Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Södermanland. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Sörmlandsborna går till valurnorna i höst har 237 379 rösträtt i de olika kommunfullmäktigevalen i länet. Det är ungefär lika många som 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Södermanland. I höstens val handlar det om 72 667 personer, vilket motsvarar 31 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Södermanland än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i länet är Trosa sydväst där drygt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Marielund-Hedlandet i Strängnäs: där är knappt 14 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel 65 år och äldre |
|---|---|---|
| Trosa sydväst | Trosa | 51,6 % |
| Storgärdet-Sidöparken | Strängnäs | 48,5 % |
| Nävekvarn | Nyköping | 48,0 % |
| ⋮ | ||
| Östra Brandkärr | Nyköping | 15,2 % |
| Stavlund -Södra Tosterö | Strängnäs | 14,2 % |
| Marielund-Hedlandet | Strängnäs | 13,6 % |
Samtidigt har 36 199 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Södermanland – eller 15 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Södermanland finns i Eskilstuna Centrum Norra där ungefär var tredje röstberättigad är mellan 18 och 29 år.
13 863 förstagångsväljare i Södermanland
Högst andel förstagångsväljare finns dock i Östra Brandkärr i Nyköping, där 13,2 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Österåker i Vingåker, bara 2,5 procent.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel förstagångsväljare |
|---|---|---|
| Östra Brandkärr | Nyköping | 13,2 % |
| Råbergstorp - Lagersberg | Eskilstuna | 12,3 % |
| Stavlund -Södra Tosterö | Strängnäs | 9,5 % |
| ⋮ | ||
| Nävekvarn | Nyköping | 2,7 % |
| Koppartorp | Nyköping | 2,6 % |
| Österåker | Vingåker | 2,5 % |
I länet är det totalt 13 863 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,8 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är ungefär lika många som i Södermanland. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Färre icke-medborgare får rösta i Södermanland
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Södermanland är 5,6 procent inte svenska medborgare. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Årby i Eskilstuna, där var femte väljare inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Laggarhult i Katrineholm, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 0,8 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|---|
| Årby | Eskilstuna | 20,0 % |
| Nyfors Centrum Östra | Eskilstuna | 19,2 % |
| Nyfors Centrum Västra | Eskilstuna | 17,4 % |
| ⋮ | ||
| Duveholm | Katrineholm | 1,3 % |
