Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Örebro kommun. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När örebroarna går till valurnorna i höst har 127 167 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är knappt 4 400 fler än 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Örebro kommun. I höstens val handlar det om 30 982 personer, vilket motsvarar 24 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är lägre i Örebro kommun än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Oskarsparken där drygt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Ladugårdsängen Hagen: där är knappt 3 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Oskarsparken | 51,4 % |
| Solhaga | 49,5 % |
| Karlslund | 44,4 % |
| ⋮ | |
| Gustavsvik | 6,2 % |
| Ladugårdsängen södra | 3,1 % |
| Ladugårdsängen Hagen | 2,9 % |
Samtidigt har 27 565 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Örebro kommun – eller 22 procent av de röstberättigade. Det är noll procentenheter fler än 2022.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Örebro kommun finns i Universitetet där drygt 75 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.
8 715 förstagångsväljare i Örebro kommun
Det är också i Universitetet där andelen förstagångsväljare är högst i Örebro kommun i höst. Här får 25 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Kilsmo-Brevens Bruk, bara 2,4 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Universitetet | 25,0 % |
| Tybblekullen | 24,2 % |
| Vivalla västra | 12,9 % |
| ⋮ | |
| Hampetorp | 2,9 % |
| Rosta östra | 2,8 % |
| Kilsmo-Brevens Bruk | 2,4 % |
I kommunen är det totalt 8 715 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6,9 procent av de röstberättigade, och det är den högsta andelen i Örebro län. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är lägre andel än i Örebro kommun. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Så många icke-medborgare får rösta i Örebro kommun
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Örebro kommun är 4,7 procent inte svenska medborgare. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Vivalla västra, där ungefär var femte väljare inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Stora Mellösa västra, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 0,5 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Vivalla västra | 21,1 % |
| Varberga västra | 20,4 % |
| Varberga östra | 18,5 % |
| ⋮ | |
| Adolfsberg västra | 1,0 % |
| Stora Mellösa östra | 0,9 % |
| Stora Mellösa västra | 0,5 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Örnsro | 1 427 | 5,7 % | 21,8 % | 27,1 % | 6,6 % |
| Näbbtorget | 1 358 | 4,3 % | 18,0 % | 38,4 % | 5,7 % |
| Våghustorget | 1 028 | 5,0 % | 25,0 % | 31,2 % | 5,1 % |
| Oskarsparken | 1 149 | 3,0 % | 14,7 % | 51,4 % | 1,7 % |
| Wadköping | 1 110 | 6,2 % | 29,4 % | 23,9 % | 2,7 % |
| Sveaparken | 1 201 | 7,2 % | 32,1 % | 28,4 % | 2,5 % |
