Pensionärernas inflytande över valresultatet ökar i Sverige. Aldrig har så många över 65 år gått till val. Men i Ale är andelen lägre än i riket som helhet.
När Aleborna går till valurnorna i höst har 24 739 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är knappt 500 fler än 2022.
Andelen väljare som är 65 år eller äldre har inte varit högre i Sverige under hela 2000-talet. I Ale är den äldre väljargruppen mindre än i riket som helhet och den har minskat i höstens val. I höstens val handlar det om 5 812 personer, vilket motsvarar 24 procent av alla röstberättigade.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Skepplanda östra där ungefär var tredje röstberättigad är över 65 år. I andra änden av skalan finns Älvängen östra: där är knappt 11 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Skepplanda östra | 30,4 % |
| Alafors västra | 29,4 % |
| Skepplanda norra - Hålanda | 28,4 % |
| ⋮ | |
| Nödinge centrum | 19,0 % |
| Nol norra | 15,6 % |
| Älvängen östra | 10,6 % |
Samtidigt har 3 876 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Ale – eller 16 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Ale finns i Nol norra där ungefär var fjärde röstberättigad är mellan 18 och 29 år.
1 525 förstagångsväljare i Ale
Högst andel förstagångsväljare finns dock i Nol södra, där 7,7 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Surte norra, 4 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Nol södra | 7,7 % |
| Nödinge östra | 7,6 % |
| Nödinge södra | 7,5 % |
| ⋮ | |
| Skepplanda norra - Hålanda | 4,8 % |
| Skepplanda västra | 4,2 % |
| Surte norra | 4,0 % |
I kommunen är det totalt 1 525 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6,2 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022 då andelen förstagångsväljare var den lägsta hittills under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är något lägre andel än i Ale. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Så många icke-medborgare får rösta i Ale
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Ale är 5,3 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Nödinge centrum, där 12 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Nödinge södra, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 2,3 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Nödinge centrum | 12,4 % |
| Surte norra | 8,6 % |
| Bohus norra | 7,2 % |
| ⋮ | |
| Skepplanda norra - Hålanda | 2,8 % |
| Alafors östra | 2,4 % |
| Nödinge södra | 2,3 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Nödinge södra | 1 525 | 7,5 % | 12,5 % | 27,9 % | 2,3 % |
| Nödinge östra | 1 268 | 7,6 % | 14,0 % | 24,0 % | 5,1 % |
| Surte norra | 1 300 | 4,0 % | 19,5 % | 23,2 % | 8,6 % |
| Surte södra | 1 303 | 6,7 % | 18,8 % | 23,6 % | 7,1 % |
| Bohus södra | 1 435 | 6,2 % | 15,3 % | 21,2 % | 5,7 % |
| Bohus norra | 1 154 | 5,6 % | 19,0 % | 21,0 % | 7,2 % |
| Nödinge centrum | 1 727 | 7,4 % | 21,0 % | 19,0 % | 12,4 % |
| Skepplanda norra - Hålanda | 1 132 | 4,8 % | 12,8 % | 28,4 % | 2,8 % |
| Skepplanda östra | 1 613 | 5,7 % | 12,8 % | 30,4 % | 3,5 % |
| Skepplanda västra | 1 362 | 4,2 % | 10,4 % | 26,0 % | 5,4 % |
| Starrkärr | 1 520 | 5,5 % | 14,1 % | 23,3 % | 3,6 % |
| Älvängen centrum | 1 274 | 5,8 % | 16,6 % | 27,8 % | 5,1 % |
| Älvängen södra | 1 245 | 6,7 % | 12,9 % | 21,0 % | 2,9 % |
| Älvängen norra | 1 058 | 6,5 % | 11,9 % | 26,1 % | 3,3 % |
| Nol norra | 1 554 | 6,4 % | 25,8 % | 15,6 % | 6,8 % |
| Nol södra | 1 322 | 7,7 % | 12,9 % | 26,9 % | 3,5 % |
| Älvängen östra | 1 251 | 5,4 % | 13,3 % | 10,6 % | 5,8 % |
| Alafors västra | 935 | 6,2 % | 14,9 % | 29,4 % | 4,0 % |
| Alafors östra | 761 | 7,5 % | 16,7 % | 23,9 % | 2,4 % |