| Gillberga - Lista | Eskilstuna | 1,3 % |
| Laggarhult | Katrineholm | 0,8 % |
| Valdistrikt | Kommun | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Centrum | Vingåker | 1 280 | 6,9 % | 19,7 % | 32,4 % | 8,4 % |
| Norra | Vingåker | 1 077 | 5,7 % | 13,7 % | 34,0 % | 1,7 % |
| Södra | Vingåker | 1 370 | 6,6 % | 16,9 % | 35,9 % | 3,5 % |
| Högsjö | Vingåker | 1 208 | 4,1 % | 10,8 % | 38,1 % | 2,6 % |
| Baggetorp-Marmorbyn | Vingåker | 1 015 | 4,7 % | 10,9 % | 30,7 % | 1,3 % |
| Österåker | Vingåker | 1 044 | 2,5 % | 6,4 % | 43,3 % | 3,4 % |
| Freja | Gnesta | 1 326 | 5,7 % | 13,2 % | 28,1 % | 5,0 % |
| Dansut | Gnesta | 1 495 | 5,4 % | 10,0 % | 31,3 % | 3,3 % |
| Gnesta Centralt | Gnesta | 1 637 | 4,7 % | 14,2 % | 32,7 % | 7,9 % |
| Frönäs | Gnesta | 1 649 | 6,2 % | 13,3 % | 28,6 % | 4,5 % |
| Gåsinge-Dillnäs | Gnesta | 941 | 3,5 % | 9,0 % | 36,6 % | 7,2 % |
| Björnlunda | Gnesta | 1 095 | 4,6 % | 10,1 % | 36,0 % | 4,7 % |
| Gryt | Gnesta | 769 | 4,7 % | 10,4 % | 41,1 % | 6,6 % |
| Centrum | Nyköping | 1 386 | 6,8 % | 15,3 % | 32,7 % | 6,3 % |
| Väster | Nyköping | 974 | 4,5 % | 15,7 % | 32,2 % | 5,5 % |
| Nicolai | Nyköping | 941 | 5,2 % | 13,9 % | 43,5 % | 3,7 % |
| Stadsfjärden | Nyköping | 1 589 | 6,0 % | 18,8 % | 40,2 % | 4,5 % |
| Högbrunn | Nyköping | 474 | 5,5 % | 19,2 % | 31,4 % | 3,2 % |
| Arnö Långsätter | Nyköping | 1 088 | 7,9 % | 14,5 % | 23,7 % | 3,0 % |
| Arnö Herrhagen | Nyköping | 1 543 | 6,0 % | 18,1 % | 29,3 % | 5,2 % |
| Rosenhill | Nyköping | 1 321 | 7,1 % | 12,4 % | 19,5 % | 2,0 % |
| Oppeby | Nyköping | 1 239 | 4,5 % | 13,6 % | 34,9 % | 3,0 % |
| Oppeby gård | Nyköping | 1 738 | 7,1 % | 20,9 % | 34,7 % | 4,5 % |
| Alla Helgona | Nyköping | 1 122 | 7,3 % | 16,0 % | 32,6 % | 4,3 % |
| Öster | Nyköping | 1 655 | 5,7 % | 17,9 % | 31,7 % | 3,0 % |
| Isaksdal | Nyköping | 1 543 | 6,8 % | 21,6 % | 26,4 % | 7,8 % |
| Östra Brandkärr | Nyköping | 1 459 | 13,2 % | 29,3 % | 15,2 % | 14,8 % |
| Ekensberg | Nyköping | 968 | 6,3 % | 15,4 % | 30,5 % | 12,1 % |
| Västra Brandkärr | Nyköping | 1 633 | 5,6 % | 21,1 % | 35,3 % | 12,7 % |
| Östra Bergen | Nyköping | 1 441 | 5,2 % | 20,1 % | 32,5 % | 3,4 % |
| Stenkulla | Nyköping | 1 591 | 5,8 % | 18,0 % | 27,6 % | 7,4 % |
| Rosenkälla | Nyköping | 1 252 | 7,2 % | 14,8 % | 33,3 % | 5,1 % |
| Brandholmen | Nyköping | 1 753 | 4,5 % | 14,6 % | 37,7 % | 3,7 % |
| Bryngelstorp | Nyköping | 1 142 | 6,7 % | 10,9 % | 28,9 % | 1,3 % |
| Ängstugan | Nyköping | 1 266 | 3,9 % | 9,6 % | 45,0 % | 2,4 % |
| Helgona | Nyköping | 1 119 | 7,1 % | 14,5 % | 21,8 % | 2,9 % |
| Hagalund | Nyköping | 1 068 | 6,8 % | 13,7 % | 29,6 % | 3,6 % |
