Rekordmånga äldre väljare i Olofström

Olofströms kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Olofström. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Olofströms­borna går till valurnorna i höst har 10 394 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är det lägsta antalet röstberättigade i kommunen under hela 2000-talet.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Olofström. I höstens val handlar det om 3 521 personer, vilket motsvarar 34 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Olofström än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Brännaregården där drygt 40 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Vilboken: där är omkring 27 procent 65 år eller äldre.

Andel äldre väljare i valdistrikten i Olofström
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Brännaregården40,5 %
Ekeryd-Gränum38,9 %
Kyrkhult-Hemsjö36,5 %
Jämshög34,6 %
Olofström-Vilshult33,3 %
Oredslund32,5 %
Olofström C30,2 %
Vilboken26,5 %

Samtidigt har 1 404 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Olofström – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är en procentenhet färre än 2022.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Olofström finns i Vilboken där 17 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

Rekordfå förstagångsväljare i Olofström

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Oredslund, där 6,2 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Kyrkhult-Hemsjö, 3,8 procent.

Andel förstagångsväljare i valdistrikten i Olofström
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Oredslund6,2 %
Vilboken6,0 %
Olofström C5,4 %
Brännaregården4,5 %
Olofström-Vilshult4,3 %
Jämshög4,2 %
Ekeryd-Gränum3,9 %
Kyrkhult-Hemsjö3,8 %

I kommunen är det totalt 504 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 4,8 procent av de röstberättigade. Det är den lägsta andelen förstagångsväljare i kommunen under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Olofström. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Olofström

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Olofström är 6,5 procent inte svenska medborgare, vilket är den högsta andelen i Blekinge. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Olofström-Vilshult, där 9,5 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Brännaregården, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 4,3 procent av de röstberättigade.

Andel ej svenska medborgare i valdistrikten i Olofström
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Olofström-Vilshult9,5 %
Olofström C8,6 %
Vilboken8,2 %
Ekeryd-Gränum6,3 %
Kyrkhult-Hemsjö5,2 %
Jämshög5,0 %
Oredslund4,8 %
Brännaregården4,3 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Vilboken1 4246,0 %17,3 %26,5 %8,2 %
Kyrkhult-Hemsjö1 4293,8 %9,5 %36,5 %5,2 %
Jämshög1 4124,2 %13,3 %34,6 %5,0 %
Brännaregården1 1524,5 %11,7 %40,5 %4,3 %
Ekeryd-Gränum1 1283,9 %11,4 %38,9 %6,3 %
Oredslund1 3296,2 %15,4 %32,5 %4,8 %
Olofström-Vilshult1 1774,3 %12,4 %33,3 %9,5 %
Olofström C1 3435,4 %16,2 %30,2 %8,6 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.