| Stadsparken | 1 175 | 5,3 % | 31,2 % | 25,7 % | 1,4 % |
| Krämartorget | 1 118 | 5,9 % | 23,1 % | 29,7 % | 4,4 % |
| Eklunda | 1 227 | 7,3 % | 18,3 % | 31,4 % | 2,4 % |
| Södermalm | 1 389 | 7,6 % | 24,3 % | 23,7 % | 5,1 % |
| Eyra | 1 202 | 5,8 % | 24,8 % | 25,9 % | 4,5 % |
| Gustavsvik | 972 | 6,5 % | 50,6 % | 6,2 % | 4,6 % |
| Ladugårdsängen västra | 1 120 | 5,9 % | 15,5 % | 32,4 % | 3,3 % |
| Ladugårdsängen östra | 1 029 | 5,2 % | 23,7 % | 19,2 % | 3,4 % |
| Olivplan | 1 194 | 9,2 % | 47,7 % | 8,1 % | 5,3 % |
| Sörbyängen | 1 074 | 6,5 % | 20,9 % | 28,9 % | 2,8 % |
| Bettorp | 1 336 | 6,1 % | 17,8 % | 22,1 % | 2,1 % |
| Olaus Petri | 1 080 | 5,4 % | 13,3 % | 38,7 % | 3,1 % |
| Åkullen | 1 196 | 6,0 % | 22,7 % | 30,5 % | 4,7 % |
| Längbrotorg | 1 129 | 4,3 % | 22,7 % | 23,9 % | 4,2 % |
| Hagaby-Ringstorp | 1 147 | 7,4 % | 11,3 % | 25,4 % | 1,4 % |
| Norrby | 1 189 | 5,6 % | 19,3 % | 22,3 % | 10,7 % |
| Bromsplan | 1 245 | 7,5 % | 35,3 % | 10,2 % | 7,0 % |
| Svampen | 1 398 | 5,3 % | 26,5 % | 20,4 % | 5,6 % |
| Rynningeåsen | 1 044 | 3,3 % | 16,8 % | 17,5 % | 1,7 % |
| Rynninge | 1 197 | 4,7 % | 9,1 % | 35,5 % | 1,2 % |
| Tegnér | 1 113 | 6,9 % | 25,5 % | 19,4 % | 3,2 % |
| Sofia | 1 081 | 3,1 % | 15,9 % | 39,3 % | 3,5 % |
| Nobel | 1 261 | 4,9 % | 21,9 % | 25,2 % | 6,0 % |
| Malmplan | 1 264 | 6,6 % | 30,2 % | 19,1 % | 6,5 % |
| Vasastan | 1 288 | 5,7 % | 24,1 % | 27,8 % | 3,4 % |
| Järntorget | 1 268 | 6,5 % | 28,7 % | 28,9 % | 3,7 % |
| Universitetssjukhuset | 1 262 | 8,9 % | 27,8 % | 30,6 % | 3,8 % |
| Slottet | 1 232 | 5,1 % | 27,4 % | 23,8 % | 2,6 % |
| Centrum | 1 165 | 6,7 % | 28,8 % | 24,2 % | 2,1 % |
| Centralstationen | 1 031 | 4,8 % | 29,3 % | 27,7 % | 3,6 % |
| Heden | 1 001 | 4,6 % | 19,2 % | 29,1 % | 5,9 % |
| Mellringe | 1 266 | 7,0 % | 12,3 % | 32,8 % | 2,3 % |
| Björkhaga | 1 327 | 7,4 % | 12,0 % | 34,6 % | 1,4 % |
| Varberga västra | 1 312 | 6,5 % | 24,3 % | 11,7 % | 20,4 % |
| Varberga östra | 1 120 | 8,9 % | 27,4 % | 12,8 % | 18,5 % |
| Karlslund | 1 205 | 5,4 % | 10,9 % | 44,4 % | 1,1 % |
| Oxhagen | 1 455 | 7,9 % | 24,2 % | 19,1 % | 13,8 % |
| Solhaga | 1 065 | 2,9 % | 10,2 % | 49,5 % | 2,5 % |
| Västhaga | 1 232 | 3,8 % | 11,0 % | 43,0 % | 2,4 % |
| Rosta västra | 1 211 | 6,9 % | 19,2 % | 17,2 % | 5,3 % |
| Rosta östra | 1 339 | 2,8 % | 10,5 % | 37,6 % | 3,5 % |
| Hagastrand | 1 091 | 3,9 % | 26,9 % | 23,8 % | 3,4 % |
| Skebäck | 1 428 | 5,5 % | 26,1 % | 26,5 % | 3,1 % |
| Sörby norra | 1 204 | 7,6 % | 20,4 % | 26,0 % | 4,0 % |
| Sörby södra | 1 306 | 9,9 % | 24,4 % | 23,4 % | 1,5 % |
| Tybble | 1 062 | 4,1 % | 12,6 % | 26,4 % | 5,8 % |
| Ekeby Almby | 1 239 | 9,2 % | 12,3 % | 12,1 % | 2,3 % |
| Almby | 1 401 | 6,9 % | 33,9 % | 19,4 % | 3,9 % |
| Brickeberg | 1 179 | 9,4 % | 23,0 % | 20,5 % | 4,8 % |
| Brickebacken norra | 1 169 | 9,4 % | 30,5 % | 18,1 % | 16,6 % |
| Brickebacken södra | 1 419 | 7,8 % | 21,2 % | 21,0 % | 10,6 % |
| Grönpepparparken | 1 157 | 10,8 % | 36,8 % | 18,0 % | 4,1 % |
