Rekordmånga äldre väljare i Alvesta

Alvesta kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Alvesta. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Alvesta­borna går till valurnorna i höst har 15 382 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Alvesta. I höstens val handlar det om 4 797 personer, vilket motsvarar 31 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Alvesta än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Västra Torsås där knappt 40 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Lekaryd-Härlöv-Prästängen: där är omkring 25 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Alvesta
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Västra Torsås39,3 %
Slätthög-Mistelås-Moheda V38,0 %
Aringsås32,8 %
Alvesta N29,2 %
Alvesta V27,2 %
Lekaryd-Härlöv-Prästängen24,8 %

Samtidigt har 2 225 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Alvesta – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Alvesta finns i Alvesta N där ungefär var femte röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

932 förstagångsväljare i Alvesta

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Alvesta V, där 7,3 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Slätthög-Mistelås-Moheda V, 4,5 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Alvesta
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Alvesta V7,3 %
Lekaryd-Härlöv-Prästängen7,2 %
Alvesta N7,0 %
Västra Torsås5,1 %
Skatelöv4,6 %
Slätthög-Mistelås-Moheda V4,5 %

I kommunen är det totalt 932 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6,1 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är något lägre andel än i Alvesta. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Färre icke-medborgare får rösta i Alvesta

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Alvesta är 6,1 procent inte svenska medborgare. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Alvesta N, där 13 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Hjortsberga, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 2,8 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Alvesta
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Alvesta N12,7 %
Alvesta S-Blädinge9,4 %
Västra Torsås7,8 %
Lekaryd-Härlöv-Prästängen3,5 %
Slätthög-Mistelås-Moheda V3,5 %
Hjortsberga2,8 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Alvesta N1 4847,0 %20,5 %29,2 %12,7 %
Alvesta S-Blädinge1 7485,8 %16,5 %31,1 %9,4 %
Aringsås1 3885,7 %10,7 %32,8 %4,8 %
Alvesta V1 5667,3 %18,5 %27,2 %7,0 %
Lekaryd-Härlöv-Prästängen1 6047,2 %13,1 %24,8 %3,5 %
Hjortsberga8175,3 %11,0 %29,9 %2,8 %
Slätthög-Mistelås-Moheda V1 5094,5 %10,2 %38,0 %3,5 %
Moheda Ö1 3186,8 %15,6 %31,3 %4,1 %
Vislanda1 7676,4 %16,0 %32,6 %5,6 %
Skatelöv1 3144,6 %12,0 %30,1 %3,7 %
Västra Torsås8675,1 %10,7 %39,3 %7,8 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.