Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Skåne. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När skåningarna går till valurnorna i höst har 1 126 988 rösträtt i de olika kommunfullmäktigevalen i länet. Det är drygt 35 500 fler än 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Skåne. I höstens val handlar det om 294 290 personer, vilket motsvarar 26 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är ungefär lika stor i Skåne som i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i länet är Skillinge i Simrishamn där runt 60 procent av de röstberättigade är över 65 år – vilket placerar valdistriktet bland de distrikt som har högst andel äldrei landet. I andra änden av skalan finns Tuna Väster i Lund; N Fäladen, Kämnärsrätten SÖ i Lund; Delfi i Lund och N Fäladen, Kämnärsrätten NV i Lund: där är ingen av väljarna över 65 år.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel 65 år och äldre |
|---|---|---|
| Skillinge | Simrishamn | 59,9 % |
| Pålsjöbaden | Helsingborg | 57,2 % |
| Ven | Landskrona | 56,7 % |
| ⋮ | ||
| N Fäladen, Kämnärsrätten SÖ | Lund | 0,0 % |
| Delfi | Lund | 0,0 % |
| N Fäladen, Kämnärsrätten NV | Lund | 0,0 % |
Samtidigt har 196 585 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Skåne – eller 17 procent av de röstberättigade. Det är exakt lika många som 2022.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Skåne finns i Tuna Väster i Lund där knappt 100 procent av de röstberättigade är mellan 18 och 29 år.
67 518 förstagångsväljare i Skåne
Högst andel förstagångsväljare finns dock i Delfi i Lund, där 22,8 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Ven i Landskrona och Centrum V i Helsingborg, bara 1,9 procent.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel förstagångsväljare |
|---|---|---|
| Delfi | Lund | 22,8 % |
| Tuna Väster | Lund | 19,9 % |
| Tuna Öster | Lund | 19,4 % |
| ⋮ | ||
| Möllevångstorget S | Malmö | 2,1 % |
| Ven | Landskrona | 1,9 % |
| Centrum V | Helsingborg | 1,9 % |
I länet är det totalt 67 518 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är ungefär lika många som i Skåne. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Så många icke-medborgare får rösta i Skåne
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Skåne är 8,1 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Herrgården i Malmö, där drygt 35 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Åhus Transval-Sånna i Kristianstad, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 0,6 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|---|
| Herrgården | Malmö | 36,2 % |
| Kryddgården N | Malmö | 34,6 % |
| Lindängen-Vårsången | Malmö | 32,3 % |
| ⋮ | ||
| Åhus Vanneberga - Östra Sand | Kristianstad | 1,1 % |
| Tågarp-Västervång | Trelleborg | 1,0 % |
| Åhus Transval-Sånna | Kristianstad | 0,6 % |
| Valdistrikt | Kommun | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Svalöv Östra | Svalöv | 1 114 | 7,7 % | 21,9 % | 21,6 % | 12,6 % |
| Svalöv Norra | Svalöv | 1 455 | 6,7 % | 17,5 % | 22,0 % | 11,5 % |
| Svalöv Västra | Svalöv | 1 306 | 5,6 % | 12,7 % | 26,6 % | 5,7 % |
| Kågeröd - Stenestad | Svalöv | 1 825 | 5,6 % | 13,2 % | 27,9 % | 6,0 % |
| Billeberga - Tågarp | Svalöv | 1 887 | 5,2 % | 13,2 % | 22,6 % | 7,6 % |
| Teckomatorp Norra | Svalöv | 976 | 5,4 % | 14,2 % | 18,1 % | 9,7 % |
| Teckomatorp Södra | Svalöv | 1 063 | 6,0 % | 13,4 % | 27,4 % | 8,6 % |
| Röstånga - Konga-Ask | Svalöv | 1 464 | 3,8 % | 10,0 % | 28,2 % | 7,8 % |
| Kyrkheddinge | Staffanstorp | 1 015 | 5,6 % | 14,6 % | 20,4 % | 7,9 % |
| Uppåkra | Staffanstorp | 1 073 | 4,8 % | 8,0 % | 16,4 % | 6,7 % |
| Borggård | Staffanstorp | 1 136 | 7,3 % | 15,2 % | 26,8 % | 4,8 % |
| Central Södra | Staffanstorp | 1 132 | 6,0 % | 12,5 % | 33,0 % | 4,9 % |
| Bråhög | Staffanstorp | 1 238 | 5,0 % | 18,5 % | 18,6 % | 8,1 % |
| Aspvägen | Staffanstorp | 1 084 | 6,7 % | 14,1 % | 24,7 % | 3,8 % |
| Stanstorp | Staffanstorp | 913 | 7,0 % | 12,4 % | 31,1 % | 3,1 % |
| Mellanvången | Staffanstorp | 1 117 | 7,9 % | 13,1 % | 27,6 % | 2,8 % |
| Annero | Staffanstorp | 1 312 | 8,1 % | 12,1 % | 30,0 % | 2,9 % |
| Central Norra | Staffanstorp | 997 | 4,6 % | 13,5 % | 33,3 % | 4,8 % |
| Kyrkbyn | Staffanstorp | 1 352 | 5,0 % | 10,7 % | 40,0 % | 2,1 % |
| Vikhem | Staffanstorp | 1 666 | 5,6 % | 16,1 % | 17,9 % | 5,2 % |
| Hagalid | Staffanstorp | 1 275 | 7,6 % | 14,0 % | 22,0 % | 5,8 % |
| Jakriborg | Staffanstorp | 1 094 | 9,1 % | 20,6 % | 11,5 % | 7,6 % |
| Hjärup Norra | Staffanstorp | 1 631 | 6,7 % | 12,5 % | 14,5 % | 3,6 % |
| Hjärup Södra | Staffanstorp | 1 159 | 7,6 % | 10,6 % | 29,2 % | 3,1 % |
| Tottarp | Staffanstorp | 1 224 | 7,1 % | 14,9 % | 19,1 % | 6,4 % |
| Karstorp-Svanetorp | Burlöv | 1 549 | 7,2 % | 11,7 % | 25,2 % | 3,7 % |
| Gamla Åkarp-Dalslund-Kockumsområdet | Burlöv | 1 676 | 6,8 % | 13,2 % | 21,1 % | 5,8 % |
| Harakärrsområdet-Mossvägen-Lyckö äng | Burlöv | 1 612 | 6,4 % | 11,7 % | 29,1 % | 3,4 % |
| Tågarp Ö. | Burlöv | 1 195 | 5,8 % | 17,6 % | 17,9 % | 17,2 % |
| Centrala Arlöv | Burlöv | 1 337 | 4,8 % | 17,5 % | 24,3 % | 16,4 % |
| Elisetorp V. | Burlöv | 1 207 | 5,0 % | 17,1 % | 25,2 % | 14,2 % |
| Elisetorp Ö. | Burlöv | 1 171 | 4,8 % | 18,3 % | 24,9 % | 14,5 % |
| Svenshög | Burlöv | 1 471 | 6,9 % | 17,7 % | 26,5 % | 12,0 % |
| Kronetorp-Burlövs egna hem m.fl. | Burlöv | 1 597 | 6,8 % | 25,0 % | 14,0 % | 19,7 % |
| Tågarp V. | Burlöv | 1 307 | 7,6 % | 15,7 % | 24,9 % | 5,8 % |
| Lillevång | Burlöv | 1 321 | 5,8 % | 25,8 % | 18,9 % | 17,9 % |
| Vellinge Eskilstorp | Vellinge | 1 483 | 7,0 % | 12,3 % | 28,0 % | 2,6 % |
| Hököpinge-Gessie | Vellinge | 755 | 6,2 % | 11,9 % | 23,0 % | 6,6 % |
| Hököpinge-Bruksparken | Vellinge | 1 255 | 6,3 % | 13,4 % | 16,6 % | 4,8 % |
| Vellinge södra | Vellinge | 1 030 | 8,8 % | 14,3 % | 23,1 % | 4,1 % |
| Vellinge väster | Vellinge | 1 660 | 4,8 % | 10,2 % | 34,4 % | 3,8 % |
| Vellinge centrum | Vellinge | 956 | 7,7 % | 17,4 % | 29,3 % | 4,6 % |
| Vellinge Herrestorp | Vellinge | 1 044 | 5,2 % | 12,7 % | 19,7 % | 2,4 % |
| Skanör västra | Vellinge | 820 | 5,2 % | 8,8 % | 53,3 % | 2,9 % |
| Skanör östra | Vellinge | 1 144 | 6,7 % | 9,4 % | 31,7 % | 1,7 % |
| Ljunghusen västra | Vellinge | 1 154 | 6,6 % | 12,0 % | 37,7 % | 4,0 % |
| Ljunghusen östra | Vellinge | 947 | 8,2 % | 12,5 % | 32,6 % | 3,8 % |
| Skanör centrum | Vellinge | 1 449 | 6,8 % | 11,9 % | 34,0 % | 3,0 % |
| Falsterbo södra | Vellinge | 1 042 | 4,7 % | 10,0 % | 48,8 % | 3,8 % |
| Falsterbo norra | Vellinge | 1 371 | 6,7 % | 10,6 % | 46,4 % | 3,1 % |
| Höllviken norra | Vellinge | 1 135 | 4,2 % | 9,3 % | 39,1 % | 5,9 % |
| Höllviken västra-centrum | Vellinge | 1 007 | 5,8 % | 11,4 % | 35,5 % | 4,4 % |
| Höllviken östra-centrum | Vellinge | 1 123 | 7,3 % | 12,4 % | 28,9 % | 3,7 % |
| Kronodal-Granviks | Vellinge | 1 316 | 4,6 % | 9,8 % | 39,4 % | 2,0 % |
