Rekordmånga äldre väljare i Varberg

Varbergs kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Varberg. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Varbergs­borna går till valurnorna i höst har 55 592 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 2 300 fler än 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Varberg. I höstens val handlar det om 17 918 personer, vilket motsvarar 32 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Varberg än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Lorensberg-Tranelyckan där knappt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Trönninge-Göingegården V: där är omkring 15 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Varberg
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Lorensberg-Tranelyckan49,4 %
Apelviken-Nygård48,1 %
Varberg centrum S47,1 %
Grimeton-Gödestad-Hunnestad24,0 %
Bläshammar-Trönningenäs22,0 %
Trönninge-Göingegården V15,2 %

Samtidigt har 7 963 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Varberg – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Varberg finns i Lilla Träslöv där ungefär var femte röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

3 047 förstagångsväljare i Varberg

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Träslövsläge NV, där 8,8 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Sörse-Apelvikshöjd, bara 3,5 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Varberg
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Träslövsläge NV8,8 %
Träslövsläge SÖ8,3 %
Träslöv N7,5 %
Varberg centrum S3,9 %
Lorensberg-Tranelyckan3,7 %
Sörse-Apelvikshöjd3,5 %

I kommunen är det totalt 3 047 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,5 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är något högre andel än i Varberg. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Varberg

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Varberg är 3,6 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Håsten, där 7,6 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Träslövsläge NV, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,3 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Varberg
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Håsten7,6 %
Veddige Ö7,3 %
Mariedal7,2 %
Hästhaga-Rosenfred1,5 %
Träslöv S1,4 %
Träslövsläge NV1,3 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Värö1 8674,5 %12,6 %34,7 %4,3 %
Stråvalla9994,5 %9,7 %33,1 %2,6 %
Veddige V1 4966,1 %12,2 %33,1 %3,2 %
Veddige Ö1 1036,4 %15,4 %29,1 %7,3 %
Bua1 7105,3 %11,4 %36,4 %1,8 %
Tångaberg-Kärra-Åskloster1 5614,1 %7,2 %36,5 %2,3 %
Bläshammar-Trönningenäs1 4735,9 %12,2 %22,0 %3,4 %
Lindberg-Tofta-Torpa9826,3 %13,4 %25,1 %3,5 %
Valinge-Stamnared8536,2 %13,5 %26,7 %1,5 %
Brunnsberg-Norrdal1 7374,1 %20,1 %25,2 %6,0 %
Stenåsa-Äckregården1 4474,6 %10,9 %32,7 %2,8 %
Gamleby1 8904,1 %19,6 %32,9 %3,4 %
Trädlyckan1 1805,2 %21,2 %28,6 %5,7 %
Håsten1 6065,7 %15,1 %29,6 %7,6 %
Karlberg1 3156,3 %10,0 %31,6 %1,8 %
Kungsäter-Karl Gustav-Gunnarsjö1 0294,4 %10,5 %42,3 %4,0 %
Derome-Sällstorp-Grimmared1 2945,8 %13,2 %27,4 %2,7 %
Getterön-Lugnet-Göingegården Ö1 6785,1 %12,5 %32,6 %2,7 %
Trönninge-Göingegården V1 7806,6 %17,4 %15,2 %2,4 %
Skällinge-Nösslinge8595,8 %12,8 %31,9 %4,1 %
Rolfstorp8856,4 %14,5 %30,3 %3,1 %
Träslöv N1 1547,5 %11,9 %28,8 %2,0 %
Grimeton-Gödestad-Hunnestad1 4646,1 %14,5 %24,0 %4,1 %
Varberg centrum S1 6783,9 %18,2 %47,1 %3,8 %
Varberg centrum N1 5894,9 %18,6 %34,9 %5,2 %
Lorensberg-Tranelyckan1 2813,7 %13,0 %49,4 %2,3 %
Lilla Träslöv1 2746,5 %21,3 %24,2 %2,2 %
Hästhaga-Rosenfred1 5294,0 %11,8 %41,1 %1,5 %
Mariedal1 2154,4 %20,3 %27,3 %7,2 %
Sörse-Apelvikshöjd1 8043,5 %14,3 %41,5 %6,0 %
Sörse-Ranelid1 4315,2 %11,6 %40,5 %5,8 %
Apelviken-Nygård1 3634,7 %10,1 %48,1 %2,3 %
Träslövsläge NV1 5318,8 %13,3 %34,0 %1,3 %
Träslövsläge SÖ1 3788,3 %13,6 %29,0 %2,3 %
Tvååker V1 8036,8 %16,1 %27,7 %5,0 %
Tvååker Ö1 5295,8 %13,4 %30,2 %4,2 %
Breared1 8236,3 %17,6 %32,5 %2,9 %
Träslöv S1 7416,1 %14,2 %26,5 %1,4 %
Spannarp-Sibbarp-Dagsås1 2615,8 %14,4 %29,7 %4,9 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.