| Näsby | 1 256 | 6,2 % | 17,5 % | 22,1 % | 2,5 % |
| Tybblelund | 1 246 | 10,0 % | 30,3 % | 11,3 % | 3,5 % |
| Universitetet | 956 | 25,0 % | 76,3 % | 7,0 % | 6,1 % |
| Ormesta | 837 | 7,5 % | 13,0 % | 13,7 % | 2,3 % |
| Norra Ormesta | 899 | 4,9 % | 23,0 % | 8,3 % | 3,0 % |
| Tybblekullen | 1 520 | 24,2 % | 73,8 % | 8,9 % | 4,5 % |
| Marieberg | 1 053 | 7,7 % | 13,5 % | 16,7 % | 1,7 % |
| Mosås | 1 278 | 5,9 % | 14,6 % | 12,1 % | 2,0 % |
| Täby | 805 | 4,2 % | 9,8 % | 27,3 % | 1,6 % |
| Vintrosa | 1 156 | 5,9 % | 10,7 % | 29,6 % | 1,5 % |
| Garphyttan | 1 289 | 6,7 % | 14,7 % | 25,1 % | 2,2 % |
| Latorp | 1 212 | 5,8 % | 11,1 % | 24,3 % | 5,4 % |
| Kil | 1 122 | 3,7 % | 9,1 % | 31,2 % | 2,7 % |
| Ervalla | 1 256 | 4,1 % | 11,4 % | 27,5 % | 1,7 % |
| Axberg | 1 058 | 4,5 % | 9,2 % | 30,7 % | 2,9 % |
| Hovsta västra | 1 113 | 7,9 % | 13,8 % | 18,4 % | 2,5 % |
| Lillån västra | 1 122 | 5,1 % | 12,5 % | 17,4 % | 2,7 % |
| Lillån östra | 1 237 | 7,8 % | 12,8 % | 19,9 % | 1,4 % |
| Hovsta östra | 1 069 | 6,6 % | 11,5 % | 26,0 % | 1,0 % |
| Hampetorp | 853 | 2,9 % | 8,4 % | 41,0 % | 2,3 % |
| Kilsmo-Brevens Bruk | 497 | 2,4 % | 9,9 % | 39,4 % | 5,8 % |
| Asker | 906 | 5,5 % | 14,0 % | 31,8 % | 1,7 % |
| Odensbacken | 1 194 | 4,2 % | 12,4 % | 37,4 % | 4,7 % |
| Stora Mellösa västra | 949 | 3,6 % | 8,7 % | 35,7 % | 0,5 % |
| Stora Mellösa östra | 691 | 4,9 % | 10,1 % | 31,7 % | 0,9 % |
| Norrbyås | 804 | 5,0 % | 11,1 % | 24,0 % | 1,7 % |
| Gällersta | 1 311 | 6,6 % | 13,9 % | 16,5 % | 1,6 % |
| Rinkaby | 862 | 5,3 % | 12,3 % | 23,9 % | 1,9 % |
| Glanshammar | 1 134 | 5,6 % | 13,3 % | 28,5 % | 2,6 % |
| Lillkyrka | 978 | 4,7 % | 11,7 % | 29,4 % | 2,2 % |
| Lundby norra | 1 195 | 7,0 % | 15,6 % | 36,7 % | 3,5 % |
| Lundby södra | 1 059 | 7,6 % | 17,9 % | 30,5 % | 3,6 % |
| Vivalla västra | 1 531 | 12,9 % | 32,0 % | 6,7 % | 21,1 % |
| Vivalla norra | 1 519 | 10,7 % | 26,1 % | 16,9 % | 16,1 % |
| Vivalla östra | 1 473 | 12,4 % | 34,8 % | 12,6 % | 13,7 % |
| Nyponlunden | 1 038 | 7,3 % | 18,5 % | 23,3 % | 2,4 % |
| Nya Hjärsta | 1 216 | 8,6 % | 16,5 % | 23,6 % | 2,5 % |
| Baronbackarna | 1 576 | 6,4 % | 25,8 % | 13,2 % | 16,2 % |
| Gamla Hjärsta | 1 093 | 6,8 % | 15,5 % | 24,4 % | 2,0 % |
| Mikael | 1 170 | 8,5 % | 22,0 % | 20,5 % | 5,1 % |
| Karla | 1 159 | 8,1 % | 29,4 % | 22,3 % | 3,8 % |
| Trängen | 1 217 | 5,6 % | 15,8 % | 33,6 % | 8,3 % |
| Markbacken | 1 308 | 7,5 % | 25,5 % | 16,7 % | 16,1 % |
| Brunnsgärdet | 1 069 | 3,9 % | 13,1 % | 36,0 % | 1,7 % |
| Nasta | 1 296 | 7,8 % | 12,9 % | 26,0 % | 2,6 % |
| Lindhult norra | 1 098 | 5,1 % | 9,7 % | 39,2 % | 1,4 % |
| Adolfsberg västra | 1 256 | 8,6 % | 12,7 % | 20,0 % | 1,0 % |
| Adolfsberg östra | 1 222 | 6,8 % | 10,2 % | 31,5 % | 1,6 % |
| Ladugårdsängen södra | 878 | 10,4 % | 60,9 % | 3,1 % | 5,1 % |
| Ladugårdsängen Hagen | 1 081 | 10,7 % | 56,6 % | 2,9 % | 4,0 % |
| Lindhult södra | 1 163 | 5,2 % | 16,1 % | 16,9 % | 2,6 % |