| Höllviken Gya | Vellinge | 1 316 | 7,1 % | 11,9 % | 27,7 % | 2,8 % |
| Höllviken-Kämpinge | Vellinge | 1 570 | 7,2 % | 11,1 % | 28,2 % | 3,4 % |
| Höllviken-Höllviksstrand | Vellinge | 1 424 | 6,0 % | 9,8 % | 34,2 % | 3,2 % |
| Räng | Vellinge | 1 638 | 9,0 % | 13,6 % | 18,0 % | 3,5 % |
| Östra Grevie | Vellinge | 901 | 8,8 % | 17,1 % | 18,0 % | 6,9 % |
| Västra Ingelstad | Vellinge | 1 680 | 4,6 % | 10,4 % | 20,4 % | 3,7 % |
| Knislinge Öster | Östra Göinge | 1 300 | 6,8 % | 16,7 % | 27,8 % | 4,5 % |
| Knislinge Väster | Östra Göinge | 1 552 | 5,7 % | 13,4 % | 32,9 % | 2,8 % |
| Hanaskog | Östra Göinge | 996 | 5,8 % | 13,8 % | 30,3 % | 4,3 % |
| Hjärsås | Östra Göinge | 845 | 4,5 % | 10,5 % | 35,5 % | 5,8 % |
| Sibbhult | Östra Göinge | 1 104 | 6,1 % | 14,0 % | 32,3 % | 8,2 % |
| Broby Väster | Östra Göinge | 1 608 | 6,7 % | 16,4 % | 30,5 % | 5,0 % |
| Broby Öster | Östra Göinge | 1 656 | 6,6 % | 15,3 % | 31,1 % | 6,3 % |
| Glimåkra | Östra Göinge | 1 722 | 4,4 % | 12,3 % | 31,0 % | 7,0 % |
| Åsljunga | Örkelljunga | 1 466 | 5,2 % | 11,7 % | 30,2 % | 10,5 % |
| Örkelljunga Centrum | Örkelljunga | 1 496 | 5,3 % | 17,6 % | 35,4 % | 5,4 % |
| Örkelljunga Norra | Örkelljunga | 1 394 | 6,7 % | 14,6 % | 29,8 % | 8,5 % |
| Örkelljunga Mellan | Örkelljunga | 1 573 | 5,7 % | 17,5 % | 29,0 % | 7,4 % |
| Rya | Örkelljunga | 1 055 | 3,8 % | 11,2 % | 31,3 % | 9,4 % |
| Skånes Fagerhult | Örkelljunga | 1 269 | 4,3 % | 10,3 % | 30,9 % | 12,0 % |
| Bjuv 1 | Bjuv | 1 376 | 6,6 % | 15,3 % | 28,5 % | 5,9 % |
| Bjuv 2 | Bjuv | 1 097 | 7,8 % | 16,5 % | 24,2 % | 5,5 % |
| Bjuv 3 | Bjuv | 1 141 | 6,1 % | 15,7 % | 26,0 % | 10,5 % |
| Bjuv 4 | Bjuv | 1 228 | 6,5 % | 19,1 % | 25,2 % | 13,4 % |
| Bjuv 5 | Bjuv | 1 370 | 7,1 % | 17,9 % | 23,1 % | 15,3 % |
| Billesholm 3 | Bjuv | 1 215 | 6,1 % | 19,3 % | 22,8 % | 12,5 % |
| Billesholm 1 | Bjuv | 990 | 6,1 % | 18,3 % | 21,6 % | 16,5 % |
| Billesholm 2 | Bjuv | 1 180 | 4,1 % | 13,7 % | 25,5 % | 10,8 % |
| Ekeby 1 | Bjuv | 854 | 6,3 % | 14,2 % | 27,4 % | 10,7 % |
| Ekeby 2 | Bjuv | 988 | 7,0 % | 15,2 % | 19,8 % | 10,8 % |
| Ekeby 3 | Bjuv | 979 | 5,6 % | 14,5 % | 22,3 % | 7,8 % |
| Kävlinge Söder | Kävlinge | 1 117 | 5,8 % | 14,8 % | 28,2 % | 6,5 % |
| Södervidinge/Gryet | Kävlinge | 1 473 | 7,8 % | 13,6 % | 22,5 % | 4,0 % |
| Kävlinge Väster | Kävlinge | 1 107 | 6,3 % | 13,6 % | 23,5 % | 3,0 % |
| Karaby/Dösjebro | Kävlinge | 1 367 | 7,3 % | 13,8 % | 22,5 % | 3,7 % |
| Ålstorp | Kävlinge | 1 491 | 6,6 % | 12,3 % | 20,1 % | 2,8 % |
| Lackalänga | Kävlinge | 1 076 | 8,0 % | 13,2 % | 19,6 % | 2,3 % |
| Furulund Centrum | Kävlinge | 1 287 | 6,2 % | 17,0 % | 22,1 % | 7,5 % |
| Stävie | Kävlinge | 1 296 | 7,9 % | 13,0 % | 20,4 % | 2,5 % |
| Sandskogen | Kävlinge | 1 336 | 7,9 % | 12,7 % | 25,0 % | 2,2 % |
| Löddeköpinge Norr | Kävlinge | 1 186 | 6,1 % | 9,5 % | 34,3 % | 1,1 % |
| Stationsstaden | Kävlinge | 1 305 | 5,1 % | 26,3 % | 23,8 % | 6,1 % |
| Kävlinge Centrum/Korsbacka | Kävlinge | 1 373 | 5,5 % | 20,2 % | 26,7 % | 13,3 % |
| Harrie | Kävlinge | 1 563 | 5,8 % | 11,3 % | 25,0 % | 5,8 % |
| Rinnebäck | Kävlinge | 1 407 | 5,3 % | 13,0 % | 30,1 % | 5,3 % |
| Hofterup | Kävlinge | 1 506 | 6,6 % | 12,2 % | 22,1 % | 2,0 % |
| Barsebäck/Järavallen | Kävlinge | 1 453 | 7,7 % | 12,7 % | 27,7 % | 3,6 % |
| Vikhög/Lyckorna | Kävlinge | 1 122 | 6,3 % | 11,0 % | 29,3 % | 3,8 % |
| Tolvåker | Kävlinge | 1 211 | 11,0 % | 16,8 % | 24,4 % | 2,3 % |
| Löddeköpinge Centrum | Kävlinge | 1 264 | 7,4 % | 12,6 % | 36,2 % | 6,4 % |
| Lilla Lomma - Lomma Ö - Alnarp | Lomma | 919 | 7,9 % | 19,6 % | 13,3 % | 16,3 % |
| Lomma Hamn | Lomma | 1 601 | 3,3 % | 6,9 % | 45,0 % | 2,2 % |
| Båt- och Fågelgatorna | Lomma | 1 435 | 9,3 % | 13,2 % | 23,3 % | 1,4 % |
| Piläng | Lomma | 1 057 | 7,4 % | 13,2 % | 21,9 % | 2,6 % |
| Karstorp | Lomma | 1 045 | 9,0 % | 16,0 % | 21,9 % | 2,3 % |
| Lervik | Lomma | 1 355 | 11,1 % | 15,9 % | 16,7 % | 2,2 % |
| Lomma Centrum | Lomma | 1 401 | 3,7 % | 6,8 % | 54,9 % | 3,0 % |
| Lomma Strand - Habo Ljung | Lomma | 980 | 8,9 % | 12,4 % | 27,6 % | 2,3 % |
| Vinstorp | Lomma | 1 234 | 6,1 % | 15,2 % | 27,7 % | 3,6 % |
| Bjärred N - Borgeby | Lomma | 1 352 | 9,4 % | 12,6 % | 26,3 % | 1,8 % |
| Löddesnäs | Lomma | 1 306 | 7,2 % | 10,0 % | 31,9 % | 2,2 % |
| Bjärred S | Lomma | 1 173 | 8,4 % | 11,9 % | 30,6 % | 1,6 % |
| Bjärehov | Lomma | 995 | 6,8 % | 10,1 % | 40,4 % | 2,1 % |
| Flädie-Fjelie | Lomma | 762 | 7,5 % | 15,1 % | 21,1 % | 7,3 % |
| Bjärred V | Lomma | 1 068 | 9,9 % | 14,5 % | 29,2 % | 2,1 % |
| Bjärred Ö | Lomma | 1 013 | 7,7 % | 12,0 % | 26,3 % | 2,3 % |
| Svedala centrum | Svedala | 1 542 | 5,5 % | 18,5 % | 25,2 % | 5,1 % |
| Svedala stadsparken-Sjödiken | Svedala | 1 393 | 6,0 % | 10,5 % | 31,7 % | 3,6 % |
| Svedala kyrka | Svedala | 1 324 | 4,8 % | 14,8 % | 28,4 % | 3,2 % |
| Svedala väster–Skabersjö | Svedala | 1 477 | 4,6 % | 9,6 % | 31,6 % | 3,5 % |
| Svedala norr | Svedala | 1 490 | 7,9 % | 13,7 % | 20,7 % | 2,6 % |
| Svedala öster-Börringe | Svedala | 1 276 | 5,5 % | 11,5 % | 20,5 % | 7,8 % |
| Svedala söder | Svedala | 1 484 | 7,3 % | 16,0 % | 13,1 % | 2,6 % |
| Svedala gamla Sockerbruket | Svedala | 1 532 | 5,4 % | 12,7 % | 34,0 % | 4,6 % |
| Bara centrum | Svedala | 1 278 | 7,0 % | 13,5 % | 27,9 % | 4,5 % |
| Bara Torup | Svedala | 1 132 | 6,3 % | 11,2 % | 26,2 % | 4,9 % |
| Bara Bjärshög | Svedala | 1 224 | 7,1 % | 12,3 % | 14,6 % | 3,9 % |
| Klågerup, Hyby, Holmeja | Svedala | 1 288 | 7,1 % | 13,7 % | 21,4 % | 4,9 % |
| Klågerup Centrum | Svedala | 990 | 7,5 % | 11,6 % | 21,0 % | 2,6 % |
| Skurup NV | Skurup | 1 909 | 6,1 % | 16,6 % | 24,8 % | 5,1 % |
| Skurup NO | Skurup | 1 674 | 7,6 % | 17,6 % | 20,7 % | 6,7 % |
| Skurup SV | Skurup | 1 786 | 7,0 % | 16,7 % | 22,8 % | 5,2 % |
| Skurup SO | Skurup | 2 108 | 5,5 % | 16,6 % | 31,5 % | 4,8 % |
| Skivarp N | Skurup | 1 632 | 4,9 % | 11,6 % | 24,9 % | 9,7 % |
| Skivarp S - Abbekås | Skurup | 1 340 | 4,9 % | 9,3 % | 41,6 % | 5,4 % |
| Rydsgård | Skurup | 1 577 | 6,6 % | 14,6 % | 25,5 % | 5,1 % |
| Slimminge | Skurup | 1 394 | 4,0 % | 10,1 % | 25,3 % | 7,2 % |
| Sjöbo Sandbäck | Sjöbo | 1 427 | 4,7 % | 13,6 % | 30,5 % | 4,1 % |
| Sjöbo Emanuel | Sjöbo | 1 383 | 6,3 % | 13,8 % | 33,0 % | 3,5 % |
| Sjöbo Centrum | Sjöbo | 1 220 | 5,3 % | 14,5 % | 38,7 % | 5,7 % |
| Sjöbo Färsinga | Sjöbo | 1 508 | 4,0 % | 16,0 % | 29,5 % | 5,6 % |
| Sjöbo Linné | Sjöbo | 1 671 | 6,2 % | 12,7 % | 30,8 % | 4,6 % |
| Sövde | Sjöbo | 587 | 3,9 % | 8,3 % | 32,4 % | 6,3 % |
| Blentarp | Sjöbo | 1 800 | 4,7 % | 12,8 % | 29,3 % | 6,5 % |
| Everlöv | Sjöbo | 936 | 4,1 % | 10,8 % | 26,4 % | 5,3 % |
| Vanstad | Sjöbo | 1 308 | 5,4 % | 13,8 % | 26,7 % | 5,4 % |
| Lövestad | Sjöbo | 1 072 | 4,6 % | 12,9 % | 30,3 % | 7,7 % |
| Fränninge | Sjöbo | 733 | 4,4 % | 11,2 % | 27,8 % | 7,2 % |
| Vollsjö | Sjöbo | 1 198 | 5,6 % | 13,6 % | 30,2 % | 8,3 % |
| Östra Kärrstorp | Sjöbo | 760 | 4,6 % | 12,5 % | 28,2 % | 8,3 % |
