Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Västerbotten. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När västerbottningarna går till valurnorna i höst har 221 916 rösträtt i de olika kommunfullmäktigevalen i länet. Det är drygt 4 200 fler än 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Västerbotten. I höstens val handlar det om 62 016 personer, vilket motsvarar 28 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är ungefär lika stor i Västerbotten som i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i länet är Norrfors i Nordmaling där knappt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Universitetsområdet i Umeå: där är färre än en procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel 65 år och äldre |
|---|---|---|
| Norrfors | Nordmaling | 46,6 % |
| Dikanäs | Vilhelmina | 45,2 % |
| Dragonfältet | Umeå | 45,1 % |
| ⋮ | ||
| Nydalahöjd | Umeå | 4,5 % |
| Ålidhem Östra | Umeå | 3,0 % |
| Universitetsområdet | Umeå | 0,1 % |
Samtidigt har 41 344 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Västerbotten – eller 19 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Västerbotten finns i Universitetsområdet i Umeå där knappt 95 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.
13 318 förstagångsväljare i Västerbotten
Det är också i Universitetsområdet i Umeå där andelen förstagångsväljare är högst i Västerbotten i höst. Här får 20,9 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Norrfors i Nordmaling, bara 1,6 procent.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel förstagångsväljare |
|---|---|---|
| Universitetsområdet | Umeå | 20,9 % |
| Ålidhem Västra | Umeå | 15,9 % |
| Mariestrand | Umeå | 15,2 % |
| ⋮ | ||
| Burträsk V | Skellefteå | 2,4 % |
| Vilhelmina-Saxnäs | Vilhelmina | 1,9 % |
| Norrfors | Nordmaling | 1,6 % |
I länet är det totalt 13 318 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är ungefär lika många som i Västerbotten. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Rekordmånga icke-medborgare får rösta i Västerbotten
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Västerbotten är 5,1 procent inte svenska medborgare. Andelen har ökat varje val sedan 2002. Flest är de i Ålidhem Västra i Umeå, där ungefär var femte väljare inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Nästansjö i Vilhelmina, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 0 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|---|
