Allt fler äldre väljare – så många får rösta i Ronneby

Ronneby kommunVal
Digitalt röstkort

Pensionärernas inflytande över valresultatet ökar i Sverige. Aldrig har så många över 65 år gått till val. Och i Ronneby är andelen högre än i riket som helhet.

När Ronneby­borna går till valurnorna i höst har 22 747 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.

Andelen väljare som är 65 år eller äldre har inte varit högre i Sverige under hela 2000-talet. I Ronneby är den äldre väljargruppen större än i riket som helhet och även här är den på en historiskt hög nivå. I höstens val handlar det om 7 393 personer, vilket motsvarar 33 procent av alla röstberättigade.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Listerby S där runt 45 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Espedalen: där är omkring 23 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Ronneby
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Listerby S44,9 %
Varan44,0 %
Backaryd-Öljehult38,2 %
Kallinge26,5 %
Älgbacken25,7 %
Espedalen22,8 %

Samtidigt har 3 337 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Ronneby – eller 15 procent av de röstberättigade. Det är en procentenhet fler än 2022.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Ronneby finns i Älgbacken där ungefär var fjärde röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

1 392 förstagångsväljare i Ronneby

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Fredriksberg, där 9,7 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Listerby S, bara 2,3 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Ronneby
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Fredriksberg9,7 %
Älgbacken9,5 %
Centrum8,6 %
Varan3,8 %
Backaryd-Öljehult3,8 %
Listerby S2,3 %

I kommunen är det totalt 1 392 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6,1 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är något lägre andel än i Ronneby. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Färre icke-medborgare får rösta i Ronneby

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Ronneby är 4,4 procent inte svenska medborgare. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Espedalen, där 11 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Hulta, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 0,9 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Ronneby
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Espedalen11,0 %
Älgbacken9,1 %
Backaryd-Öljehult7,1 %
Varan1,8 %
Förkärla-Listerby N1,2 %
Hulta0,9 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Centrum1 3398,6 %21,3 %28,2 %5,5 %
Fredriksberg1 2519,7 %17,9 %29,0 %4,3 %
Hulta1 2257,3 %12,9 %32,4 %0,9 %
Blekan1 3526,4 %20,6 %36,2 %4,4 %
Lugnet1 3066,4 %15,5 %30,1 %3,4 %
Espedalen1 2498,1 %21,4 %22,8 %11,0 %
Älgbacken1 2689,5 %24,6 %25,7 %9,1 %
Persborg1 1794,7 %10,3 %36,6 %2,5 %
Varan8123,8 %6,7 %44,0 %1,8 %
Hasselstad-Eringsboda1 0794,7 %9,6 %35,6 %5,4 %
Häggatorp1 1887,5 %17,3 %28,3 %4,2 %
Kalleberga1 2126,0 %11,2 %34,7 %2,8 %
Kallinge1 3065,9 %16,8 %26,5 %5,1 %
Backaryd-Öljehult1 2053,8 %10,0 %38,2 %7,1 %
Förkärla-Listerby N1 1655,4 %11,8 %32,3 %1,2 %
Listerby S7722,3 %6,1 %44,9 %2,6 %
Hjortsberga-Edestad1 2984,4 %12,1 %31,0 %2,0 %
Bräkne-Hoby Landsbygd1 1744,9 %12,1 %33,8 %4,2 %
Bräkne-Hoby Samhälle1 3674,2 %12,1 %36,9 %3,9 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.