| Hörby väst | Hörby | 1 864 | 4,4 % | 11,0 % | 38,7 % | 3,8 % |
| Hörby norr | Hörby | 1 646 | 7,3 % | 18,0 % | 26,4 % | 9,1 % |
| Hörby sydväst | Hörby | 1 708 | 5,2 % | 11,9 % | 34,3 % | 4,9 % |
| Hörby öst | Hörby | 1 582 | 5,9 % | 15,7 % | 29,9 % | 6,7 % |
| Långaröd | Hörby | 907 | 5,4 % | 11,8 % | 29,9 % | 3,9 % |
| Ludvigsborg | Hörby | 1 959 | 3,9 % | 10,4 % | 30,2 % | 5,1 % |
| Östraby-Västerstad | Hörby | 1 311 | 4,1 % | 13,0 % | 27,0 % | 5,1 % |
| Svensköp | Hörby | 1 508 | 4,7 % | 10,4 % | 30,9 % | 3,1 % |
| Höör/Bokeslund | Höör | 1 449 | 5,4 % | 13,5 % | 25,9 % | 4,0 % |
| Höör/Ormanäs | Höör | 1 362 | 5,7 % | 15,5 % | 27,7 % | 5,9 % |
| Höör/Veterinärsområdet | Höör | 1 358 | 6,7 % | 13,8 % | 24,9 % | 2,4 % |
| Höör/Centrum | Höör | 1 190 | 5,1 % | 17,2 % | 40,1 % | 4,6 % |
| Höör/Åkersberg | Höör | 1 704 | 4,9 % | 11,4 % | 35,9 % | 3,6 % |
| Höör/Stanstorp | Höör | 1 292 | 5,3 % | 9,7 % | 25,9 % | 4,4 % |
| Höör/Snogeröd | Höör | 1 309 | 6,0 % | 12,5 % | 28,6 % | 6,5 % |
| Höör/Orup | Höör | 1 459 | 6,4 % | 12,1 % | 24,1 % | 4,0 % |
| Höör/Frostavallen | Höör | 1 263 | 3,7 % | 8,5 % | 27,9 % | 6,0 % |
| Höör/Tjörnarp | Höör | 1 330 | 3,5 % | 10,4 % | 30,5 % | 7,2 % |
| Tomelilla S | Tomelilla | 1 743 | 5,7 % | 15,7 % | 30,5 % | 4,5 % |
| Tomelilla tätort SV | Tomelilla | 1 474 | 5,7 % | 16,7 % | 34,5 % | 8,0 % |
| Tomelilla Ö | Tomelilla | 1 569 | 7,7 % | 20,2 % | 26,9 % | 5,0 % |
| Tomelilla V och Tryde | Tomelilla | 1 539 | 5,8 % | 13,8 % | 34,2 % | 3,7 % |
| Onslunda | Tomelilla | 1 683 | 5,4 % | 12,1 % | 33,1 % | 6,2 % |
| Smedstorp | Tomelilla | 1 346 | 4,0 % | 10,8 % | 35,2 % | 4,9 % |
| Brösarp | Tomelilla | 1 687 | 3,0 % | 6,9 % | 46,6 % | 5,1 % |
| Ivetofta | Bromölla | 1 432 | 6,4 % | 13,5 % | 33,6 % | 2,7 % |
| Bromölla Västra | Bromölla | 1 255 | 6,9 % | 17,8 % | 32,4 % | 7,3 % |
| Bromölla Östra | Bromölla | 1 331 | 5,6 % | 13,1 % | 30,4 % | 3,7 % |
| Bromölla Centrala | Bromölla | 1 401 | 4,4 % | 10,8 % | 36,9 % | 4,5 % |
| Bromölla Södra | Bromölla | 1 526 | 7,3 % | 19,9 % | 24,4 % | 7,7 % |
| Nymölla-Gualöv-Valje | Bromölla | 1 569 | 4,6 % | 12,4 % | 32,5 % | 4,2 % |
| Näsum | Bromölla | 1 506 | 6,1 % | 14,1 % | 33,6 % | 4,0 % |
| Osby Sydväst | Osby | 1 204 | 5,6 % | 12,5 % | 35,9 % | 1,7 % |
| Osby Nordväst | Osby | 1 663 | 5,7 % | 17,8 % | 28,0 % | 8,3 % |
| Osby Norra | Osby | 1 409 | 5,5 % | 17,7 % | 34,2 % | 6,6 % |
| Osby Nordöst | Osby | 1 371 | 5,0 % | 14,9 % | 30,3 % | 5,5 % |
| Osby Södra | Osby | 1 358 | 4,9 % | 10,6 % | 35,3 % | 4,4 % |
| Örkened Centralt | Osby | 1 126 | 5,2 % | 13,6 % | 39,3 % | 7,5 % |
| Örkened | Osby | 1 089 | 4,8 % | 10,8 % | 37,4 % | 4,9 % |
| Loshult/Killeberg | Osby | 967 | 4,2 % | 10,4 % | 33,3 % | 12,2 % |
| Södra | Perstorp | 1 151 | 8,0 % | 17,4 % | 28,1 % | 7,5 % |
| Västra | Perstorp | 1 213 | 6,2 % | 15,2 % | 26,5 % | 12,8 % |
| Östra | Perstorp | 1 088 | 6,7 % | 13,7 % | 31,6 % | 6,4 % |
| Centrum och Norra | Perstorp | 1 150 | 7,0 % | 21,0 % | 28,8 % | 12,3 % |
| Oderljunga | Perstorp | 959 | 5,4 % | 10,8 % | 33,5 % | 5,8 % |
| Klippan N-Gråmanstorp mfl | Klippan | 1 335 | 6,3 % | 16,6 % | 30,9 % | 10,3 % |
| Klippan NÖ-Solslätt | Klippan | 1 368 | 6,4 % | 18,1 % | 24,6 % | 10,5 % |
| Klippan V | Klippan | 1 625 | 5,2 % | 16,7 % | 31,6 % | 10,7 % |
| Klippan SÖ-Nyslätt-Elfdalen | Klippan | 1 827 | 5,0 % | 19,3 % | 29,7 % | 10,3 % |
| Storäng-Vedby mfl | Klippan | 1 703 | 5,5 % | 12,7 % | 27,8 % | 5,1 % |
| Krika-Bonnarp-Nybygget | Klippan | 1 042 | 4,4 % | 13,8 % | 22,8 % | 7,4 % |
| Riseberga-Färingtofta mfl | Klippan | 1 039 | 4,8 % | 10,7 % | 33,8 % | 7,2 % |
| Ljungbyhed N | Klippan | 1 147 | 6,2 % | 17,3 % | 29,1 % | 9,2 % |
| Ljungbyhed S | Klippan | 1 037 | 4,3 % | 12,3 % | 32,2 % | 7,0 % |
| Östra Ljungby | Klippan | 1 200 | 4,8 % | 14,1 % | 25,8 % | 7,9 % |
| Stidsvig | Klippan | 795 | 4,3 % | 14,3 % | 27,7 % | 12,7 % |
| Åstorp Centrum | Åstorp | 1 735 | 6,6 % | 20,0 % | 31,9 % | 12,7 % |
| Åstorp Björnekulla | Åstorp | 836 | 7,9 % | 17,1 % | 19,5 % | 8,4 % |
| Åstorp Bjärshög | Åstorp | 1 237 | 8,1 % | 21,3 % | 20,9 % | 20,9 % |
| Åstorp Dala | Åstorp | 1 165 | 6,1 % | 16,4 % | 21,8 % | 9,2 % |
| Åstorp Öster | Åstorp | 1 512 | 7,9 % | 13,6 % | 23,7 % | 2,2 % |
| Åstorp Norr | Åstorp | 1 265 | 6,9 % | 17,1 % | 23,7 % | 9,7 % |
| Nyvång | Åstorp | 611 | 7,9 % | 16,4 % | 18,5 % | 11,5 % |
| Hyllinge | Åstorp | 1 990 | 6,8 % | 16,5 % | 20,3 % | 7,9 % |
| Kvidinge tätort | Åstorp | 1 330 | 6,2 % | 15,9 % | 21,7 % | 11,6 % |
| Kvidinge landsbygd | Åstorp | 861 | 5,3 % | 16,1 % | 25,8 % | 8,9 % |
| Båstad Västra | Båstad | 1 484 | 5,7 % | 11,3 % | 41,6 % | 4,6 % |
| Båstad Östra | Båstad | 1 862 | 4,6 % | 10,1 % | 48,8 % | 4,6 % |
| Förslöv Västra | Båstad | 1 343 | 5,4 % | 11,8 % | 35,5 % | 5,7 % |
| Förslöv Östra | Båstad | 1 409 | 5,5 % | 12,1 % | 33,3 % | 5,0 % |
| Grevie | Båstad | 1 634 | 4,7 % | 10,4 % | 34,1 % | 8,0 % |
| Västra Karup | Båstad | 1 456 | 4,7 % | 10,2 % | 40,6 % | 7,2 % |
| Torekov-Hov | Båstad | 1 348 | 3,5 % | 8,2 % | 53,0 % | 4,3 % |
| Östra Karup | Båstad | 996 | 5,1 % | 12,2 % | 28,7 % | 5,2 % |
| Hemmeslöv-Riviera | Båstad | 1 673 | 5,7 % | 13,4 % | 35,5 % | 3,1 % |
| Gamla staden V | Malmö | 1 392 | 4,8 % | 16,2 % | 22,3 % | 7,9 % |
| Gamla staden-Stortorget | Malmö | 1 797 | 3,8 % | 20,4 % | 16,4 % | 11,4 % |
| Gamla staden-Caroli | Malmö | 1 433 | 3,5 % | 26,2 % | 14,4 % | 15,7 % |
| Gamla staden-Ö Tullgatan | Malmö | 1 416 | 3,8 % | 20,2 % | 15,7 % | 14,4 % |
| Gamla staden-Österport | Malmö | 1 290 | 3,9 % | 24,3 % | 16,4 % | 13,9 % |
| Davidshall | Malmö | 1 626 | 4,1 % | 14,9 % | 21,1 % | 7,3 % |
| Davidshall-Lugnet | Malmö | 1 554 | 3,2 % | 18,1 % | 21,3 % | 9,7 % |
| Västra hamnen | Malmö | 1 593 | 6,6 % | 16,4 % | 24,7 % | 10,4 % |
| Västra hamnen-Flaggskeppet | Malmö | 1 419 | 4,1 % | 15,0 % | 18,5 % | 12,8 % |
| Västra hamnen-Dockplatsen | Malmö | 1 489 | 2,3 % | 8,9 % | 30,5 % | 8,0 % |
| Slussen-Ö Förstadsg | Malmö | 1 679 | 2,8 % | 22,9 % | 14,5 % | 12,4 % |
| Slussen | Malmö | 1 156 | 2,6 % | 18,1 % | 21,6 % | 12,0 % |
| Östervärn-Fredsgatan | Malmö | 1 411 | 5,4 % | 25,8 % | 12,1 % | 13,5 % |
| Östervärn-Nobelv | Malmö | 1 523 | 3,1 % | 26,8 % | 6,3 % | 14,1 % |
| Ellstorp | Malmö | 1 524 | 2,2 % | 37,0 % | 12,1 % | 7,4 % |
| N Sorgenfri | Malmö | 1 627 | 3,5 % | 25,4 % | 23,4 % | 16,8 % |
| Värnhem | Malmö | 984 | 5,3 % | 24,2 % | 14,3 % | 21,2 % |
| Rörsjöstaden-Rörsjöparken | Malmö | 1 236 | 3,5 % | 20,4 % | 12,6 % | 11,7 % |
| Rörsjöstaden-Kungsgatan | Malmö | 1 513 | 3,2 % | 20,6 % | 10,8 % | 7,8 % |
| V Sorgenfri-Betania | Malmö | 1 134 | 4,1 % | 19,3 % | 11,3 % | 8,8 % |
| V Sorgenfri-Rörsjö | Malmö | 1 257 | 4,5 % | 22,8 % | 12,8 % | 11,5 % |
| Lugnet-Rörsjö | Malmö | 1 080 | 4,2 % | 19,0 % | 19,7 % | 8,3 % |
| Lugnet | Malmö | 1 288 | 4,1 % | 15,6 % | 29,6 % | 7,8 % |
