Rekordmånga äldre väljare i Sala

Sala kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Sala. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Sala­borna går till valurnorna i höst har 18 071 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Sala. I höstens val handlar det om 6 057 personer, vilket motsvarar 34 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Sala än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Centrum där knappt 40 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Åkra: där är omkring 24 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Sala
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Centrum39,2 %
Sala Östra38,1 %
Västerfärnebo - Västerbykil37,4 %
Kumla-Ransta-Tärna29,8 %
Sala Södra25,7 %
Åkra24,1 %

Samtidigt har 2 508 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Sala – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Sala finns i Åkra där ungefär var fjärde röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

948 förstagångsväljare i Sala

Det är också i Åkra där andelen förstagångsväljare är högst i Sala i höst. Här får 7,9 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Kila - Fläckebo, 4 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Sala
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Åkra7,9 %
Sala Södra6,4 %
Dalhem, Gärdesta, Hagaberg m.fl.6,3 %
Sala Östra4,1 %
Möklinta4,1 %
Kila - Fläckebo4,0 %

I kommunen är det totalt 948 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,2 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022 då andelen förstagångsväljare var den lägsta hittills under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Sala. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Färre icke-medborgare får rösta i Sala

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Sala är 3,9 procent inte svenska medborgare. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Åkra, där 12 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Kila - Fläckebo, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,9 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Sala
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Åkra11,6 %
Jakobsberg, Bryggeriet, Turbo m.fl7,2 %
Centrum3,9 %
Sala Norra2,4 %
Västerfärnebo - Västerbykil2,4 %
Kila - Fläckebo1,9 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Centrum1 6314,5 %16,3 %39,2 %3,9 %
Åkra1 5127,9 %24,6 %24,1 %11,6 %
Jakobsberg, Bryggeriet, Turbo m.fl1 3194,3 %16,1 %35,8 %7,2 %
Kungsängen-Valla-Vasastaden1 3735,8 %16,9 %32,9 %2,4 %
Sala Norra1 3394,6 %10,2 %35,3 %2,4 %
Sala Östra1 4264,1 %12,7 %38,1 %3,3 %
Sala Södra1 5456,4 %12,8 %25,7 %2,8 %
Dalhem, Gärdesta, Hagaberg m.fl.1 7166,3 %13,3 %34,9 %3,3 %
Västerfärnebo - Västerbykil1 6915,4 %11,9 %37,4 %2,4 %
Kila - Fläckebo1 5904,0 %9,6 %33,9 %1,9 %
Kumla-Ransta-Tärna1 4345,4 %11,4 %29,8 %2,6 %
Möklinta1 4954,1 %11,0 %34,6 %3,3 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.