Rekordmånga äldre väljare i Mjölby

Mjölby kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Mjölby. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Mjölby­borna går till valurnorna i höst har 22 635 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är knappt 500 fler än 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Mjölby. I höstens val handlar det om 6 384 personer, vilket motsvarar 28 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är ungefär lika stor i Mjölby som i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Dacke-Egebybacken där knappt 40 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Östra Lundby mfl: där är omkring 18 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Mjölby
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Dacke-Egebybacken39,2 %
Norrgården-Albacken mfl37,7 %
Väderstad-Appuna-Hogstad-Kumla34,1 %
Lagman19,4 %
Viby19,4 %
Östra Lundby mfl18,3 %

Samtidigt har 3 531 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Mjölby – eller 16 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Mjölby finns i Lagman där ungefär var fjärde röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

1 291 förstagångsväljare i Mjölby

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Östra Lundby mfl, där 7,9 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Väderstad-Appuna-Hogstad-Kumla, bara 3,1 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Mjölby
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Östra Lundby mfl7,9 %
Eldslösa7,4 %
Viby7,0 %
Norrgården-Albacken mfl4,4 %
Dacke-Egebybacken3,7 %
Väderstad-Appuna-Hogstad-Kumla3,1 %

I kommunen är det totalt 1 291 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,7 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är ungefär lika många som i Mjölby. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Mjölby

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Mjölby är 4 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Slomarp-Egeby-Prästgårdsliden, där 8,1 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Eldslösa och Mantorps centrum mfl, valdistrikten med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,2 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Mjölby
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Slomarp-Egeby-Prästgårdsliden8,1 %
Västra Lundby7,0 %
Östra Lundby mfl6,6 %
Normlösa mfl1,3 %
Eldslösa1,2 %
Mantorps centrum mfl1,2 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Dacke-Egebybacken1 3283,7 %18,4 %39,2 %4,1 %
Västra Lundby1 1465,2 %18,4 %28,2 %7,0 %
Slomarp-Egeby-Prästgårdsliden1 4866,2 %15,8 %31,8 %8,1 %
Östra Lundby mfl1 5707,9 %19,5 %18,3 %6,6 %
Norrgården-Albacken mfl1 7014,4 %15,3 %37,7 %4,6 %
Vasastaden1 0075,6 %16,1 %30,5 %2,7 %
Eldslösa1 3807,4 %12,0 %24,5 %1,2 %
Lagman1 0656,3 %26,7 %19,4 %5,1 %
Högby1 4665,4 %15,8 %29,3 %5,2 %
Västra Lund-Trojenborg1 1065,7 %14,6 %26,6 %4,0 %
Skänninge landsbygd9765,0 %14,4 %24,4 %4,8 %
Skänninge centrum-Hattorp1 1495,9 %15,9 %32,5 %5,7 %
Normlösa mfl7594,9 %12,0 %27,8 %1,3 %
Väderstad-Appuna-Hogstad-Kumla1 2213,1 %10,1 %34,1 %2,0 %
Sya-Västra Harg-Östra Tollstad1 2495,2 %12,7 %28,1 %2,1 %
Viby1 6667,0 %16,1 %19,4 %2,6 %
Veta9946,5 %13,1 %22,6 %2,0 %
Mantorps centrum mfl1 3666,3 %12,9 %31,1 %1,2 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.