| Rådmansvången-Triangeln | Malmö | 1 592 | 3,0 % | 14,1 % | 23,2 % | 10,9 % |
| Rådmansvången-Stadshuset | Malmö | 1 395 | 3,4 % | 17,6 % | 18,3 % | 9,3 % |
| Rådmansvången-S Förstadsgatan | Malmö | 1 499 | 4,4 % | 22,2 % | 13,9 % | 13,3 % |
| Rådmansvången-Tandläkarhögskolan | Malmö | 1 673 | 3,8 % | 23,4 % | 20,0 % | 10,9 % |
| Västra hamnen-Fullriggaren | Malmö | 1 577 | 3,6 % | 21,1 % | 7,0 % | 15,9 % |
| Gamla staden-S Promenaden | Malmö | 1 208 | 3,3 % | 18,2 % | 19,5 % | 11,4 % |
| Rörsjöstaden-Föreningsgatan | Malmö | 1 159 | 3,2 % | 22,6 % | 11,7 % | 7,0 % |
| Västra hamnen-Kockum fritid | Malmö | 1 339 | 8,4 % | 38,5 % | 11,3 % | 27,7 % |
| Katrinelund-Värnhem | Malmö | 1 760 | 7,7 % | 49,3 % | 9,7 % | 18,3 % |
| Västra hamnen-Isbergs gata | Malmö | 1 253 | 3,3 % | 32,9 % | 11,7 % | 9,6 % |
| Västra hamnen-Bassängkajen | Malmö | 1 658 | 3,0 % | 17,1 % | 21,5 % | 9,0 % |
| Västra hamnen-Bomgatan | Malmö | 1 301 | 2,8 % | 27,3 % | 14,5 % | 12,4 % |
| Västra hamnen-Varvsparken | Malmö | 1 237 | 3,1 % | 22,9 % | 9,7 % | 9,1 % |
| Värnhem-Rörsjö | Malmö | 1 538 | 5,1 % | 23,1 % | 9,4 % | 16,7 % |
| Möllevången-Bergsgatan | Malmö | 1 265 | 4,0 % | 21,2 % | 13,1 % | 14,3 % |
| V Sorgenfri-Mariagatan | Malmö | 1 508 | 4,1 % | 19,9 % | 7,9 % | 8,0 % |
| V Sorgenfri-Nobelv | Malmö | 1 427 | 3,3 % | 31,5 % | 7,7 % | 11,1 % |
| Möllevångstorget N | Malmö | 1 350 | 3,5 % | 20,9 % | 9,3 % | 14,4 % |
| Möllevången-Folkets park | Malmö | 1 229 | 3,6 % | 25,7 % | 7,5 % | 9,8 % |
| Möllevången-Karlskronaplan | Malmö | 1 518 | 2,6 % | 29,9 % | 7,0 % | 10,9 % |
| Möllevången-Bangatan | Malmö | 1 227 | 5,5 % | 28,0 % | 17,7 % | 14,0 % |
| Möllevången-Södervärnsplan | Malmö | 1 206 | 2,5 % | 16,2 % | 22,5 % | 10,2 % |
| Södervärn | Malmö | 1 314 | 4,1 % | 30,1 % | 9,1 % | 15,9 % |
| Flensburg-Allm sjukhuset | Malmö | 1 367 | 4,0 % | 29,7 % | 15,4 % | 13,5 % |
| S Sofielund-Seved | Malmö | 1 356 | 3,4 % | 23,5 % | 13,4 % | 18,1 % |
| N Sofielund-Sofielundsskolan | Malmö | 1 879 | 6,4 % | 21,7 % | 17,2 % | 18,2 % |
| S Sofielund-Bryggeriet | Malmö | 1 564 | 7,0 % | 28,3 % | 12,0 % | 23,0 % |
| N Sofielund-Nobelv | Malmö | 1 395 | 3,7 % | 28,0 % | 6,4 % | 11,0 % |
| N Sofielund-Nobeltorget | Malmö | 1 077 | 3,1 % | 27,0 % | 9,9 % | 11,2 % |
| Ö Sorgenfri-Kiviksgatan | Malmö | 1 594 | 2,1 % | 23,5 % | 13,9 % | 8,5 % |
| Ö Sorgenfri-Nobelv | Malmö | 1 312 | 3,4 % | 22,4 % | 16,2 % | 10,0 % |
| Ö Sorgenfri-Sorgenfrivägen | Malmö | 1 409 | 5,3 % | 20,4 % | 16,7 % | 10,6 % |
| Ö Sorgenfri-Brantevik | Malmö | 1 139 | 2,1 % | 16,9 % | 18,9 % | 8,2 % |
| Annelund | Malmö | 1 260 | 2,8 % | 21,0 % | 13,8 % | 12,9 % |
| Lönngården | Malmö | 1 262 | 3,6 % | 25,8 % | 11,5 % | 14,8 % |
| Möllevångstorget S | Malmö | 1 291 | 2,1 % | 24,8 % | 8,9 % | 13,4 % |
| Hästhagen | Malmö | 1 418 | 2,8 % | 16,9 % | 22,1 % | 3,5 % |
| Fågelbacken N | Malmö | 1 295 | 3,3 % | 26,4 % | 20,3 % | 6,3 % |
| Kronprinsen | Malmö | 1 180 | 4,8 % | 21,0 % | 24,4 % | 8,0 % |
| Fågelbacken S | Malmö | 1 200 | 4,1 % | 24,3 % | 15,0 % | 8,0 % |
| Kronborg-Teatern | Malmö | 1 031 | 4,8 % | 16,6 % | 25,1 % | 6,3 % |
| Rönneholm SO | Malmö | 1 425 | 5,3 % | 24,5 % | 17,1 % | 8,5 % |
| Rönneholm-Mariedalsv | Malmö | 1 197 | 2,5 % | 28,4 % | 13,4 % | 5,3 % |
| Rönneholm NV | Malmö | 1 339 | 3,1 % | 22,6 % | 15,2 % | 5,8 % |
| Rönneholm NO | Malmö | 1 433 | 4,6 % | 23,0 % | 14,9 % | 6,4 % |
| Rönneholmsparken | Malmö | 1 372 | 3,1 % | 17,6 % | 29,2 % | 5,5 % |
| Ribersborg SO | Malmö | 1 181 | 3,0 % | 21,7 % | 18,7 % | 5,9 % |
| Ribersborg NO | Malmö | 1 179 | 2,5 % | 20,5 % | 21,4 % | 4,6 % |
| Ribersborgsskolan | Malmö | 1 359 | 4,5 % | 19,9 % | 18,1 % | 4,9 % |
| Ribersborg-Limhamnsvägen | Malmö | 1 245 | 3,3 % | 12,3 % | 32,7 % | 3,6 % |
| Ribersborg-Nicoloviusg | Malmö | 1 502 | 5,2 % | 12,5 % | 36,9 % | 2,8 % |
| Ribersborg-Regementsg | Malmö | 1 327 | 2,8 % | 16,7 % | 26,5 % | 3,8 % |
| Fridhem | Malmö | 1 256 | 5,8 % | 8,6 % | 44,5 % | 6,9 % |
| Västervång-Fridhem | Malmö | 968 | 5,1 % | 8,4 % | 33,1 % | 3,7 % |
| Mellanheden | Malmö | 1 547 | 4,6 % | 19,2 % | 25,3 % | 6,5 % |
| Dammfri-Köpenhamnsvägen | Malmö | 1 406 | 3,3 % | 17,5 % | 25,5 % | 5,5 % |
| Dammfri-Korsörvägen | Malmö | 1 090 | 4,5 % | 18,5 % | 24,2 % | 7,6 % |
| Solbacken | Malmö | 1 022 | 6,4 % | 13,8 % | 25,3 % | 8,0 % |
| Dammfri-John Ericssons väg | Malmö | 1 055 | 2,7 % | 19,3 % | 17,7 % | 8,1 % |
| Kronborg | Malmö | 1 143 | 4,6 % | 20,3 % | 23,2 % | 7,7 % |
| Bellevue-Nya Bellevue | Malmö | 1 221 | 8,9 % | 13,5 % | 25,7 % | 5,4 % |
| Rosenvång | Malmö | 1 234 | 8,1 % | 12,6 % | 21,4 % | 5,3 % |
| Gamla Limhamn-Bellevue | Malmö | 1 217 | 6,7 % | 14,7 % | 24,0 % | 6,2 % |
| Limhamn, Ön | Malmö | 1 259 | 4,2 % | 9,4 % | 41,4 % | 8,5 % |
| Gamla Limhamn-Tegnérgatan | Malmö | 1 263 | 7,6 % | 15,8 % | 22,8 % | 8,7 % |
| Gamla Limhamn-Linnéskolan | Malmö | 1 315 | 4,9 % | 19,7 % | 21,3 % | 7,1 % |
| Sibbarp N | Malmö | 1 395 | 4,6 % | 14,9 % | 34,1 % | 5,7 % |
| Annetorp N | Malmö | 1 330 | 6,2 % | 13,4 % | 23,3 % | 7,2 % |
| Djupadal N | Malmö | 1 315 | 8,9 % | 13,2 % | 21,5 % | 2,8 % |
| Annetorp S | Malmö | 1 279 | 3,8 % | 14,7 % | 30,0 % | 7,7 % |
| Sibbarp S | Malmö | 1 253 | 8,1 % | 12,8 % | 27,5 % | 6,4 % |
| Sibbarp-Hammars Park | Malmö | 1 112 | 5,2 % | 9,5 % | 35,6 % | 5,2 % |
| Djupadal-Ö Rosenvång | Malmö | 1 199 | 7,8 % | 12,7 % | 25,8 % | 4,0 % |
| Djupadal-Broddaparken | Malmö | 991 | 7,4 % | 10,9 % | 25,6 % | 2,7 % |
| Hyllieby | Malmö | 936 | 5,7 % | 8,4 % | 32,4 % | 4,6 % |
| Bunkeflostrand N | Malmö | 1 210 | 6,8 % | 10,6 % | 31,1 % | 5,2 % |
| Bunkeflostrand-Fjärilsg | Malmö | 1 053 | 6,4 % | 9,8 % | 31,2 % | 4,7 % |
| Bunkeflostrand-Ängslätt | Malmö | 1 658 | 9,8 % | 14,1 % | 18,4 % | 9,0 % |
| Bunkeflostrand-Strandhem | Malmö | 1 725 | 9,6 % | 13,7 % | 15,6 % | 8,1 % |
| Annestad N | Malmö | 1 573 | 7,4 % | 24,3 % | 8,3 % | 29,2 % |
| Bunkeflo-Vintrie | Malmö | 780 | 11,0 % | 15,0 % | 12,4 % | 7,1 % |
| Klagshamn N | Malmö | 1 128 | 9,0 % | 13,2 % | 12,2 % | 7,0 % |
| Tygelsjö Ö | Malmö | 1 544 | 7,6 % | 12,8 % | 25,1 % | 3,7 % |
| V Klagstorp-Tygelsjö V | Malmö | 1 600 | 7,9 % | 12,1 % | 13,4 % | 7,2 % |
| Limhamn-Dragörkajen | Malmö | 950 | 4,3 % | 8,8 % | 46,1 % | 7,4 % |
| Kalkbrottet | Malmö | 1 640 | 4,4 % | 15,1 % | 28,8 % | 14,8 % |
| Annestad S | Malmö | 1 739 | 6,0 % | 16,1 % | 10,7 % | 21,3 % |
| Elinelund N | Malmö | 1 144 | 4,5 % | 21,2 % | 16,8 % | 16,2 % |
| Limhamn-Cementparken | Malmö | 1 052 | 4,9 % | 22,9 % | 18,9 % | 20,9 % |
| Limhamn-Fendertorget | Malmö | 1 384 | 6,6 % | 22,6 % | 20,9 % | 20,0 % |
| Limhamn-Fernissagatan | Malmö | 1 454 | 4,7 % | 23,0 % | 12,2 % | 18,4 % |
| Limhamn-Formgatan | Malmö | 1 523 | 3,3 % | 18,1 % | 17,1 % | 23,4 % |
| Limhamn-Rosengrens gata | Malmö | 1 138 | 3,9 % | 7,1 % | 27,9 % | 5,1 % |
| Klagshamn S-Tygelsjö vång | Malmö | 1 223 | 9,9 % | 14,7 % | 13,5 % | 7,1 % |