| Ålidhem Västra | Umeå | 20,9 % |
| Ålidhem Östra | Umeå | 20,8 % |
| Ålidbacken | Umeå | 20,6 % |
| ⋮ | ||
| Gräsmyr | Nordmaling | 0,9 % |
| Ersmark | Umeå | 0,9 % |
| Nästansjö | Vilhelmina | 0,0 % |
| Valdistrikt | Kommun | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Gräsmyr | Nordmaling | 744 | 5,9 % | 15,7 % | 28,5 % | 0,9 % |
| Håknäs | Nordmaling | 465 | 3,7 % | 8,6 % | 35,1 % | 2,8 % |
| Levar | Nordmaling | 870 | 3,2 % | 10,6 % | 40,1 % | 1,5 % |
| Lögdeå-Rundvik | Nordmaling | 1 527 | 3,6 % | 9,7 % | 36,9 % | 2,4 % |
| Norrfors | Nordmaling | 380 | 1,6 % | 6,1 % | 46,6 % | 5,0 % |
| Vallen | Nordmaling | 1 642 | 5,8 % | 16,6 % | 34,2 % | 5,0 % |
| Bjurholm | Bjurholm | 1 871 | 3,8 % | 11,2 % | 38,8 % | 5,3 % |
| Vindelns västra | Vindeln | 1 508 | 6,0 % | 16,2 % | 35,7 % | 5,5 % |
| Vindelns östra | Vindeln | 945 | 4,9 % | 12,1 % | 32,2 % | 4,1 % |
| Hällnäs | Vindeln | 802 | 3,4 % | 7,7 % | 42,8 % | 9,6 % |
| Tvärålund | Vindeln | 1 042 | 4,7 % | 12,4 % | 32,6 % | 3,3 % |
| Bygdeå | Robertsfors | 1 555 | 5,8 % | 10,5 % | 32,6 % | 3,9 % |
| Överklinten | Robertsfors | 583 | 4,8 % | 10,6 % | 37,0 % | 5,7 % |
| Robertsfors | Robertsfors | 1 945 | 5,7 % | 12,9 % | 36,2 % | 4,5 % |
| Nysätra-Ånäset | Robertsfors | 1 278 | 4,4 % | 11,2 % | 41,2 % | 4,9 % |
| Norsjö Norra | Norsjö | 1 524 | 5,9 % | 12,7 % | 35,2 % | 7,9 % |
| Norsjö Södra | Norsjö | 1 528 | 4,1 % | 9,1 % | 40,3 % | 4,5 % |
| Malå 1 | Malå | 1 109 | 4,5 % | 11,5 % | 34,4 % | 7,2 % |
| Malå 2 | Malå | 1 204 | 3,8 % | 13,1 % | 41,2 % | 9,1 % |
| Storuman Östra | Storuman | 1 727 | 4,5 % | 10,2 % | 40,4 % | 5,0 % |
| Storuman Luspen | Storuman | 1 506 | 5,2 % | 16,7 % | 36,4 % | 5,7 % |
| Storuman Västra | Storuman | 1 340 | 4,0 % | 11,0 % | 37,3 % | 4,6 % |
| Sorsele | Sorsele | 1 935 | 3,9 % | 10,5 % | 38,1 % | 8,7 % |
| Dorotea | Dorotea | 1 844 | 4,5 % | 11,1 % | 42,0 % | 3,8 % |
| Västra byarna-Älvdala | Vännäs | 1 497 | 5,2 % | 12,1 % | 37,4 % | 2,7 % |
| Lägret-Nyby | Vännäs | 1 368 | 7,5 % | 16,0 % | 24,6 % | 4,5 % |
| Myran-Centrum | Vännäs | 1 622 | 4,9 % | 18,9 % | 25,2 % | 5,4 % |
| Vännäsby | Vännäs | 1 292 | 5,3 % | 13,3 % | 29,5 % | 1,1 % |
| Östra byarna | Vännäs | 1 255 | 6,9 % | 12,6 % | 26,2 % | 1,4 % |
| Baksjönäs | Vilhelmina | 1 151 | 5,0 % | 13,7 % | 37,4 % | 2,8 % |
| Dikanäs | Vilhelmina | 332 | 2,4 % | 7,8 % | 45,2 % | 1,8 % |
