,6 % | 19,6 % | 22,9 % | 4,9 % |
| Fridhem | 1 237 | 8,8 % | 13,6 % | 21,8 % | 1,9 % |
| Andersberg C | 1 697 | 8,5 % | 32,2 % | 11,8 % | 20,6 % |
| Andersberg N | 1 721 | 6,6 % | 13,5 % | 29,5 % | 4,2 % |
| Andersberg S-Sälgsjön-Hästbo | 1 840 | 5,3 % | 15,5 % | 26,2 % | 4,0 % |
| Sätra C | 1 661 | 6,0 % | 16,9 % | 37,2 % | 9,3 % |
| Sätra NO | 1 824 | 5,4 % | 15,4 % | 31,1 % | 9,9 % |
| Sätra Ö-Gavlehov | 1 497 | 11,0 % | 34,7 % | 13,0 % | 23,2 % |
| Sätra V | 1 587 | 8,4 % | 14,6 % | 21,9 % | 3,6 % |
| Sätra NV | 1 661 | 7,7 % | 13,4 % | 27,3 % | 3,8 % |
| Bomhus V | 1 555 | 5,5 % | 18,4 % | 23,5 % | 6,6 % |
| Bomhus N | 1 415 | 5,5 % | 15,8 % | 22,3 % | 4,1 % |
| Bomhus Ö | 1 542 | 5,6 % | 10,8 % | 25,6 % | 2,3 % |
| Bomhus C | 1 159 | 6,1 % | 11,5 % | 23,3 % | 3,4 % |
| Bomhus SV | 1 450 | 7,2 % | 13,5 % | 26,6 % | 2,4 % |
| Bomhus SO | 1 429 | 6,6 % | 13,8 % | 30,9 % | 3,7 % |
| Norrtull-Lexe | 1 604 | 4,6 % | 24,8 % | 25,0 % | 5,4 % |
| Valbo Ö-Hagaström N | 1 873 | 5,5 % | 11,2 % | 24,6 % | 1,4 % |