| Elinelund S | Malmö | 1 290 | 3,9 % | 25,7 % | 12,7 % | 12,9 % |
| Gamla Limhamn-Valborgsgatan | Malmö | 1 212 | 6,5 % | 13,8 % | 27,6 % | 6,4 % |
| Lorensborg N | Malmö | 1 088 | 3,0 % | 17,7 % | 25,2 % | 13,8 % |
| Lorensborg V | Malmö | 1 329 | 7,7 % | 26,3 % | 12,6 % | 15,8 % |
| Lorensborg SO | Malmö | 1 517 | 4,9 % | 18,8 % | 26,6 % | 12,1 % |
| Bellevuegården V | Malmö | 992 | 3,3 % | 13,0 % | 52,9 % | 13,2 % |
| Bellevuegården Ö | Malmö | 1 677 | 5,7 % | 20,4 % | 21,9 % | 12,5 % |
| Kroksbäck N | Malmö | 1 087 | 5,5 % | 13,2 % | 28,4 % | 12,1 % |
| Kroksbäck V | Malmö | 1 117 | 7,3 % | 11,3 % | 31,2 % | 5,2 % |
| Kroksbäck S | Malmö | 1 747 | 9,3 % | 25,6 % | 14,1 % | 16,7 % |
| Borgmästaregården S | Malmö | 1 215 | 3,3 % | 12,0 % | 40,6 % | 4,2 % |
| Borgmästaregården N | Malmö | 1 049 | 2,6 % | 8,7 % | 52,9 % | 2,9 % |
| Södertorp | Malmö | 1 258 | 3,0 % | 12,0 % | 46,7 % | 5,5 % |
| Gröndal | Malmö | 1 772 | 4,9 % | 12,0 % | 45,3 % | 4,1 % |
| Kulladal N | Malmö | 1 105 | 2,2 % | 14,1 % | 29,8 % | 8,7 % |
| Kulladal-Per Albin Hanssons väg | Malmö | 1 474 | 7,3 % | 13,9 % | 25,9 % | 4,8 % |
| Kulladal-Kulladalsgatan | Malmö | 1 218 | 3,4 % | 15,5 % | 31,3 % | 7,7 % |
| Holma N | Malmö | 1 501 | 5,5 % | 18,1 % | 26,3 % | 19,9 % |
| Holma S | Malmö | 1 379 | 9,1 % | 23,9 % | 17,0 % | 19,3 % |
| Lindeborg-Axel Danielssons väg | Malmö | 1 397 | 4,5 % | 15,2 % | 28,7 % | 9,9 % |
| Lindeborg Centrum | Malmö | 1 399 | 2,9 % | 15,2 % | 32,2 % | 10,4 % |
| Lindeborg-Stolpalösaparken | Malmö | 1 224 | 7,7 % | 16,8 % | 30,1 % | 7,9 % |
| Hyllievång-Tennisgränd | Malmö | 1 386 | 3,8 % | 25,3 % | 7,9 % | 29,4 % |
| Hyllievång-Allétorget | Malmö | 1 065 | 2,6 % | 25,1 % | 5,9 % | 26,5 % |
| Hyllievång-Dagvattenparken | Malmö | 1 271 | 7,2 % | 33,7 % | 6,7 % | 31,4 % |
| Hyllievång-Sagas gränd | Malmö | 1 154 | 3,7 % | 30,1 % | 5,3 % | 30,5 % |
| Hyllievång-Skrivaregatan | Malmö | 1 716 | 4,3 % | 28,2 % | 7,7 % | 27,0 % |
| Bellevuegården-Hålsjön | Malmö | 1 038 | 4,1 % | 23,2 % | 16,0 % | 19,9 % |
| Heleneholm | Malmö | 1 568 | 5,7 % | 25,3 % | 13,9 % | 26,1 % |
| Eriksfält | Malmö | 1 006 | 9,2 % | 18,6 % | 22,6 % | 9,0 % |
| Almhög V | Malmö | 1 579 | 5,7 % | 20,2 % | 16,5 % | 21,3 % |
| Almhög Ö | Malmö | 1 328 | 4,4 % | 21,5 % | 16,3 % | 29,4 % |
| Augustenborg N | Malmö | 1 578 | 6,8 % | 25,5 % | 14,8 % | 19,0 % |
| Augustenborg S | Malmö | 1 312 | 3,9 % | 17,5 % | 24,1 % | 17,8 % |
| Hindby | Malmö | 1 779 | 6,9 % | 19,7 % | 22,4 % | 10,1 % |
| Nydala NV | Malmö | 1 309 | 6,3 % | 19,5 % | 20,2 % | 16,5 % |
| Nydala NO | Malmö | 1 352 | 4,9 % | 18,3 % | 28,9 % | 16,4 % |
| Nydala SO | Malmö | 1 749 | 6,3 % | 23,0 % | 15,6 % | 26,9 % |
| Gullviksborg | Malmö | 1 520 | 7,7 % | 21,3 % | 19,0 % | 15,5 % |
| Gullvik | Malmö | 1 487 | 7,8 % | 17,4 % | 27,8 % | 9,3 % |
| Ö Söderkulla | Malmö | 1 178 | 4,9 % | 16,1 % | 29,9 % | 9,7 % |
| Hermodsdal | Malmö | 1 479 | 6,8 % | 23,2 % | 13,6 % | 32,1 % |
| Hermodsdal-Gullviksborg | Malmö | 1 528 | 7,9 % | 22,4 % | 15,8 % | 25,3 % |
| V Söderkulla-Söderkullagatan | Malmö | 1 387 | 5,0 % | 17,5 % | 27,6 % | 10,6 % |
| V Söderkulla Centrum | Malmö | 1 365 | 4,0 % | 17,4 % | 26,2 % | 10,5 % |
| V Söderkulla-Fosietorp | Malmö | 1 275 | 6,2 % | 20,2 % | 23,9 % | 11,1 % |
| Lindängen N | Malmö | 1 288 | 5,7 % | 21,1 % | 20,3 % | 19,5 % |
| Lindängen Centrum | Malmö | 1 608 | 5,7 % | 21,2 % | 20,8 % | 21,6 % |
| Almvik | Malmö | 1 369 | 5,4 % | 18,8 % | 20,6 % | 19,1 % |
| Lindängen Ö | Malmö | 1 498 | 7,9 % | 25,3 % | 12,3 % | 27,8 % |
| Lindängen-Almvik | Malmö | 1 174 | 5,2 % | 19,8 % | 24,3 % | 17,7 % |
| Lindängen-Kastanjegården | Malmö | 1 297 | 7,8 % | 22,0 % | 22,2 % | 10,3 % |
| Lindängen-Vårsången | Malmö | 1 068 | 10,8 % | 25,9 % | 10,4 % | 32,3 % |
| Oxie Kyrkby N | Malmö | 1 527 | 7,9 % | 15,1 % | 23,7 % | 8,4 % |
| Oxie Kyrkby Ö | Malmö | 1 243 | 10,4 % | 18,3 % | 21,2 % | 6,4 % |
| Oxie Kyrkby-Toarp | Malmö | 1 080 | 6,4 % | 13,8 % | 24,0 % | 9,2 % |
| Kristineberg | Malmö | 1 914 | 11,0 % | 29,4 % | 17,7 % | 15,5 % |
| Käglinge | Malmö | 1 475 | 8,5 % | 16,2 % | 22,0 % | 6,3 % |
| Oxievång Ö | Malmö | 1 192 | 8,1 % | 17,0 % | 23,4 % | 8,9 % |
| Oxievång V | Malmö | 1 631 | 5,9 % | 19,7 % | 19,4 % | 15,1 % |
| Käglinge-Lockarp | Malmö | 746 | 7,5 % | 13,9 % | 21,4 % | 10,5 % |
| Törnrosen | Malmö | 1 340 | 8,7 % | 24,9 % | 16,3 % | 17,0 % |
| Örtagården V | Malmö | 1 204 | 9,9 % | 26,4 % | 14,7 % | 13,4 % |
| Persborg | Malmö | 1 404 | 4,9 % | 17,4 % | 21,2 % | 14,2 % |
| V Kattarp | Malmö | 1 333 | 7,8 % | 18,9 % | 21,1 % | 10,7 % |
| Rosengård centrum | Malmö | 1 524 | 11,5 % | 29,8 % | 12,3 % | 27,6 % |
| Apelgården S | Malmö | 1 352 | 6,6 % | 19,2 % | 24,3 % | 21,6 % |
| Apelgården N | Malmö | 1 554 | 6,6 % | 20,8 % | 22,4 % | 11,6 % |
| Kryddgården S | Malmö | 1 258 | 6,6 % | 20,3 % | 24,1 % | 21,9 % |
| Herrgården | Malmö | 1 374 | 9,8 % | 24,7 % | 11,1 % | 36,2 % |
| Kryddgården N | Malmö | 1 582 | 10,3 % | 39,7 % | 6,8 % | 34,6 % |
| Törnrosen-Örtagården | Malmö | 1 506 | 9,2 % | 26,2 % | 15,6 % | 19,6 % |
| Örtagården Ö | Malmö | 1 226 | 10,6 % | 23,6 % | 22,4 % | 11,7 % |
| Riseberga-Storhällagatan | Malmö | 1 399 | 6,9 % | 13,7 % | 23,2 % | 3,7 % |
| Riseberga-Ringbergagatan | Malmö | 1 275 | 7,2 % | 12,6 % | 23,3 % | 3,5 % |
| Videdal N | Malmö | 1 416 | 8,3 % | 16,5 % | 21,8 % | 5,8 % |
| Videdal S | Malmö | 1 069 | 7,1 % | 13,5 % | 24,7 % | 5,1 % |
| Virentofta V | Malmö | 1 438 | 8,1 % | 15,5 % | 26,2 % | 5,8 % |
| Virentofta Ö | Malmö | 1 299 | 6,9 % | 14,5 % | 26,7 % | 5,2 % |
| Höja | Malmö | 1 244 | 4,1 % | 17,2 % | 21,9 % | 6,4 % |
| Stenkällan-Höja | Malmö | 1 360 | 5,1 % | 17,3 % | 35,3 % | 4,7 % |
| Stenkällan-Jägersro Villastad | Malmö | 1 371 | 8,0 % | 17,8 % | 26,2 % | 7,7 % |
| Ö Skrävlinge-Kvarnby | Malmö | 1 460 | 7,5 % | 15,4 % | 21,2 % | 6,5 % |
| S Sallerup | Malmö | 1 337 | 6,5 % | 15,3 % | 15,9 % | 6,9 % |
| Almgården | Malmö | 1 555 | 6,0 % | 23,7 % | 17,7 % | 19,4 % |
| Ö Skrävlinge-Gyllins | Malmö | 1 484 | 5,9 % | 18,6 % | 19,3 % | 5,4 % |
| Riseberga-Elsa Anderssons gata | Malmö | 986 | 3,7 % | 22,3 % | 17,4 % | 6,3 % |
| Kirsebergsstaden-Rostorp | Malmö | 1 606 | 3,9 % | 20,2 % | 13,5 % | 13,8 % |
| Kirsebergsstaden-Solgatan | Malmö | 1 287 | 4,7 % | 23,6 % | 12,6 % | 14,1 % |
| Kirsebergsstaden-Kirsebergstornet | Malmö | 1 275 | 4,3 % | 24,0 % | 14,4 % | 17,2 % |
| Johanneslust | Malmö | 933 | 8,5 % | 15,4 % | 13,8 % | 4,3 % |
| Kirsebergsstaden-Beijers park | Malmö | 1 210 | 2,9 % | 15,6 % | 23,1 % | 11,5 % |
| Segevång Ö | Malmö | 1 181 | 4,8 % | 16,1 % | 32,0 % | 13,0 % |
| Segevång V | Malmö | 1 357 | 3,2 % | 20,5 % | 19,5 % | 15,4 % |
| Segevång N | Malmö | 1 388 | 6,8 % | 22,6 % | 17,5 % | 14,6 % |
| Håkanstorp | Malmö | 1 195 | 5,4 % | 15,6 % | 28,5 % | 6,5 % |
| Bulltofta-Valdemarsro | Malmö | 1 208 | 6,5 % | 12,7 % | 26,2 % | 8,4 % |