| Svärta | Nyköping | 1 189 | 4,1 % | 10,1 % | 28,4 % | 2,3 % |
| Tystberga | Nyköping | 1 739 | 5,3 % | 11,4 % | 29,7 % | 6,1 % |
| Koppartorp | Nyköping | 580 | 2,6 % | 5,3 % | 45,7 % | 1,6 % |
| Nävekvarn | Nyköping | 854 | 2,7 % | 7,1 % | 48,0 % | 2,2 % |
| Bergshammar | Nyköping | 1 114 | 7,1 % | 12,1 % | 24,6 % | 2,4 % |
| Tuna | Nyköping | 1 238 | 6,2 % | 13,0 % | 25,3 % | 3,0 % |
| Lunda | Nyköping | 934 | 5,6 % | 12,0 % | 35,9 % | 1,4 % |
| Kila | Nyköping | 1 024 | 5,0 % | 11,5 % | 32,6 % | 3,0 % |
| Stigtomta Centrum | Nyköping | 1 011 | 7,0 % | 12,0 % | 25,9 % | 1,8 % |
| Stigtomta Ytterområde | Nyköping | 1 195 | 5,4 % | 10,6 % | 31,5 % | 2,2 % |
| Vrena | Nyköping | 927 | 3,0 % | 9,9 % | 37,2 % | 2,4 % |
| Råby-Ripsa | Nyköping | 553 | 5,4 % | 11,9 % | 30,4 % | 2,9 % |
| Runtuna | Nyköping | 1 164 | 4,7 % | 10,3 % | 32,4 % | 3,8 % |
| Folkungavägen | Nyköping | 546 | 5,1 % | 21,4 % | 39,9 % | 4,9 % |
| Bränn-Ekeby | Nyköping | 883 | 6,0 % | 16,4 % | 29,0 % | 3,5 % |
| Norra innerstaden | Oxelösund | 1 349 | 3,7 % | 17,0 % | 35,6 % | 10,7 % |
| Södra innerstaden | Oxelösund | 1 670 | 5,5 % | 16,2 % | 33,8 % | 8,9 % |
| Dalgången | Oxelösund | 1 620 | 4,8 % | 10,2 % | 39,5 % | 3,1 % |
| Frösäng | Oxelösund | 1 106 | 3,8 % | 12,4 % | 39,0 % | 5,7 % |
| Sunda | Oxelösund | 1 409 | 5,0 % | 9,5 % | 39,5 % | 1,7 % |
| Peterslund | Oxelösund | 1 184 | 7,2 % | 11,3 % | 28,2 % | 3,0 % |
| Danvik | Oxelösund | 1 282 | 5,6 % | 11,5 % | 31,2 % | 2,1 % |
| Flens västra | Flen | 948 | 3,9 % | 12,9 % | 36,4 % | 6,0 % |
| Flens norra | Flen | 1 061 | 4,9 % | 11,3 % | 39,6 % | 3,0 % |
| Flens östra | Flen | 914 | 3,7 % | 11,4 % | 39,8 % | 7,8 % |
| Flens södra | Flen | 1 058 | 9,1 % | 23,7 % | 25,3 % | 10,7 % |
| Flens centrum | Flen | 1 070 | 5,1 % | 16,5 % | 43,8 % | 9,0 % |
| Helgesta-Hyltinge | Flen | 1 262 | 4,0 % | 9,0 % | 44,8 % | 5,6 % |
| Malmköping västra | Flen | 1 147 | 6,7 % | 14,1 % | 35,4 % | 5,8 % |
| Malmköping östra | Flen | 1 304 | 4,2 % | 10,0 % | 40,9 % | 3,3 % |
| Mellösa | Flen | 1 018 | 4,6 % | 9,6 % | 39,2 % | 3,2 % |
| Hälleforsnäs | Flen | 1 224 | 5,0 % | 11,3 % | 37,5 % | 9,3 % |
| Bettna | Flen | 1 223 | 4,3 % | 11,0 % | 39,7 % | 4,3 % |
| Gamla vattentornet | Katrineholm | 1 300 | 5,9 % | 22,8 % | 25,2 % | 9,2 % |
| Norr city | Katrineholm | 1 429 | 7,7 % | 23,0 % | 22,5 % | 11,0 % |
| Lövåsen | Katrineholm | 1 045 | 5,8 % | 11,3 % | 37,8 % | 2,5 % |
| Lokstallarna | Katrineholm | 1 878 | 7,2 % | 28,0 % | 23,4 % | 7,0 % |
| Öster | Katrineholm | 1 815 | 6,8 % | 17,6 % | 33,2 % | 3,7 % |
| Centrum | Katrineholm | 1 639 | 6,2 % | 21,4 % | 35,0 % | 5,6 % |
