Rekordmånga äldre väljare i Nora

Nora kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Nora. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Nora­borna går till valurnorna i höst har 8 521 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Nora. I höstens val handlar det om 3 097 personer, vilket motsvarar 36 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Nora än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Dalsta-Born där drygt 40 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Ås-Ringshyttan: där är omkring 29 procent 65 år eller äldre.

Andel äldre väljare i valdistrikten i Nora
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Dalsta-Born41,7 %
Hagby-Esstorp40,8 %
Torget-Gunnarsberg36,3 %
Järnboås-Klacka-Lerberg36,2 %
Hitorp-Alntorp35,6 %
Gyttorp-Viker35,0 %
Karlsäng-Pershyttan32,8 %
Ås-Ringshyttan29,4 %

Samtidigt har 1 016 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Nora – eller 12 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Nora finns i Torget-Gunnarsberg där 15 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

440 förstagångsväljare i Nora

Det är också i Torget-Gunnarsberg där andelen förstagångsväljare är högst i Nora i höst. Här får 6,6 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Järnboås-Klacka-Lerberg, bara 2,5 procent.

Andel förstagångsväljare i valdistrikten i Nora
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Torget-Gunnarsberg6,6 %
Ås-Ringshyttan6,4 %
Hagby-Esstorp6,3 %
Karlsäng-Pershyttan5,4 %
Gyttorp-Viker4,8 %
Dalsta-Born4,7 %
Hitorp-Alntorp3,8 %
Järnboås-Klacka-Lerberg2,5 %

I kommunen är det totalt 440 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,2 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022 då andelen förstagångsväljare var den lägsta hittills under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Nora. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Nora

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Nora är 3,7 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Järnboås-Klacka-Lerberg, där 8,8 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Hagby-Esstorp, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 2 procent av de röstberättigade.

Andel ej svenska medborgare i valdistrikten i Nora
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Järnboås-Klacka-Lerberg8,8 %
Gyttorp-Viker5,7 %
Karlsäng-Pershyttan5,1 %
Dalsta-Born3,1 %
Torget-Gunnarsberg2,5 %
Hitorp-Alntorp2,4 %
Ås-Ringshyttan2,3 %
Hagby-Esstorp2,0 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Järnboås-Klacka-Lerberg6052,5 %10,4 %36,2 %8,8 %
Hagby-Esstorp1 2326,3 %12,1 %40,8 %2,0 %
Karlsäng-Pershyttan1 1025,4 %13,9 %32,8 %5,1 %
Gyttorp-Viker1 1664,8 %11,1 %35,0 %5,7 %
Hitorp-Alntorp1 2713,8 %9,4 %35,6 %2,4 %
Ås-Ringshyttan7546,4 %11,9 %29,4 %2,3 %
Dalsta-Born1 1864,7 %10,8 %41,7 %3,1 %
Torget-Gunnarsberg1 2056,6 %15,3 %36,3 %2,5 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.