| Segevång S | Malmö | 1 183 | 8,1 % | 40,6 % | 5,7 % | 22,6 % |
| Centrum, Krafts rote | Lund | 1 193 | 9,5 % | 42,7 % | 21,9 % | 10,1 % |
| Centrum, Clemens rote | Lund | 1 158 | 8,8 % | 29,5 % | 30,6 % | 6,7 % |
| Centrum, Vårfru rote | Lund | 1 302 | 13,7 % | 51,8 % | 19,1 % | 4,5 % |
| Mårtenslund | Lund | 1 042 | 8,7 % | 31,7 % | 33,8 % | 4,7 % |
| Nöden | Lund | 1 282 | 9,4 % | 38,9 % | 27,0 % | 5,6 % |
| Revingelyckan-Margretedal | Lund | 1 466 | 7,0 % | 31,4 % | 28,4 % | 3,7 % |
| Stampelyckan-Planetstaden | Lund | 1 179 | 8,4 % | 50,6 % | 15,9 % | 10,4 % |
| Centrum, Drottens rote-Svanelyckan | Lund | 1 417 | 5,6 % | 25,5 % | 33,7 % | 8,3 % |
| Ulrikedal | Lund | 1 003 | 12,2 % | 76,7 % | 8,5 % | 11,6 % |
| Gylleholm | Lund | 1 160 | 16,0 % | 75,0 % | 5,5 % | 20,3 % |
| Centrum, Färgaren | Lund | 1 193 | 8,0 % | 36,8 % | 22,8 % | 9,1 % |
| Kobjer-Sliparelyckan | Lund | 1 422 | 7,5 % | 25,3 % | 20,5 % | 7,7 % |
| Pilelyckan-Rådmansvången | Lund | 1 149 | 7,0 % | 15,8 % | 27,1 % | 4,7 % |
| Papegojelyckan Ö | Lund | 1 410 | 5,0 % | 29,5 % | 25,0 % | 8,2 % |
| Väster | Lund | 1 193 | 6,3 % | 23,9 % | 30,1 % | 6,2 % |
| Spoletorp V | Lund | 1 412 | 6,4 % | 27,6 % | 28,5 % | 4,2 % |
| Papegojelyckan V | Lund | 1 442 | 4,7 % | 16,6 % | 24,1 % | 9,1 % |
| Värpinge - Klosters Fälad | Lund | 1 514 | 8,8 % | 28,1 % | 21,7 % | 10,2 % |
| Värpinge gård | Lund | 1 403 | 6,1 % | 17,5 % | 28,6 % | 5,6 % |
| Vildanden | Lund | 1 339 | 13,1 % | 62,9 % | 2,2 % | 30,9 % |
| Måsen | Lund | 1 020 | 4,8 % | 26,7 % | 26,3 % | 8,9 % |
| Klosterhusen | Lund | 1 333 | 8,7 % | 41,8 % | 15,9 % | 6,5 % |
| Råbylund Öster | Lund | 1 346 | 6,5 % | 27,6 % | 8,2 % | 20,1 % |
| Linero, Vikingaparken | Lund | 1 080 | 7,2 % | 28,1 % | 14,5 % | 14,2 % |
| Linero, Tre högars park | Lund | 1 495 | 6,3 % | 18,4 % | 31,0 % | 12,0 % |
| Linero, Gårdarike | Lund | 1 356 | 6,9 % | 16,8 % | 21,2 % | 10,8 % |
| Norränga | Lund | 1 033 | 7,1 % | 23,3 % | 22,5 % | 13,4 % |
| Råbylund Väster | Lund | 1 326 | 9,4 % | 40,6 % | 5,8 % | 12,3 % |
| Olshög-Professorsstaden | Lund | 1 465 | 8,0 % | 29,4 % | 31,6 % | 11,1 % |
| Spoletorp Ö | Lund | 1 275 | 7,1 % | 38,5 % | 27,4 % | 9,5 % |
| Tuna Öster | Lund | 814 | 19,4 % | 71,0 % | 1,5 % | 26,9 % |
| Galjevången | Lund | 1 590 | 11,8 % | 47,5 % | 15,4 % | 11,6 % |
| Möllevången Ö | Lund | 915 | 9,9 % | 42,8 % | 13,9 % | 14,0 % |
| Möllevången V | Lund | 976 | 6,5 % | 30,0 % | 23,9 % | 12,8 % |
| Plantagelyckan | Lund | 1 560 | 6,2 % | 31,8 % | 25,8 % | 9,1 % |
| Tuna Väster | Lund | 888 | 19,9 % | 97,7 % | 0,0 % | 8,0 % |
| Nöbbelövs centrum | Lund | 1 490 | 3,8 % | 19,7 % | 24,9 % | 13,0 % |
| Nöbbelöv-Oscarshem | Lund | 1 602 | 5,8 % | 12,2 % | 33,5 % | 5,7 % |
| Gunnesboparken | Lund | 1 463 | 5,9 % | 15,2 % | 28,0 % | 7,4 % |
| Gunnesbo, Fornängen | Lund | 1 397 | 6,4 % | 15,2 % | 31,4 % | 4,6 % |
| Sandby, Västervång-Hardeberga | Lund | 1 173 | 8,7 % | 14,2 % | 24,5 % | 5,1 % |
| Sandby, Kyrkovång | Lund | 1 246 | 7,9 % | 13,7 % | 18,4 % | 6,7 % |
| Sandby, Fågelsång-Assarhusa | Lund | 1 482 | 7,4 % | 10,9 % | 32,7 % | 4,1 % |
| Sandby, Östervång-Revinge | Lund | 1 472 | 6,2 % | 10,8 % | 28,1 % | 3,9 % |
| Sandby Centrum | Lund | 1 116 | 6,5 % | 13,6 % | 31,8 % | 5,6 % |
| Dalby, Centrum-Nyvång | Lund | 1 151 | 7,0 % | 11,9 % | 33,4 % | 4,3 % |
| Dalby, Norrevång | Lund | 1 230 | 6,3 % | 13,0 % | 28,0 % | 4,5 % |
| Dalby, Stationen-Påskagänget | Lund | 1 012 | 5,5 % | 11,7 % | 17,8 % | 7,5 % |
| Dalby, Pinnmöllan-Rökepipan | Lund | 993 | 7,5 % | 12,0 % | 27,3 % | 4,6 % |
| Torna Hällestad | Lund | 722 | 6,6 % | 9,4 % | 26,9 % | 3,3 % |
| Dalby Kolonin | Lund | 1 162 | 6,9 % | 11,4 % | 26,0 % | 3,3 % |
| Genarp, Slätterna | Lund | 1 484 | 7,7 % | 12,6 % | 26,9 % | 5,7 % |
| Genarp, Ekesvång | Lund | 1 580 | 6,0 % | 12,3 % | 27,2 % | 3,7 % |
| Veberöd, Björkhaga-Trulsbo | Lund | 1 254 | 7,7 % | 12,9 % | 21,8 % | 6,0 % |
| Veberöd, Gamla byn | Lund | 1 316 | 5,6 % | 11,9 % | 39,1 % | 3,3 % |
| Veberöd, Idala | Lund | 1 195 | 6,3 % | 12,1 % | 23,4 % | 3,8 % |
| Veberöd Raggeborg | Lund | 1 080 | 6,3 % | 14,4 % | 25,9 % | 4,8 % |
| Hospitalsgården-Järnåkra | Lund | 1 574 | 7,3 % | 28,2 % | 27,0 % | 6,6 % |
| Nilstorp | Lund | 1 421 | 10,1 % | 23,9 % | 25,0 % | 4,2 % |
| Klostergården SV | Lund | 1 371 | 4,3 % | 14,1 % | 37,0 % | 7,9 % |
| Klostergården N | Lund | 958 | 5,8 % | 27,9 % | 23,6 % | 8,5 % |
| Sankt Lars | Lund | 1 575 | 6,3 % | 20,6 % | 25,1 % | 10,5 % |
| Klostergården SÖ | Lund | 889 | 6,7 % | 25,8 % | 18,1 % | 19,7 % |
| Klostergården Centrum | Lund | 1 007 | 8,0 % | 27,9 % | 16,4 % | 14,8 % |
| N Fäladen, Kämnärsrätten SÖ | Lund | 958 | 19,2 % | 94,9 % | 0,0 % | 17,6 % |
| Sankt Hans park | Lund | 841 | 6,2 % | 18,4 % | 27,1 % | 14,9 % |
| Fäladstorget | Lund | 994 | 7,8 % | 30,2 % | 21,8 % | 14,3 % |
| N Fäladen, Borgareparken | Lund | 1 063 | 9,0 % | 24,6 % | 28,9 % | 11,9 % |
| Ladugårdsmarken | Lund | 1 214 | 5,4 % | 18,5 % | 22,0 % | 13,9 % |
| Annehem | Lund | 1 331 | 13,4 % | 19,1 % | 16,3 % | 7,1 % |
| Delfi | Lund | 1 258 | 22,8 % | 89,0 % | 0,0 % | 25,4 % |
| N Fäladen, Kämnärsrätten NV | Lund | 1 106 | 9,8 % | 91,3 % | 0,0 % | 15,8 % |
| N Fäladen, Rådhusrätten | Lund | 1 586 | 9,5 % | 33,2 % | 9,2 % | 20,1 % |
| Offerkällan | Lund | 1 212 | 5,9 % | 28,9 % | 15,4 % | 14,0 % |
| Brunnshög | Lund | 814 | 7,9 % | 51,0 % | 4,7 % | 23,0 % |
| Brunnshög, Solbjer | Lund | 1 287 | 7,8 % | 43,6 % | 5,1 % | 15,2 % |
| Östra Torn, Spexaren | Lund | 1 247 | 8,8 % | 14,8 % | 23,1 % | 8,6 % |
| Vipelyckan | Lund | 1 493 | 4,7 % | 13,5 % | 52,4 % | 7,4 % |
| Östra Torn, Gåsatoften | Lund | 1 601 | 6,6 % | 19,1 % | 27,6 % | 10,8 % |
| Östra Torn, Vänortsparken | Lund | 1 321 | 5,2 % | 25,1 % | 17,9 % | 16,4 % |
| Östra Torn, Orkesterparken | Lund | 1 105 | 11,5 % | 25,8 % | 13,6 % | 10,5 % |
| Mårtens Fälad | Lund | 1 488 | 9,5 % | 16,1 % | 24,3 % | 5,6 % |
| Vallkärra | Lund | 1 417 | 6,9 % | 11,1 % | 26,4 % | 5,4 % |
| Torn | Lund | 1 480 | 8,0 % | 17,7 % | 16,9 % | 7,2 % |
| Citadellstaden | Landskrona | 1 544 | 3,8 % | 12,7 % | 40,6 % | 6,2 % |
| Fröjdenborg | Landskrona | 1 518 | 4,3 % | 14,9 % | 33,9 % | 5,8 % |
| Norra Förstaden | Landskrona | 1 754 | 7,4 % | 22,9 % | 22,9 % | 13,2 % |
| Centrum | Landskrona | 1 717 | 5,8 % | 18,8 % | 26,6 % | 10,4 % |
| Dammhagen | Landskrona | 1 649 | 9,6 % | 23,9 % | 18,5 % | 18,9 % |
| Gustav Adolf | Landskrona | 1 795 | 6,6 % | 21,3 % | 16,9 % | 19,3 % |
| S:t Olov | Landskrona | 1 138 | 6,2 % | 14,6 % | 29,2 % | 6,9 % |
| Albano | Landskrona | 1 725 | 5,3 % | 19,7 % | 30,7 % | 11,4 % |
| Larvi | Landskrona | 1 510 | 4,3 % | 13,9 % | 29,9 % | 7,2 % |
| Sandvången | Landskrona | 1 040 | 4,7 % | 17,3 % | 29,7 % | 6,2 % |
| Helgebröten | Landskrona | 1 161 | 5,2 % | 14,3 % | 37,2 % | 3,2 % |
| Norrestad | Landskrona | 1 742 | 7,9 % | 24,0 % | 14,3 % | 19,1 % |
