Rekordmånga äldre väljare i Trosa

Trosa kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Trosa. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Trosa­borna går till valurnorna i höst har 11 804 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 200 fler än 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Trosa. I höstens val handlar det om 3 933 personer, vilket motsvarar 33 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Trosa än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Trosa sydväst där drygt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Vagnhärad västra: där är 24 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Trosa
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Trosa sydväst51,6 %
Trosa centrum47,4 %
Trosa södra45,2 %
Trosa norra24,6 %
Vagnhärad södra24,6 %
Vagnhärad västra24,0 %

Samtidigt har 1 367 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Trosa – eller 12 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Trosa finns i Vagnhärad västra där 17 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.

Rekordfå förstagångsväljare i Trosa

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Vagnhärad östra, där 6,2 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Trosa centrum, 3,3 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Trosa
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Vagnhärad östra6,2 %
Vagnhärad västra5,9 %
Trosa norra5,6 %
Trosa sydost4,0 %
Trosa sydväst3,7 %
Trosa centrum3,3 %

I kommunen är det totalt 575 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 4,9 procent av de röstberättigade. Det är den lägsta andelen förstagångsväljare i kommunen under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Trosa. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Trosa

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Trosa är 5,4 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Vagnhärad västra, där 11 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Trosa södra, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,7 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Trosa
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Vagnhärad västra10,5 %
Vagnhärad norra8,9 %
Vagnhärad östra8,7 %
Trosa sydväst2,7 %
Trosa nordväst2,4 %
Trosa södra1,7 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Trosa sydost1 3304,0 %11,5 %28,5 %5,9 %
Trosa sydväst8973,7 %7,0 %51,6 %2,7 %
Trosa södra1 0885,4 %8,7 %45,2 %1,7 %
Trosa centrum9623,3 %10,9 %47,4 %3,3 %
Trosa nordväst9864,7 %8,7 %39,1 %2,4 %
Trosa norra1 5115,6 %14,3 %24,6 %4,5 %
Vagnhärad norra9614,5 %11,0 %31,5 %8,9 %
Vagnhärad södra1 1525,0 %11,5 %24,6 %4,3 %
Vagnhärad västra1 0185,9 %16,5 %24,0 %10,5 %
Vagnhärad östra9956,2 %15,0 %28,8 %8,7 %
Västerljung9045,0 %10,4 %29,6 %6,4 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.