Rekordmånga äldre väljare i Älmhult

Älmhults kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Älmhult. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Älmhults­borna går till valurnorna i höst har 13 315 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Älmhult. I höstens val handlar det om 3 747 personer, vilket motsvarar 28 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är ungefär lika stor i Älmhult som i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Göteryd där drygt 35 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Norregård: där är omkring 17 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Älmhult
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Göteryd36,3 %
Virestad-Eneryda35,8 %
Häradsbäck-Bråthult34,9 %
Klöxhult23,5 %
Haganäs21,3 %
Norregård17,3 %

Samtidigt har 1 855 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Älmhult – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Älmhult finns i Haganäs där ungefär var femte röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

719 förstagångsväljare i Älmhult

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Gemön-Möckeln, där 7,3 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Häradsbäck-Bråthult, 3,8 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Älmhult
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Gemön-Möckeln7,3 %
Haganäs6,7 %
Norregård6,3 %
Virestad-Eneryda3,9 %
Göteryd3,9 %
Häradsbäck-Bråthult3,8 %

I kommunen är det totalt 719 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,4 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har minskat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är något högre andel än i Älmhult. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Älmhult

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Älmhult är 10,9 procent inte svenska medborgare, vilket är den högsta andelen i Kronoberg. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Haganäs, där ungefär var femte väljare inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Häradsbäck-Bråthult, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 6,6 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Älmhult
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Haganäs22,7 %
Centrum12,1 %
Norregård10,8 %
Froafälle7,5 %
Virestad-Eneryda7,1 %
Häradsbäck-Bråthult6,6 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Gemön-Möckeln1 3207,3 %14,2 %25,8 %10,0 %
Klöxhult1 5065,2 %12,4 %23,5 %10,6 %
Norregård1 5626,3 %17,0 %17,3 %10,8 %
Froafälle1 2105,5 %14,5 %31,6 %7,5 %
Haganäs1 6096,7 %21,3 %21,3 %22,7 %
Centrum1 0505,8 %17,8 %32,2 %12,1 %
Häradsbäck-Bråthult1 0173,8 %9,6 %34,9 %6,6 %
Virestad-Eneryda1 3263,9 %9,3 %35,8 %7,1 %
Diö-Stenbrohult1 4444,8 %11,9 %29,6 %8,1 %
Göteryd1 2713,9 %9,3 %36,3 %10,3 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.