| Karlslund | Landskrona | 1 652 | 7,3 % | 19,0 % | 21,3 % | 14,0 % |
| Västra Fäladen | Landskrona | 1 468 | 3,6 % | 12,5 % | 46,1 % | 2,5 % |
| Drottningen | Landskrona | 1 565 | 3,1 % | 11,2 % | 40,8 % | 1,7 % |
| Svaneholm | Landskrona | 1 680 | 4,9 % | 9,2 % | 37,2 % | 2,1 % |
| Norra Borstahusen | Landskrona | 1 035 | 3,5 % | 8,1 % | 33,5 % | 1,4 % |
| Weibullsholm | Landskrona | 1 671 | 7,8 % | 21,4 % | 19,0 % | 16,8 % |
| Ven | Landskrona | 314 | 1,9 % | 3,5 % | 56,7 % | 2,9 % |
| Annelöv | Landskrona | 1 351 | 6,1 % | 11,0 % | 23,2 % | 5,4 % |
| Häljarp Norra | Landskrona | 1 758 | 6,1 % | 15,4 % | 19,9 % | 4,6 % |
| Häljarp Södra | Landskrona | 1 630 | 6,0 % | 13,2 % | 22,5 % | 2,8 % |
| Asmundtorp | Landskrona | 1 695 | 4,9 % | 12,8 % | 22,9 % | 5,1 % |
| Härslöv | Landskrona | 981 | 5,5 % | 11,6 % | 26,6 % | 6,1 % |
| Glumslöv Norra | Landskrona | 1 258 | 6,7 % | 12,5 % | 28,8 % | 5,5 % |
| Glumslöv Södra | Landskrona | 1 001 | 6,0 % | 9,5 % | 30,5 % | 2,6 % |
| Olympia | Helsingborg | 1 394 | 5,9 % | 19,4 % | 26,4 % | 8,0 % |
| Centrum S | Helsingborg | 1 343 | 4,7 % | 18,9 % | 26,2 % | 6,7 % |
| Centrum V | Helsingborg | 1 429 | 1,9 % | 8,9 % | 48,4 % | 5,7 % |
| Slottshöjden S | Helsingborg | 1 397 | 3,4 % | 15,1 % | 45,3 % | 3,6 % |
| Slottshöjden N | Helsingborg | 1 405 | 4,3 % | 26,0 % | 21,1 % | 8,1 % |
| Stattena | Helsingborg | 1 392 | 4,7 % | 21,2 % | 28,0 % | 7,2 % |
| Centrum Ö | Helsingborg | 1 472 | 5,0 % | 17,6 % | 33,5 % | 5,4 % |
| Tågaborg Ö | Helsingborg | 1 435 | 4,8 % | 25,6 % | 21,0 % | 4,8 % |
| Tågaborg S | Helsingborg | 1 451 | 3,9 % | 18,3 % | 26,3 % | 5,1 % |
| St Jörgens plats | Helsingborg | 1 303 | 2,9 % | 10,1 % | 41,8 % | 3,2 % |
| Tågaborg M | Helsingborg | 1 318 | 3,6 % | 14,6 % | 32,5 % | 3,2 % |
| Tågaborg N | Helsingborg | 1 343 | 6,9 % | 15,9 % | 31,1 % | 5,0 % |
| Pålsjöbaden | Helsingborg | 944 | 2,4 % | 5,8 % | 57,2 % | 3,6 % |
| Pålsjö Ö | Helsingborg | 1 365 | 4,2 % | 14,5 % | 35,0 % | 4,3 % |
| Ringstorp C | Helsingborg | 1 496 | 3,0 % | 12,6 % | 42,4 % | 4,9 % |
| Berga | Helsingborg | 1 487 | 5,5 % | 19,0 % | 22,5 % | 6,4 % |
| Mariastaden N | Helsingborg | 1 477 | 10,2 % | 25,5 % | 8,9 % | 8,9 % |
| Mariastaden V | Helsingborg | 1 509 | 6,6 % | 12,4 % | 21,9 % | 5,7 % |
| Mariastaden Ö | Helsingborg | 1 235 | 7,8 % | 36,8 % | 11,4 % | 16,4 % |
| Ringstorp Ö | Helsingborg | 1 448 | 5,9 % | 26,4 % | 17,3 % | 9,0 % |
| Tågaborg C | Helsingborg | 1 342 | 6,3 % | 25,1 % | 19,7 % | 4,9 % |
| Margaretaplatsen | Helsingborg | 1 099 | 3,3 % | 11,3 % | 44,9 % | 3,7 % |
| Ringstorp N | Helsingborg | 1 371 | 5,8 % | 19,0 % | 22,5 % | 6,9 % |
| Mariastaden S | Helsingborg | 1 572 | 9,3 % | 19,1 % | 15,1 % | 7,8 % |
| Furutorp | Helsingborg | 1 203 | 8,7 % | 33,3 % | 16,6 % | 24,4 % |
| Stadsparken | Helsingborg | 1 298 | 7,1 % | 24,0 % | 20,0 % | 18,0 % |
| Högaborg V | Helsingborg | 1 131 | 8,8 % | 29,0 % | 17,5 % | 19,4 % |
| Eneborg V | Helsingborg | 1 208 | 6,0 % | 26,2 % | 13,5 % | 21,9 % |
| Wilson park | Helsingborg | 1 414 | 6,9 % | 18,2 % | 21,3 % | 7,9 % |
| Eneborg M | Helsingborg | 1 078 | 4,9 % | 25,6 % | 14,7 % | 17,4 % |
| Högaborg Ö | Helsingborg | 1 361 | 6,4 % | 25,1 % | 16,8 % | 17,9 % |
| Viskängen | Helsingborg | 1 378 | 5,4 % | 21,1 % | 22,6 % | 6,0 % |
| Närlunda | Helsingborg | 1 321 | 7,3 % | 21,9 % | 25,2 % | 11,4 % |
| Eskilsminne | Helsingborg | 1 392 | 7,5 % | 19,2 % | 17,8 % | 9,1 % |
| Ragnvalla | Helsingborg | 1 438 | 5,1 % | 21,2 % | 18,8 % | 17,6 % |
| Adolfsberg-Västergård S | Helsingborg | 1 154 | 4,0 % | 12,9 % | 27,6 % | 10,0 % |
| Sofieberg | Helsingborg | 1 164 | 6,3 % | 11,2 % | 29,7 % | 3,5 % |
| Husensjö | Helsingborg | 1 411 | 8,6 % | 13,9 % | 21,4 % | 3,0 % |
| Rosengården Ö | Helsingborg | 1 247 | 3,0 % | 17,0 % | 29,5 % | 10,3 % |
| Rosengården V | Helsingborg | 1 253 | 5,6 % | 13,5 % | 29,6 % | 6,6 % |
| Västergård N | Helsingborg | 1 042 | 6,4 % | 16,9 % | 30,6 % | 7,8 % |
| Gustavslund Ö | Helsingborg | 1 253 | 5,7 % | 13,2 % | 14,1 % | 3,8 % |
| Söder | Helsingborg | 1 311 | 6,6 % | 22,3 % | 20,7 % | 20,1 % |
| Gustav Adolf | Helsingborg | 1 123 | 4,5 % | 16,5 % | 26,2 % | 16,1 % |
| Oceanhamnen | Helsingborg | 997 | 5,0 % | 18,4 % | 25,2 % | 10,0 % |
| Eneborg Ö | Helsingborg | 1 277 | 2,8 % | 26,5 % | 20,4 % | 10,1 % |
| Rosengården C | Helsingborg | 1 336 | 6,5 % | 21,9 % | 22,0 % | 10,9 % |
| Gustavslund V | Helsingborg | 1 165 | 7,6 % | 12,5 % | 25,8 % | 2,7 % |
| Råå S | Helsingborg | 1 398 | 5,7 % | 8,9 % | 41,6 % | 2,4 % |
| Råå N | Helsingborg | 1 385 | 5,8 % | 9,9 % | 44,6 % | 1,9 % |
| Högasten | Helsingborg | 1 446 | 3,0 % | 15,9 % | 26,4 % | 8,0 % |
| Lussebäcken | Helsingborg | 1 266 | 5,1 % | 16,0 % | 25,4 % | 6,4 % |
| Planteringen S | Helsingborg | 1 663 | 7,8 % | 22,8 % | 17,8 % | 13,7 % |
| Planteringen N | Helsingborg | 1 514 | 6,7 % | 20,9 % | 19,7 % | 19,2 % |
| Elineberg | Helsingborg | 1 435 | 5,2 % | 19,0 % | 21,9 % | 12,8 % |
| Ramlösabrunn | Helsingborg | 1 489 | 6,6 % | 12,8 % | 26,9 % | 3,4 % |
| Ramlösa N | Helsingborg | 1 232 | 6,7 % | 12,1 % | 27,4 % | 1,9 % |
| Humlegården | Helsingborg | 1 201 | 7,2 % | 12,7 % | 25,6 % | 3,3 % |
| Ättekulla N | Helsingborg | 1 125 | 4,6 % | 15,3 % | 42,5 % | 4,7 % |
| Raus S | Helsingborg | 1 055 | 6,9 % | 12,9 % | 25,0 % | 4,5 % |
| Ramlösa Ö | Helsingborg | 1 209 | 7,5 % | 14,1 % | 23,4 % | 2,4 % |
| Ättekulla Ö | Helsingborg | 984 | 5,1 % | 14,6 % | 37,0 % | 3,6 % |
| Kattarp N | Helsingborg | 1 198 | 6,2 % | 16,3 % | 22,5 % | 6,1 % |
| Kattarp S | Helsingborg | 1 484 | 5,6 % | 13,2 % | 22,0 % | 10,2 % |
| Allerum | Helsingborg | 1 183 | 6,6 % | 14,4 % | 19,1 % | 2,8 % |
| Hittarp-Domsten | Helsingborg | 1 206 | 7,5 % | 12,2 % | 37,2 % | 2,1 % |
| Laröd V | Helsingborg | 1 329 | 8,1 % | 12,3 % | 26,4 % | 1,9 % |
| Laröd Ö | Helsingborg | 1 475 | 6,1 % | 11,2 % | 23,8 % | 3,0 % |
| Ödåkra V | Helsingborg | 1 476 | 5,8 % | 13,6 % | 23,0 % | 4,2 % |
| Ödåkra Ö | Helsingborg | 1 505 | 7,0 % | 15,1 % | 26,3 % | 4,5 % |
| Björka-Väla | Helsingborg | 1 203 | 6,4 % | 14,8 % | 19,4 % | 8,4 % |
| Påarp V | Helsingborg | 1 342 | 6,6 % | 15,3 % | 19,1 % | 5,7 % |
| Påarp Ö | Helsingborg | 1 365 | 5,7 % | 13,0 % | 24,8 % | 2,9 % |
| Mörarp V | Helsingborg | 1 039 | 5,3 % | 12,7 % | 23,8 % | 7,6 % |
| Mörarp Ö | Helsingborg | 1 118 | 7,8 % | 16,2 % | 20,5 % | 5,9 % |
| Bårslöv Ö | Helsingborg | 1 008 | 7,0 % | 14,7 % | 25,3 % | 5,8 % |
| Bårslöv V | Helsingborg | 1 138 | 7,7 % | 15,3 % | 26,6 % | 3,4 % |
| Rydebäck N | Helsingborg | 1 227 | 8,2 % | 12,6 % | 27,3 % | 2,9 % |
| Rydebäck S | Helsingborg | 1 137 | 9,5 % | 13,1 % | 29,3 % | 1,1 % |
| Gantofta | Helsingborg | 1 327 | 7,1 % | 12,8 % | 22,5 % | 3,1 % |
| Vallåkra-Ottarp | Helsingborg | 1 333 | 4,5 % | 11,9 % | 28,4 % | 5,9 % |
| Rydebäck Ö | Helsingborg | 1 375 | 5,0 % | 11,6 % | 30,6 % | 2,6 % |