| Latikberg | Vilhelmina | 380 | 3,9 % | 12,4 % | 33,7 % | 3,9 % |
| Lövliden | Vilhelmina | 736 | 5,3 % | 14,7 % | 32,2 % | 7,6 % |
| Nästansjö | Vilhelmina | 310 | 3,9 % | 11,0 % | 33,2 % | 0,0 % |
| Vilhelmina-Saxnäs | Vilhelmina | 369 | 1,9 % | 8,7 % | 42,5 % | 3,0 % |
| Skansholm | Vilhelmina | 594 | 5,6 % | 16,5 % | 35,5 % | 2,9 % |
| Vilhelmina | Vilhelmina | 1 183 | 6,8 % | 19,5 % | 35,1 % | 3,3 % |
| Åsele C | Åsele | 1 213 | 5,2 % | 16,2 % | 39,7 % | 5,9 % |
| Åsele omland | Åsele | 964 | 4,8 % | 10,2 % | 39,7 % | 12,4 % |
| Berghem Norra | Umeå | 1 713 | 6,7 % | 26,9 % | 20,0 % | 6,3 % |
| Berghem Södra | Umeå | 1 074 | 5,3 % | 28,0 % | 24,9 % | 4,7 % |
| Sandabrånet | Umeå | 1 814 | 6,8 % | 30,3 % | 16,2 % | 4,1 % |
| Sandbacka | Umeå | 1 311 | 6,9 % | 17,5 % | 25,4 % | 2,4 % |
| Haga Norra | Umeå | 1 370 | 6,1 % | 31,7 % | 17,5 % | 2,9 % |
| Haga Södra | Umeå | 1 426 | 5,3 % | 23,4 % | 26,4 % | 4,3 % |
| Centrum Västra | Umeå | 1 733 | 6,4 % | 29,7 % | 19,0 % | 4,2 % |
| Ytterhiske | Umeå | 1 058 | 7,4 % | 26,0 % | 23,3 % | 2,3 % |
| Centrum | Umeå | 1 409 | 5,4 % | 25,9 % | 27,1 % | 4,8 % |
| Centrum Östra | Umeå | 1 528 | 7,0 % | 25,6 % | 23,4 % | 5,0 % |
| Östermalm - Fridhem | Umeå | 1 132 | 4,0 % | 16,8 % | 35,3 % | 5,5 % |
| Västerslätt | Umeå | 1 886 | 6,4 % | 23,5 % | 18,7 % | 3,1 % |
| Ersmark | Umeå | 1 288 | 7,8 % | 10,6 % | 21,9 % | 0,9 % |
| Ersboda Östra | Umeå | 886 | 5,1 % | 15,0 % | 24,6 % | 6,0 % |
| Ersboda Västra | Umeå | 1 794 | 4,4 % | 10,8 % | 36,7 % | 5,4 % |
| Ersboda Mellan | Umeå | 1 637 | 5,0 % | 12,2 % | 35,6 % | 5,6 % |
| Dragonfältet | Umeå | 1 321 | 3,1 % | 17,0 % | 45,1 % | 2,2 % |
| Öbackastrand | Umeå | 1 317 | 3,3 % | 17,5 % | 31,2 % | 6,2 % |
| Ersboda Norra | Umeå | 1 728 | 6,6 % | 20,3 % | 15,5 % | 11,1 % |
| Haga Östra | Umeå | 1 311 | 8,1 % | 32,7 % | 18,5 % | 4,7 % |
| Brinkvägen | Umeå | 1 107 | 5,6 % | 21,1 % | 37,8 % | 3,2 % |
| Öbacka - Rosendal | Umeå | 1 551 | 5,9 % | 23,6 % | 22,7 % | 3,3 % |
| Grubbe Södra | Umeå | 1 806 | 7,8 % | 20,5 % | 20,6 % | 3,5 % |
| Grubbe Norra | Umeå | 1 327 | 7,4 % | 20,3 % | 18,2 % | 3,2 % |
| Kronoparken | Umeå | 1 385 | 5,8 % | 16,6 % | 27,3 % | 2,8 % |
| Backen | Umeå | 1 004 | 6,3 % | 11,4 % | 40,1 % | 2,4 % |
| Umedalen Östra | Umeå | 1 252 | 5,2 % | 14,3 % | 25,4 % | 4,2 % |
| Brännland | Umeå | 928 | 7,3 % | 13,4 % | 22,1 % | 2,7 % |
| Hissjö | Umeå | 1 025 | 5,4 % | 13,1 % | 24,5 % | 2,1 % |
