Pensionärernas inflytande över valresultatet ökar i Sverige. Aldrig har så många över 65 år gått till val. Och i Oxelösund är andelen högre än i riket som helhet.
När Oxelösundsborna går till valurnorna i höst har 9 620 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.
Andelen väljare som är 65 år eller äldre har inte varit högre i Sverige under hela 2000-talet. I Oxelösund är den äldre väljargruppen större än i riket som helhet och även här är den på en historiskt hög nivå. I höstens val handlar det om 3 407 personer, vilket motsvarar 35 procent av alla röstberättigade.

De valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Dalgången och Sunda där runt 40 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Peterslund: där är omkring 28 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Dalgången | 39,5 % |
| Sunda | 39,5 % |
| Frösäng | 39,0 % |
| Norra innerstaden | 35,6 % |
| Södra innerstaden | 33,8 % |
| Danvik | 31,2 % |
| Peterslund | 28,2 % |
Samtidigt har 1 219 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Oxelösund – eller 13 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Oxelösund finns i Norra innerstaden där 17 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.
490 förstagångsväljare i Oxelösund
Högst andel förstagångsväljare finns dock i Peterslund, där 7,2 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Norra innerstaden, 3,7 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Peterslund | 7,2 % |
| Danvik | 5,6 % |
| Södra innerstaden | 5,5 % |
| Sunda | 5,0 % |
| Dalgången | 4,8 % |
| Frösäng | 3,8 % |
| Norra innerstaden | 3,7 % |
I kommunen är det totalt 490 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,1 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Oxelösund. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Rekordfå icke-medborgare får rösta i Oxelösund
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Oxelösund är 5,1 procent inte svenska medborgare. Det är färre än i något annat val under 2000-talet. Flest är de i Norra innerstaden, där 11 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Sunda, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,7 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Norra innerstaden | 10,7 % |
| Södra innerstaden | 8,9 % |
| Frösäng | 5,7 % |
| Dalgången | 3,1 % |
| Peterslund | 3,0 % |
| Danvik | 2,1 % |
| Sunda | 1,7 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Norra innerstaden | 1 349 | 3,7 % | 17,0 % | 35,6 % | 10,7 % |
| Södra innerstaden | 1 670 | 5,5 % | 16,2 % | 33,8 % | 8,9 % |
| Dalgången | 1 620 | 4,8 % | 10,2 % | 39,5 % | 3,1 % |
| Frösäng | 1 106 | 3,8 % | 12,4 % | 39,0 % | 5,7 % |
| Sunda | 1 409 | 5,0 % | 9,5 % | 39,5 % | 1,7 % |
| Peterslund | 1 184 | 7,2 % | 11,3 % | 28,2 % | 3,0 % |
| Danvik | 1 282 | 5,6 % | 11,5 % | 31,2 % | 2,1 % |