| Oppunda | Katrineholm | 1 473 | 5,7 % | 16,2 % | 41,4 % | 4,5 % |
| Skogsborg | Katrineholm | 1 365 | 6,4 % | 18,6 % | 24,2 % | 2,2 % |
| Duveholm | Katrineholm | 1 425 | 6,2 % | 9,7 % | 30,2 % | 1,3 % |
| Laggarhult | Katrineholm | 1 680 | 5,9 % | 9,8 % | 30,8 % | 0,8 % |
| Nyhem | Katrineholm | 1 468 | 7,8 % | 21,0 % | 27,5 % | 7,2 % |
| Nävertorp | Katrineholm | 1 604 | 6,7 % | 16,5 % | 36,8 % | 6,8 % |
| Värmbol | Katrineholm | 1 658 | 5,9 % | 12,5 % | 31,1 % | 3,6 % |
| Bie | Katrineholm | 908 | 4,6 % | 8,9 % | 32,7 % | 2,1 % |
| Julita | Katrineholm | 1 026 | 3,6 % | 9,6 % | 42,4 % | 3,0 % |
| Sköldinge-Floda | Katrineholm | 1 222 | 4,2 % | 11,0 % | 36,8 % | 3,0 % |
| Valla | Katrineholm | 1 521 | 4,4 % | 11,4 % | 31,2 % | 3,0 % |
| Forssjö | Katrineholm | 1 288 | 4,3 % | 11,3 % | 27,7 % | 2,4 % |
| Björkvik | Katrineholm | 1 175 | 3,7 % | 9,2 % | 38,2 % | 2,8 % |
| Eskilstuna Centrum Norra | Eskilstuna | 1 835 | 8,1 % | 31,7 % | 16,8 % | 10,7 % |
| Nyfors Centrum Västra | Eskilstuna | 1 773 | 7,3 % | 25,4 % | 18,5 % | 17,4 % |
| Nyfors Centrum Östra | Eskilstuna | 1 502 | 7,0 % | 23,2 % | 19,2 % | 19,2 % |
| Nyfors Östra | Eskilstuna | 1 492 | 4,9 % | 19,8 % | 27,8 % | 8,2 % |
| Övre Nyfors | Eskilstuna | 1 624 | 6,2 % | 17,9 % | 24,6 % | 8,7 % |
| Västermalm - Brunnsbacken | Eskilstuna | 1 339 | 7,1 % | 20,5 % | 22,9 % | 16,1 % |
| Västermalm - Myrtorp | Eskilstuna | 1 182 | 7,8 % | 18,9 % | 29,9 % | 9,6 % |
| Fröslunda-Tallåsparken | Eskilstuna | 1 388 | 7,1 % | 22,9 % | 22,6 % | 15,7 % |
| Fröslunda-Björkhultsvägen | Eskilstuna | 1 274 | 5,9 % | 23,4 % | 16,6 % | 17,1 % |
| Råbergstorp - Lagersberg | Eskilstuna | 1 685 | 12,3 % | 27,8 % | 19,6 % | 16,5 % |
| Tunavallen | Eskilstuna | 1 177 | 4,7 % | 13,1 % | 39,0 % | 2,2 % |
| Lundby - Gredby | Eskilstuna | 1 427 | 7,0 % | 18,2 % | 23,9 % | 4,8 % |
| Ekeby - Brottsta | Eskilstuna | 1 588 | 6,1 % | 12,0 % | 29,6 % | 2,6 % |
| Stenby | Eskilstuna | 1 329 | 8,1 % | 17,7 % | 18,5 % | 4,3 % |
| Mesta | Eskilstuna | 1 441 | 6,2 % | 12,7 % | 33,6 % | 1,7 % |
| Gamla Staden | Eskilstuna | 1 496 | 5,7 % | 18,5 % | 33,6 % | 3,1 % |
| Slottsbacken | Eskilstuna | 1 256 | 4,2 % | 20,4 % | 40,6 % | 5,7 % |
| Stadsparken Östra | Eskilstuna | 1 148 | 6,8 % | 20,2 % | 25,7 % | 7,1 % |
| Ekbacken | Eskilstuna | 1 596 | 7,3 % | 31,3 % | 17,0 % | 8,5 % |
| Eskilshem - Röksta | Eskilstuna | 1 220 | 8,2 % | 15,4 % | 25,8 % | 3,4 % |
| Årby | Eskilstuna | 1 671 | 7,8 % | 20,7 % | 25,7 % | 20,0 % |
| Munktellstaden - Valhalla | Eskilstuna | 1 610 | 8,1 % | 29,9 % | 16,5 % | 5,4 % |
| Ärna | Eskilstuna | 945 | 9,4 % | 15,3 % | 21,4 % | 2,0 % |
| Måsta - Helgestahill | Eskilstuna | 1 220 | 3,6 % | 13,3 % | 32,5 % | 4,7 % |
