Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Nyköping. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Nyköpingsborna går till valurnorna i höst har 46 256 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 800 fler än 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Nyköping. I höstens val handlar det om 14 589 personer, vilket motsvarar 32 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Nyköping än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Nävekvarn där knappt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Östra Brandkärr: där är omkring 15 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Nävekvarn | 48,0 % |
| Koppartorp | 45,7 % |
| Ängstugan | 45,0 % |
| ⋮ | |
| Helgona | 21,8 % |
| Rosenhill | 19,5 % |
| Östra Brandkärr | 15,2 % |
Samtidigt har 7 044 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Nyköping – eller 15 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Nyköping finns i Östra Brandkärr där knappt 30 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.
2 765 förstagångsväljare i Nyköping
Det är också i Östra Brandkärr där andelen förstagångsväljare är högst i Nyköping i höst. Här får 13,2 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Koppartorp, bara 2,6 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Östra Brandkärr | 13,2 % |
| Arnö Långsätter | 7,9 % |
| Alla Helgona | 7,3 % |
| ⋮ | |
| Vrena | 3,0 % |
| Nävekvarn | 2,7 % |
| Koppartorp | 2,6 % |
I kommunen är det totalt 2 765 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är ungefär lika många som i Nyköping. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Färre icke-medborgare får rösta i Nyköping
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Nyköping är 4,6 procent inte svenska medborgare. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Östra Brandkärr, där 15 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Bryngelstorp, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,3 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Östra Brandkärr | 14,8 % |
| Västra Brandkärr | 12,7 % |
| Ekensberg | 12,1 % |
| ⋮ | |
| Koppartorp | 1,6 % |
| Lunda | 1,4 % |
| Bryngelstorp | 1,3 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum | 1 386 | 6,8 % | 15,3 % | 32,7 % | 6,3 % |
| Väster | 974 | 4,5 % | 15,7 % | 32,2 % | 5,5 % |
| Nicolai | 941 | 5,2 % | 13,9 % | 43,5 % | 3,7 % |
| Stadsfjärden | 1 589 | 6,0 % | 18,8 % | 40,2 % | 4,5 % |
| Högbrunn | 474 | 5,5 % | 19,2 % | 31,4 % | 3,2 % |
| Arnö Långsätter | 1 088 | 7,9 % | 14,5 % | 23,7 % | 3,0 % |
| Arnö Herrhagen | 1 543 | 6,0 % | 18,1 % | 29,3 % | 5,2 % |
| Rosenhill | 1 321 | 7,1 % | 12,4 % | 19,5 % | 2,0 % |
| Oppeby | 1 239 | 4,5 % | 13,6 % | 34,9 % | 3,0 % |
| Oppeby gård | 1 738 | 7,1 % | 20,9 % | 34,7 % | 4,5 % |
| Alla Helgona | 1 122 | 7,3 % | 16,0 % | 32,6 % | 4,3 % |
| Öster | 1 655 | 5,7 % | 17,9 % | 31,7 % | 3,0 % |
| Isaksdal | 1 543 | 6,8 % | 21,6 % | 26,4 % | 7,8 % |
| Östra Brandkärr | 1 459 | 13,2 % | 29,3 % | 15,2 % | 14,8 % |
| Ekensberg | 968 | 6,3 % | 15,4 % | 30,5 % | 12,1 % |
| Västra Brandkärr | 1 633 | 5,6 % | 21,1 % | 35,3 % | 12,7 % |
| Östra Bergen | 1 441 | 5,2 % | 20,1 % | 32,5 % | 3,4 % |
| Stenkulla | 1 591 | 5,8 % | 18,0 % | 27,6 % | 7,4 % |
| Rosenkälla | 1 252 | 7,2 % | 14,8 % | 33,3 % | 5,1 % |
| Brandholmen | 1 753 | 4,5 % | 14,6 % | 37,7 % | 3,7 % |
| Bryngelstorp | 1 142 | 6,7 % | 10,9 % | 28,9 % | 1,3 % |
| Ängstugan | 1 266 | 3,9 % | 9,6 % | 45,0 % | 2,4 % |
| Helgona | 1 119 | 7,1 % | 14,5 % | 21,8 % | 2,9 % |
| Hagalund | 1 068 | 6,8 % | 13,7 % | 29,6 % | 3,6 % |
| Svärta | 1 189 | 4,1 % | 10,1 % | 28,4 % | 2,3 % |
| Tystberga | 1 739 | 5,3 % | 11,4 % | 29,7 % | 6,1 % |
| Koppartorp | 580 | 2,6 % | 5,3 % | 45,7 % | 1,6 % |
| Nävekvarn | 854 | 2,7 % | 7,1 % | 48,0 % | 2,2 % |
| Bergshammar | 1 114 | 7,1 % | 12,1 % | 24,6 % | 2,4 % |
| Tuna | 1 238 | 6,2 % | 13,0 % | 25,3 % | 3,0 % |
| Lunda | 934 | 5,6 % | 12,0 % | 35,9 % | 1,4 % |
| Kila | 1 024 | 5,0 % | 11,5 % | 32,6 % | 3,0 % |
| Stigtomta Centrum | 1 011 | 7,0 % | 12,0 % | 25,9 % | 1,8 % |
| Stigtomta Ytterområde | 1 195 | 5,4 % | 10,6 % | 31,5 % | 2,2 % |
| Vrena | 927 | 3,0 % | 9,9 % | 37,2 % | 2,4 % |
| Råby-Ripsa | 553 | 5,4 % | 11,9 % | 30,4 % | 2,9 % |
| Runtuna | 1 164 | 4,7 % | 10,3 % | 32,4 % | 3,8 % |
| Folkungavägen | 546 | 5,1 % | 21,4 % | 39,9 % | 4,9 % |
| Bränn-Ekeby | 883 | 6,0 % | 16,4 % | 29,0 % | 3,5 % |