| Umedalen Västra | Umeå | 1 837 | 7,5 % | 16,9 % | 17,5 % | 4,1 % |
| Sandåkern | Umeå | 1 310 | 4,0 % | 25,3 % | 30,5 % | 3,1 % |
| Brattby – Sörfors – Överboda | Umeå | 968 | 6,7 % | 11,4 % | 23,2 % | 1,4 % |
| Tavelsjö Södra | Umeå | 935 | 3,6 % | 8,0 % | 24,5 % | 1,7 % |
| Tavelsjö Norra | Umeå | 978 | 4,9 % | 11,0 % | 26,3 % | 2,2 % |
| Östteg | Umeå | 1 486 | 7,3 % | 13,4 % | 24,6 % | 2,4 % |
| Västteg | Umeå | 1 462 | 6,7 % | 29,2 % | 23,1 % | 2,5 % |
| Böleå | Umeå | 1 596 | 4,1 % | 22,9 % | 34,1 % | 2,6 % |
| Böleäng Östra | Umeå | 1 277 | 6,7 % | 21,2 % | 19,7 % | 4,7 % |
| Röbäck Östra - Klabböle | Umeå | 1 059 | 7,9 % | 12,2 % | 23,5 % | 2,4 % |
| Stöcke | Umeå | 1 143 | 6,0 % | 10,9 % | 22,1 % | 1,7 % |
| Böleäng Västra | Umeå | 1 688 | 6,8 % | 11,2 % | 25,2 % | 2,4 % |
| Yttersjö | Umeå | 1 263 | 6,3 % | 13,1 % | 24,6 % | 2,4 % |
| Södra Teg | Umeå | 1 557 | 5,5 % | 24,7 % | 33,5 % | 3,7 % |
| Röbäck Västra - Skravelsjö | Umeå | 1 141 | 8,2 % | 12,5 % | 26,0 % | 2,6 % |
| Stöcksjö - Degernäs | Umeå | 1 102 | 5,4 % | 10,9 % | 19,8 % | 3,0 % |
| Ålidhem Östra | Umeå | 1 888 | 8,7 % | 51,7 % | 3,0 % | 20,8 % |
| Innertavle | Umeå | 871 | 5,7 % | 9,3 % | 22,4 % | 1,8 % |
| Tomtebo | Umeå | 1 364 | 6,6 % | 21,4 % | 15,0 % | 8,7 % |
| Universitetsområdet | Umeå | 1 487 | 20,9 % | 93,7 % | 0,1 % | 7,5 % |
| Sofiehem | Umeå | 1 286 | 8,3 % | 23,6 % | 24,3 % | 4,9 % |
| Ålidhem Västra | Umeå | 1 832 | 15,9 % | 68,1 % | 4,7 % | 20,9 % |
| Ålidhem Södra | Umeå | 1 504 | 6,6 % | 26,9 % | 13,0 % | 12,0 % |
| Carlshem Västra | Umeå | 1 579 | 6,6 % | 15,1 % | 37,6 % | 4,0 % |
| Carlshem Östra | Umeå | 1 871 | 8,8 % | 36,5 % | 15,3 % | 10,3 % |
| Universitetsområdet Östra | Umeå | 1 503 | 10,2 % | 49,7 % | 6,9 % | 7,5 % |
| Tomtebo Södra | Umeå | 1 279 | 8,5 % | 19,2 % | 12,2 % | 6,7 % |
| Tomtebo Norra | Umeå | 1 756 | 9,6 % | 44,5 % | 7,0 % | 8,3 % |
| Ålidbacken | Umeå | 918 | 9,5 % | 31,7 % | 14,8 % | 20,6 % |
| Tavleliden – Tomtebo gård | Umeå | 1 316 | 7,5 % | 29,9 % | 4,8 % | 6,2 % |
| Holmsund Östra | Umeå | 1 568 | 6,4 % | 13,6 % | 25,7 % | 2,9 % |
| Holmsund Västra | Umeå | 1 583 | 5,1 % | 15,6 % | 29,2 % | 7,8 % |
| Holmsund Södra | Umeå | 1 865 | 6,6 % | 11,6 % | 28,2 % | 1,9 % |
| Obbola Norra | Umeå | 1 030 | 5,7 % | 13,2 % | 28,1 % | 2,7 % |
| Obbola Södra | Umeå | 1 236 | 4,9 % | 8,8 % | 28,6 % | 2,3 % |
| Hörnefors Östra | Umeå | 1 007 | 5,0 % | 11,5 % | 29,2 % | 1,4 % |