| Slagsta | Eskilstuna | 1 416 | 6,1 % | 13,1 % | 29,3 % | 1,7 % |
| Ärsta - Sal - Skiftinge Norra | Eskilstuna | 1 712 | 8,2 % | 19,2 % | 21,5 % | 7,8 % |
| Skiftinge Södra | Eskilstuna | 1 712 | 7,8 % | 18,2 % | 29,9 % | 11,4 % |
| Östermalm | Eskilstuna | 1 616 | 6,3 % | 17,5 % | 23,4 % | 5,0 % |
| Hisingsbacke | Eskilstuna | 1 500 | 5,5 % | 18,4 % | 24,3 % | 6,8 % |
| Sveaplan - Sjukhusområdet | Eskilstuna | 1 385 | 5,0 % | 26,7 % | 17,2 % | 7,2 % |
| Eskilsparken | Eskilstuna | 1 580 | 5,5 % | 23,2 % | 22,5 % | 3,2 % |
| Söderängsparken | Eskilstuna | 1 143 | 5,3 % | 17,5 % | 29,0 % | 5,2 % |
| Lustigbacke | Eskilstuna | 1 148 | 4,9 % | 15,5 % | 40,0 % | 5,6 % |
| Snopptorp - Skogsängen Västra | Eskilstuna | 1 456 | 6,7 % | 16,2 % | 35,4 % | 4,7 % |
| Viptorp - Skogsängen Östra | Eskilstuna | 1 348 | 7,4 % | 18,8 % | 29,2 % | 11,4 % |
| Odlaren - Hagnestahill | Eskilstuna | 1 768 | 4,7 % | 13,4 % | 31,4 % | 4,2 % |
| Solvik - Kogne - Roxnäs | Eskilstuna | 1 159 | 6,9 % | 12,7 % | 22,8 % | 4,0 % |
| Krusgården | Eskilstuna | 1 154 | 6,3 % | 16,2 % | 28,5 % | 11,7 % |
| Göksten | Eskilstuna | 1 387 | 4,8 % | 9,9 % | 39,0 % | 4,8 % |
| Torshälla Centrum och Gamla staden | Eskilstuna | 1 521 | 5,7 % | 15,8 % | 33,3 % | 8,3 % |
| Edvardslund - Haga | Eskilstuna | 1 411 | 4,7 % | 10,3 % | 37,0 % | 2,6 % |
| Kjula | Eskilstuna | 1 248 | 6,0 % | 11,0 % | 29,9 % | 2,1 % |
| Barva - Jäder | Eskilstuna | 1 195 | 4,9 % | 11,0 % | 32,0 % | 2,6 % |
| Hammarby - Vallby | Eskilstuna | 1 185 | 3,1 % | 7,7 % | 30,5 % | 2,3 % |
| Hällbybrunn Södra - Råby-Rekarne | Eskilstuna | 1 553 | 6,5 % | 13,8 % | 28,2 % | 3,9 % |
| Hällbybrunn Norra | Eskilstuna | 1 222 | 6,5 % | 13,0 % | 26,1 % | 2,5 % |
| Kvicksund | Eskilstuna | 1 382 | 6,1 % | 13,0 % | 25,2 % | 1,7 % |
| Gillberga - Lista | Eskilstuna | 1 291 | 3,9 % | 10,8 % | 28,3 % | 1,3 % |
| Öja - Västermo | Eskilstuna | 1 228 | 4,2 % | 9,4 % | 35,5 % | 1,7 % |
| Näshulta | Eskilstuna | 816 | 4,2 % | 9,8 % | 37,5 % | 2,0 % |
| Skogstorp Norra | Eskilstuna | 1 252 | 7,9 % | 12,7 % | 26,8 % | 2,2 % |
| Skogstorp Södra | Eskilstuna | 1 322 | 6,1 % | 13,1 % | 24,3 % | 3,4 % |
| Hållsta | Eskilstuna | 1 211 | 6,2 % | 13,6 % | 29,1 % | 3,5 % |
| Hällberga | Eskilstuna | 1 003 | 4,3 % | 11,9 % | 24,3 % | 3,1 % |
| Ärla | Eskilstuna | 1 716 | 4,8 % | 10,3 % | 30,6 % | 2,7 % |
| Borsökna Västra | Eskilstuna | 992 | 8,6 % | 13,6 % | 18,1 % | 3,8 % |
| Eskilstuna Centrum Södra och Väster | Eskilstuna | 1 577 | 6,1 % | 21,4 % | 27,1 % | 6,5 % |
| Sundbyholm | Eskilstuna | 947 | 5,6 % | 9,3 % | 25,1 % | 3,1 % |
