Rekordmånga äldre väljare i Nyköping

Nyköpings kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Nyköping. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Nyköpings­borna går till valurnorna i höst har 46 256 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 800 fler än 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Nyköping. I höstens val handlar det om 14 589 personer, vilket motsvarar 32 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Nyköping än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Nävekvarn där knappt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Östra Brandkärr: där är omkring 15 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Nyköping
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Nävekvarn48,0 %
Koppartorp45,7 %
Ängstugan45,0 %
Helgona21,8 %
Rosenhill19,5 %
Östra Brandkärr15,2 %

Samtidigt har 7 044 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Nyköping – eller 15 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Nyköping finns i Östra Brandkärr där knappt 30 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

2 765 förstagångsväljare i Nyköping

Det är också i Östra Brandkärr där andelen förstagångsväljare är högst i Nyköping i höst. Här får 13,2 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Koppartorp, bara 2,6 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Nyköping
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Östra Brandkärr13,2 %
Arnö Långsätter7,9 %
Alla Helgona7,3 %
Vrena3,0 %
Nävekvarn2,7 %
Koppartorp2,6 %

I kommunen är det totalt 2 765 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är ungefär lika många som i Nyköping. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Färre icke-medborgare får rösta i Nyköping

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Nyköping är 4,6 procent inte svenska medborgare. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Östra Brandkärr, där 15 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Bryngelstorp, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,3 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Nyköping
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Östra Brandkärr14,8 %
Västra Brandkärr12,7 %
Ekensberg12,1 %
Koppartorp1,6 %
Lunda1,4 %
Bryngelstorp1,3 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Centrum1 3866,8 %15,3 %32,7 %6,3 %
Väster9744,5 %15,7 %32,2 %5,5 %
Nicolai9415,2 %13,9 %43,5 %3,7 %
Stadsfjärden1 5896,0 %18,8 %40,2 %4,5 %
Högbrunn4745,5 %19,2 %31,4 %3,2 %
Arnö Långsätter1 0887,9 %14,5 %23,7 %3,0 %
Arnö Herrhagen1 5436,0 %18,1 %29,3 %5,2 %
Rosenhill1 3217,1 %12,4 %19,5 %2,0 %
Oppeby1 2394,5 %13,6 %34,9 %3,0 %
Oppeby gård1 7387,1 %20,9 %34,7 %4,5 %
Alla Helgona1 1227,3 %16,0 %32,6 %4,3 %
Öster1 6555,7 %17,9 %31,7 %3,0 %
Isaksdal1 5436,8 %21,6 %26,4 %7,8 %
Östra Brandkärr1 45913,2 %29,3 %15,2 %14,8 %
Ekensberg9686,3 %15,4 %30,5 %12,1 %
Västra Brandkärr1 6335,6 %21,1 %35,3 %12,7 %
Östra Bergen1 4415,2 %20,1 %32,5 %3,4 %
Stenkulla1 5915,8 %18,0 %27,6 %7,4 %
Rosenkälla1 2527,2 %14,8 %33,3 %5,1 %
Brandholmen1 7534,5 %14,6 %37,7 %3,7 %
Bryngelstorp1 1426,7 %10,9 %28,9 %1,3 %
Ängstugan1 2663,9 %9,6 %45,0 %2,4 %
Helgona1 1197,1 %14,5 %21,8 %2,9 %
Hagalund1 0686,8 %13,7 %29,6 %3,6 %
Svärta1 1894,1 %10,1 %28,4 %2,3 %
Tystberga1 7395,3 %11,4 %29,7 %6,1 %
Koppartorp5802,6 %5,3 %45,7 %1,6 %
Nävekvarn8542,7 %7,1 %48,0 %2,2 %
Bergshammar1 1147,1 %12,1 %24,6 %2,4 %
Tuna1 2386,2 %13,0 %25,3 %3,0 %
Lunda9345,6 %12,0 %35,9 %1,4 %
Kila1 0245,0 %11,5 %32,6 %3,0 %
Stigtomta Centrum1 0117,0 %12,0 %25,9 %1,8 %
Stigtomta Ytterområde1 1955,4 %10,6 %31,5 %2,2 %
Vrena9273,0 %9,9 %37,2 %2,4 %
Råby-Ripsa5535,4 %11,9 %30,4 %2,9 %
Runtuna1 1644,7 %10,3 %32,4 %3,8 %
Folkungavägen5465,1 %21,4 %39,9 %4,9 %
Bränn-Ekeby8836,0 %16,4 %29,0 %3,5 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.