| Hörnefors Västra | Umeå | 1 590 | 4,2 % | 11,6 % | 30,7 % | 1,9 % |
| Sörmjöle - Norrmjöle | Umeå | 1 234 | 2,9 % | 6,9 % | 37,0 % | 2,8 % |
| Bullmark | Umeå | 968 | 5,2 % | 12,3 % | 30,5 % | 1,3 % |
| Sävar Östra | Umeå | 1 572 | 6,3 % | 11,6 % | 23,4 % | 1,1 % |
| Sävar Västra | Umeå | 1 337 | 5,9 % | 10,5 % | 27,3 % | 1,6 % |
| Täfteå | Umeå | 1 270 | 8,0 % | 12,0 % | 22,0 % | 1,7 % |
| Nydalahöjd | Umeå | 1 392 | 11,8 % | 65,8 % | 4,5 % | 9,8 % |
| Mariehem | Umeå | 1 643 | 6,8 % | 23,8 % | 26,2 % | 6,9 % |
| Mariehemshöjd | Umeå | 1 651 | 6,4 % | 32,9 % | 16,1 % | 14,5 % |
| Mariedal | Umeå | 1 279 | 3,7 % | 10,8 % | 35,2 % | 3,0 % |
| Marieberg | Umeå | 1 480 | 6,6 % | 13,6 % | 25,2 % | 4,8 % |
| Mariestrand | Umeå | 1 295 | 15,2 % | 44,7 % | 26,9 % | 10,2 % |
| Olovsdal | Umeå | 1 069 | 5,8 % | 43,4 % | 17,3 % | 7,8 % |
| Lycksele | Lycksele | 1 879 | 6,1 % | 20,2 % | 34,1 % | 8,4 % |
| Södermalm | Lycksele | 1 346 | 6,6 % | 18,6 % | 30,6 % | 5,1 % |
| Norrmalm | Lycksele | 1 542 | 4,5 % | 13,1 % | 32,2 % | 1,8 % |
| Villaryd | Lycksele | 1 826 | 5,4 % | 17,8 % | 29,6 % | 4,2 % |
| Forsdala | Lycksele | 1 309 | 5,1 % | 12,5 % | 25,7 % | 2,0 % |
| Kattisavan | Lycksele | 423 | 4,3 % | 10,4 % | 35,7 % | 4,3 % |
| Knaften | Lycksele | 694 | 4,0 % | 10,7 % | 40,9 % | 3,7 % |
| Björksele | Lycksele | 596 | 4,0 % | 7,7 % | 38,8 % | 11,7 % |
| Centrum Ö | Skellefteå | 1 596 | 4,0 % | 16,0 % | 44,9 % | 4,5 % |
| Centrum S | Skellefteå | 1 002 | 8,2 % | 29,9 % | 35,9 % | 8,1 % |
| Norrhammar | Skellefteå | 1 367 | 7,5 % | 23,6 % | 25,5 % | 4,7 % |
| Erikslid | Skellefteå | 930 | 5,8 % | 10,4 % | 33,7 % | 2,2 % |
| Älvsbacka V | Skellefteå | 1 116 | 5,6 % | 22,0 % | 34,7 % | 3,8 % |
| Älvsbacka Ö | Skellefteå | 1 109 | 8,3 % | 23,1 % | 29,7 % | 3,8 % |
| Getberget | Skellefteå | 939 | 7,5 % | 25,3 % | 20,9 % | 4,8 % |
| Alhem-Norvalla | Skellefteå | 1 643 | 7,2 % | 23,7 % | 25,2 % | 2,7 % |
| Morön-Hedensbyn | Skellefteå | 1 244 | 7,4 % | 14,2 % | 20,2 % | 3,2 % |
| Moröhöjden | Skellefteå | 1 017 | 3,8 % | 20,7 % | 34,2 % | 4,9 % |
| Morö backe V | Skellefteå | 1 244 | 7,4 % | 13,1 % | 26,5 % | 8,4 % |
| Morö backe C | Skellefteå | 1 217 | 4,4 % | 15,9 % | 32,0 % | 9,7 % |
| Morö backe Ö | Skellefteå | 1 014 | 7,6 % | 11,5 % | 24,3 % | 3,6 % |
| Bergsbyn | Skellefteå | 1 256 | 7,0 % | 13,1 % | 25,1 % | 2,5 % |
| Centrum V | Skellefteå | 1 349 | 5,3 % | 19,8 % | 41,4 % | 6,5 % |
| Klockarberget | Skellefteå | 1 109 | 7,8 % | 34,9 % | 25,2 % | 10,8 % |