| Mälarbaden - Mälby - Ängsholmen | Eskilstuna | 1 280 | 6,2 % | 10,8 % | 31,6 % | 3,4 % |
| Borsökna Östra | Eskilstuna | 924 | 5,6 % | 11,7 % | 28,9 % | 2,1 % |
| Stadsparken Västra | Eskilstuna | 1 634 | 5,8 % | 24,4 % | 32,5 % | 5,1 % |
| Eldsund-Tingstuhöjden | Strängnäs | 1 265 | 5,6 % | 19,0 % | 28,9 % | 10,4 % |
| Ulvhäll-Långberget | Strängnäs | 2 062 | 6,6 % | 18,5 % | 26,0 % | 7,2 % |
| Tallåsen-Sörgärdet | Strängnäs | 1 285 | 5,1 % | 15,7 % | 35,1 % | 2,5 % |
| Kyrkberget-Kvarnbacken | Strängnäs | 1 481 | 5,7 % | 14,9 % | 39,6 % | 4,7 % |
| Stadsskogen | Strängnäs | 1 257 | 5,5 % | 19,0 % | 25,5 % | 12,0 % |
| Finninge | Strängnäs | 1 773 | 7,6 % | 16,5 % | 28,8 % | 3,3 % |
| Dammen-Malmby-Löt | Strängnäs | 1 323 | 6,2 % | 12,9 % | 24,6 % | 5,1 % |
| Strängnäs centrum | Strängnäs | 1 290 | 4,1 % | 14,1 % | 46,2 % | 6,1 % |
| Stavlund -Södra Tosterö | Strängnäs | 1 079 | 9,5 % | 24,0 % | 14,2 % | 7,0 % |
| Norra Tosterö - Aspö | Strängnäs | 1 202 | 4,7 % | 9,7 % | 33,8 % | 5,0 % |
| Storgärdet-Sidöparken | Strängnäs | 1 218 | 4,8 % | 8,6 % | 48,5 % | 3,6 % |
| Abborrberget - Sundby | Strängnäs | 1 259 | 5,0 % | 12,2 % | 28,9 % | 7,5 % |
| Mariefred C | Strängnäs | 1 308 | 5,2 % | 8,8 % | 46,8 % | 4,2 % |
| Öster-Ekhov-Kalkudden | Strängnäs | 1 338 | 4,6 % | 10,5 % | 31,8 % | 4,5 % |
| Slottsbrinken-Viggeby | Strängnäs | 1 245 | 6,7 % | 12,9 % | 25,2 % | 3,9 % |
| Marielund-Hedlandet | Strängnäs | 1 667 | 5,2 % | 13,6 % | 13,6 % | 6,5 % |
| Länna | Strängnäs | 615 | 5,9 % | 10,6 % | 28,0 % | 6,3 % |
| Åker S | Strängnäs | 1 388 | 5,1 % | 13,4 % | 27,9 % | 9,5 % |
| Åker N | Strängnäs | 1 595 | 6,6 % | 14,8 % | 24,3 % | 8,0 % |
| Toresund | Strängnäs | 1 787 | 4,3 % | 10,0 % | 31,5 % | 4,5 % |
| Ytterselö-Överselö | Strängnäs | 1 471 | 4,6 % | 9,9 % | 38,1 % | 5,4 % |
| Härad | Strängnäs | 927 | 4,9 % | 15,9 % | 23,9 % | 6,7 % |
| Vårfruberga | Strängnäs | 1 198 | 4,3 % | 10,0 % | 31,9 % | 6,6 % |
| Trosa sydost | Trosa | 1 330 | 4,0 % | 11,5 % | 28,5 % | 5,9 % |
| Trosa sydväst | Trosa | 897 | 3,7 % | 7,0 % | 51,6 % | 2,7 % |
| Trosa södra | Trosa | 1 088 | 5,4 % | 8,7 % | 45,2 % | 1,7 % |
| Trosa centrum | Trosa | 962 | 3,3 % | 10,9 % | 47,4 % | 3,3 % |
| Trosa nordväst | Trosa | 986 | 4,7 % | 8,7 % | 39,1 % | 2,4 % |
| Trosa norra | Trosa | 1 511 | 5,6 % | 14,3 % | 24,6 % | 4,5 % |
| Vagnhärad norra | Trosa | 961 | 4,5 % | 11,0 % | 31,5 % | 8,9 % |
| Vagnhärad södra | Trosa | 1 152 | 5,0 % | 11,5 % | 24,6 % | 4,3 % |
| Vagnhärad västra | Trosa | 1 018 | 5,9 % | 16,5 % | 24,0 % | 10,5 % |
| Vagnhärad östra | Trosa | 995 | 6,2 % | 15,0 % | 28,8 % | 8,7 % |
| Västerljung | Trosa | 904 | 5,0 % | 10,4 % | 29,6 % | 6,4 % |
