Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Säffle. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Säffleborna går till valurnorna i höst har 12 054 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är det lägsta antalet röstberättigade i kommunen under hela 2000-talet.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Säffle. I höstens val handlar det om 4 380 personer, vilket motsvarar 36 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Säffle än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Höglunda där runt 40 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Annelund: där är omkring 31 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Höglunda | 39,8 % |
| Nysäter | 39,6 % |
| Värmlandsnäs Södra | 39,4 % |
| ⋮ | |
| Trätälja | 34,8 % |
| Tingvalla | 34,0 % |
| Annelund | 30,9 % |
Samtidigt har 1 590 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Säffle – eller 13 procent av de röstberättigade. Det är en procentenhet färre än 2022.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Säffle finns i Trätälja där 17 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.
631 förstagångsväljare i Säffle
Högst andel förstagångsväljare finns dock i Annelund, där 6 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Nysäter, 3,6 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Annelund | 6,0 % |
| Trätälja | 5,8 % |
| Tegnér | 5,7 % |
| ⋮ | |
| Höglunda | 4,2 % |
| Värmlandsnäs Södra | 4,1 % |
| Nysäter | 3,6 % |
I kommunen är det totalt 631 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,2 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Säffle. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Så många icke-medborgare får rösta i Säffle
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Säffle är 6,7 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Höglunda, där 11 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Tegnér, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 3,2 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Höglunda | 11,2 % |
| Trätälja | 10,4 % |
| Svaneholm | 9,6 % |
| ⋮ | |
| Tingvalla | 5,2 % |
| Annelund | 4,2 % |
| Tegnér | 3,2 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Tegnér | 1 770 | 5,7 % | 12,3 % | 37,6 % | 3,2 % |
| Tingvalla | 2 010 | 5,7 % | 15,3 % | 34,0 % | 5,2 % |
| Trätälja | 1 278 | 5,8 % | 16,8 % | 34,8 % | 10,4 % |
| Värmlandsnäs Södra | 789 | 4,1 % | 9,8 % | 39,4 % | 5,7 % |
| Höglunda | 1 569 | 4,2 % | 9,8 % | 39,8 % | 11,2 % |
| Värmlandsnäs Norra | 942 | 5,5 % | 13,3 % | 36,4 % | 6,3 % |
| Annelund | 1 758 | 6,0 % | 15,4 % | 30,9 % | 4,2 % |
| Svaneholm | 823 | 5,6 % | 12,5 % | 39,2 % | 9,6 % |
| Nysäter | 1 115 | 3,6 % | 10,7 % | 39,6 % | 7,0 % |