| Inre Ursviken | Skellefteå | 1 092 | 4,5 % | 12,8 % | 29,8 % | 4,0 % |
| Yttre Ursviken | Skellefteå | 885 | 6,2 % | 11,1 % | 25,4 % | 4,9 % |
| Skelleftehamn V | Skellefteå | 1 174 | 5,5 % | 15,3 % | 21,6 % | 12,1 % |
| Skelleftehamn Ö | Skellefteå | 1 303 | 4,3 % | 13,7 % | 31,6 % | 11,0 % |
| Furunäs | Skellefteå | 1 041 | 5,5 % | 13,0 % | 22,5 % | 9,8 % |
| Bureå N | Skellefteå | 1 154 | 4,3 % | 12,0 % | 38,6 % | 3,0 % |
| Bureå S | Skellefteå | 1 000 | 5,8 % | 13,6 % | 25,6 % | 5,3 % |
| Hjoggböle | Skellefteå | 1 176 | 5,4 % | 11,8 % | 28,6 % | 1,4 % |
| Prästbordet | Skellefteå | 1 131 | 5,5 % | 17,0 % | 31,8 % | 5,1 % |
| Brännan-Mobacken | Skellefteå | 1 363 | 6,3 % | 11,4 % | 30,4 % | 2,6 % |
| Sjungande dalen | Skellefteå | 1 435 | 5,6 % | 20,3 % | 24,6 % | 6,6 % |
| Sunnanå S | Skellefteå | 874 | 6,2 % | 12,2 % | 12,4 % | 2,1 % |
| Sunnanå Ö | Skellefteå | 1 030 | 4,4 % | 16,5 % | 32,5 % | 4,1 % |
| Sörböle | Skellefteå | 1 015 | 8,3 % | 14,5 % | 21,8 % | 3,4 % |
| Anderstorp N | Skellefteå | 1 226 | 2,9 % | 14,1 % | 39,5 % | 7,3 % |
| Anderstorp S | Skellefteå | 1 132 | 3,7 % | 12,3 % | 41,1 % | 4,2 % |
| Anderstorp Ö | Skellefteå | 1 540 | 4,2 % | 20,6 % | 27,4 % | 9,2 % |
| Stackgrönnan-Örviken | Skellefteå | 1 215 | 5,1 % | 11,3 % | 26,0 % | 1,6 % |
| Skråmträsk-Klutmark | Skellefteå | 1 074 | 4,9 % | 9,9 % | 28,0 % | 2,4 % |
| Myckle-Medle | Skellefteå | 854 | 4,4 % | 9,6 % | 26,0 % | 2,0 % |
| Stämningsgården | Skellefteå | 1 241 | 5,3 % | 13,1 % | 23,4 % | 4,5 % |
| Sunnanå V | Skellefteå | 1 066 | 6,5 % | 11,1 % | 26,7 % | 1,1 % |
| Boliden | Skellefteå | 1 481 | 5,3 % | 17,1 % | 30,1 % | 12,6 % |
| Kåge N | Skellefteå | 1 172 | 6,4 % | 15,6 % | 20,8 % | 3,7 % |
| Kåge S | Skellefteå | 1 400 | 4,1 % | 9,9 % | 32,6 % | 3,0 % |
| Kågedalen | Skellefteå | 1 610 | 4,9 % | 12,3 % | 31,1 % | 3,6 % |
| Byske C | Skellefteå | 1 415 | 4,7 % | 12,9 % | 38,3 % | 3,8 % |
| Byske-Fällfors | Skellefteå | 1 248 | 3,9 % | 9,6 % | 38,0 % | 4,1 % |
| Drängsmark-Ostvik | Skellefteå | 1 321 | 3,9 % | 11,5 % | 27,2 % | 2,4 % |
| Jörn | Skellefteå | 1 047 | 3,4 % | 8,2 % | 43,3 % | 9,5 % |
| Lövånger | Skellefteå | 1 612 | 4,2 % | 10,2 % | 39,6 % | 6,6 % |
| Burträsk C | Skellefteå | 1 174 | 4,6 % | 13,3 % | 40,5 % | 6,4 % |
| Burträsk V | Skellefteå | 1 023 | 2,4 % | 7,7 % | 36,3 % | 6,9 % |
| Burträsk Ö | Skellefteå | 1 039 | 3,3 % | 10,7 % | 34,3 % | 4,0 % |