| Rydebäck M | Helsingborg | 1 311 | 6,3 % | 11,5 % | 32,6 % | 2,2 % |
| Fredriksdal V | Helsingborg | 1 285 | 6,1 % | 18,8 % | 28,4 % | 12,5 % |
| Fredriksdal M | Helsingborg | 1 469 | 8,5 % | 25,4 % | 15,7 % | 18,5 % |
| Drottninghög Ö | Helsingborg | 1 267 | 7,9 % | 19,1 % | 22,1 % | 9,9 % |
| Drottninghög V | Helsingborg | 1 483 | 6,9 % | 25,8 % | 14,8 % | 15,0 % |
| Dalhem-Källstorp | Helsingborg | 1 340 | 6,9 % | 18,7 % | 22,8 % | 8,6 % |
| Dalhem S | Helsingborg | 1 400 | 6,5 % | 22,1 % | 17,4 % | 9,4 % |
| Brohult | Helsingborg | 1 262 | 4,8 % | 16,1 % | 28,5 % | 9,0 % |
| Lundsbäck | Helsingborg | 1 179 | 7,0 % | 18,5 % | 18,1 % | 12,8 % |
| Fredriksdal Ö | Helsingborg | 1 088 | 7,7 % | 22,5 % | 21,7 % | 22,1 % |
| Nyhamn V | Höganäs | 1 513 | 5,2 % | 8,9 % | 54,1 % | 4,4 % |
| Nyhamn Ö - Brunnby | Höganäs | 1 481 | 4,9 % | 9,1 % | 40,0 % | 5,4 % |
| Jonstorp V - Ingelsträde | Höganäs | 1 658 | 5,4 % | 9,3 % | 33,8 % | 4,3 % |
| Jonstorp Ö | Höganäs | 1 805 | 6,7 % | 11,9 % | 30,2 % | 6,0 % |
| Höganäs NV | Höganäs | 1 595 | 5,2 % | 10,6 % | 37,6 % | 4,1 % |
| Höganäs NÖ - Väsby | Höganäs | 1 604 | 5,0 % | 13,0 % | 35,4 % | 8,9 % |
| Höganäs C | Höganäs | 1 704 | 3,6 % | 9,3 % | 47,6 % | 4,2 % |
| Höganäs S | Höganäs | 1 743 | 6,7 % | 18,9 % | 27,9 % | 10,8 % |
| Höganäs SÖ | Höganäs | 1 623 | 6,5 % | 14,8 % | 28,2 % | 8,8 % |
| Höganäs Ö | Höganäs | 1 537 | 5,7 % | 17,8 % | 25,9 % | 9,9 % |
| Lerberget N | Höganäs | 991 | 7,3 % | 9,7 % | 30,8 % | 1,5 % |
| Lerberget S | Höganäs | 1 024 | 6,3 % | 10,7 % | 30,0 % | 2,5 % |
| Viken N | Höganäs | 1 388 | 6,6 % | 10,7 % | 35,1 % | 3,1 % |
| Viken Ö | Höganäs | 1 752 | 5,8 % | 13,9 % | 26,5 % | 3,4 % |
| Viken S | Höganäs | 1 295 | 4,3 % | 8,7 % | 45,3 % | 4,2 % |
| Centrum Sydost | Eslöv | 1 522 | 4,9 % | 18,7 % | 25,2 % | 9,7 % |
| Centrum Väster | Eslöv | 1 645 | 6,6 % | 19,8 % | 26,6 % | 6,7 % |
| Karlsro | Eslöv | 1 553 | 5,7 % | 16,9 % | 32,5 % | 3,7 % |
| Norr | Eslöv | 1 943 | 7,6 % | 23,5 % | 24,0 % | 10,4 % |
| Rönneberga | Eslöv | 1 665 | 6,7 % | 19,2 % | 21,4 % | 12,1 % |
| Solkullen | Eslöv | 1 668 | 8,1 % | 14,9 % | 28,2 % | 2,5 % |
| Väster | Eslöv | 1 630 | 5,3 % | 10,2 % | 32,1 % | 3,3 % |
| Sallerup | Eslöv | 1 708 | 7,6 % | 17,0 % | 24,8 % | 5,5 % |
| Berga | Eslöv | 1 301 | 7,8 % | 19,0 % | 25,4 % | 8,8 % |
| Örtofta | Eslöv | 609 | 4,9 % | 10,2 % | 22,3 % | 10,5 % |
| Centrum | Eslöv | 1 784 | 7,0 % | 26,5 % | 22,2 % | 12,4 % |
| Stehag | Eslöv | 1 650 | 7,0 % | 13,9 % | 19,7 % | 3,8 % |
| Västra Strö | Eslöv | 821 | 6,0 % | 11,9 % | 26,7 % | 4,5 % |
| Billinge | Eslöv | 774 | 4,1 % | 11,4 % | 29,5 % | 5,0 % |
| Skarhult | Eslöv | 1 141 | 5,3 % | 12,7 % | 24,4 % | 7,2 % |
| Marieholm | Eslöv | 1 548 | 6,3 % | 14,1 % | 22,7 % | 8,5 % |
| Löberöd | Eslöv | 1 382 | 7,0 % | 13,3 % | 27,9 % | 6,4 % |
| Harlösa | Eslöv | 1 336 | 7,1 % | 16,5 % | 24,7 % | 8,7 % |
| Flyinge | Eslöv | 1 463 | 7,5 % | 14,4 % | 20,4 % | 6,2 % |
| Edvinshem SÖ-Gjuteriet | Ystad | 1 441 | 3,8 % | 11,2 % | 47,9 % | 2,7 % |
| Edvinshem N | Ystad | 1 495 | 4,7 % | 16,2 % | 36,9 % | 1,9 % |
| Bellevue S | Ystad | 1 445 | 4,2 % | 14,9 % | 37,2 % | 2,7 % |
| Bellevue N | Ystad | 1 230 | 5,4 % | 11,8 % | 34,5 % | 3,6 % |
| Solbacken N | Ystad | 1 245 | 5,4 % | 15,5 % | 31,2 % | 2,2 % |
| Hälsobacken | Ystad | 1 620 | 4,3 % | 13,0 % | 37,2 % | 1,7 % |
| Egna hem-Solbacken SÖ | Ystad | 1 213 | 6,7 % | 14,7 % | 29,5 % | 2,4 % |
| Surbrunnen-Östra förstaden N | Ystad | 1 438 | 3,0 % | 17,1 % | 44,9 % | 4,0 % |
| Ö förstaden S-Regementet-Sandskogen | Ystad | 1 478 | 4,5 % | 14,5 % | 39,9 % | 6,4 % |
| Gamla staden V | Ystad | 1 576 | 5,0 % | 15,6 % | 42,1 % | 4,4 % |
| Västra Sjöstaden-Åkesholm | Ystad | 1 382 | 5,6 % | 12,3 % | 36,5 % | 2,7 % |
| Gamla staden Ö | Ystad | 1 594 | 5,9 % | 17,4 % | 35,7 % | 4,0 % |
| Svarte-Snårestad-Bjäresjö-Sjörup mfl | Ystad | 1 791 | 5,1 % | 11,0 % | 30,3 % | 4,6 % |
| StHerrestad-Hedeskoga-Bussjö-Källesj | Ystad | 1 655 | 8,3 % | 13,1 % | 22,9 % | 1,8 % |
| Nybrostrand-St Köpinge-Svenstorp | Ystad | 1 621 | 4,5 % | 9,7 % | 34,4 % | 2,1 % |
| Köpingebro | Ystad | 1 037 | 6,6 % | 13,9 % | 28,9 % | 3,7 % |
| Sövestad-Baldringe-Högestad m fl | Ystad | 1 093 | 4,6 % | 11,0 % | 28,4 % | 3,1 % |
| Löderup m fl | Ystad | 982 | 4,4 % | 8,7 % | 45,4 % | 4,7 % |
| Glemmingebro-Ingelstorp-Kåseberga | Ystad | 1 035 | 3,9 % | 8,5 % | 41,3 % | 4,3 % |
| Fuglie-Hammarlöv-Alstad | Trelleborg | 1 540 | 6,0 % | 11,9 % | 24,5 % | 6,8 % |
| Skegrie | Trelleborg | 1 453 | 6,5 % | 14,0 % | 11,6 % | 4,5 % |
| Skåre-Maglarp-Västra Tommarp | Trelleborg | 1 415 | 7,2 % | 11,9 % | 21,8 % | 4,7 % |
| Tågarp-Västervång | Trelleborg | 1 348 | 7,2 % | 13,6 % | 23,2 % | 1,0 % |
| Högalid-Lundhög | Trelleborg | 1 491 | 5,8 % | 19,7 % | 25,5 % | 4,2 % |
| Granlunda-Söderslättshallen | Trelleborg | 1 330 | 6,0 % | 15,1 % | 27,5 % | 2,1 % |
| Barnängen-Liljeskolan | Trelleborg | 1 384 | 4,1 % | 18,9 % | 30,0 % | 11,5 % |
| Parken-Trelleborg Övre | Trelleborg | 1 346 | 5,8 % | 17,2 % | 28,8 % | 7,7 % |
| Vannhög-Bastionen | Trelleborg | 1 450 | 6,1 % | 14,3 % | 29,2 % | 3,9 % |
| Söderslättsgymnasiet-Hamngatan | Trelleborg | 1 295 | 4,8 % | 18,5 % | 31,4 % | 8,9 % |
| Trelleborgen-S:t Nicolai | Trelleborg | 1 203 | 5,7 % | 16,6 % | 36,3 % | 9,1 % |
| Friheden | Trelleborg | 1 456 | 4,3 % | 15,2 % | 32,1 % | 7,6 % |
| Flaningen | Trelleborg | 1 378 | 7,3 % | 15,2 % | 30,2 % | 4,3 % |
| Centralstationen-Hamnen | Trelleborg | 1 475 | 6,5 % | 19,9 % | 20,6 % | 12,2 % |
| Wemmenhögsgatan-S:ta Gertruds väg | Trelleborg | 1 406 | 7,5 % | 21,8 % | 20,7 % | 7,3 % |
| Klockaregatan-Österlid | Trelleborg | 1 327 | 6,3 % | 17,6 % | 27,0 % | 9,9 % |
| Flintedal-Kyrkoköpinge-Malörten | Trelleborg | 1 357 | 5,4 % | 14,3 % | 31,5 % | 7,4 % |
| Pilevall-Dalköpinge kyrka | Trelleborg | 1 299 | 6,2 % | 17,2 % | 27,7 % | 12,7 % |
| Fagerängen-Östra stranden | Trelleborg | 1 468 | 7,0 % | 15,5 % | 26,8 % | 13,1 % |
| Dalköpinge-Svartesjö | Trelleborg | 1 215 | 6,3 % | 10,3 % | 27,3 % | 1,5 % |
| Gislövs läge-Gylle-Bösarp | Trelleborg | 1 346 | 5,9 % | 11,2 % | 31,9 % | 2,6 % |
| Norra Åby-Böste | Trelleborg | 1 415 | 5,5 % | 8,8 % | 34,1 % | 4,2 % |
| Stora Isie-Äspö-Smygehamn | Trelleborg | 1 464 | 3,8 % | 9,2 % | 38,2 % | 5,0 % |
| Beddingestrand | Trelleborg | 1 400 | 3,9 % | 5,7 % | 54,8 % | 3,4 % |
| Jordberga-Klagstorp-Önnarp | Trelleborg | 1 464 | 5,1 % | 12,2 % | 26,4 % | 7,3 % |
| Anderslöv östra-Grönby-Näsbyholm | Trelleborg | 1 476 | 5,6 % | 12,8 % | 27,8 % | 5,4 % |
| Anderslöv västra-Lilla Alstad | Trelleborg | 1 324 | 5,4 % | 13,7 % | 23,6 % | 8,8 % |
| Centrum | Kristianstad | 1 814 | 7,7 % | 24,7 % | 24,8 % | 7,8 % |
| Söder-Udden | Kristianstad | 1 749 | 6,7 % | 21,8 % | 32,8 % | 4,4 % |
| Söder | Kristianstad | 1 787 | 7,2 % | 29,7 % | 23,8 % | 4,3 % |
| Östermalm | Kristianstad | 1 850 | 6,4 % | 29,9 % | 26,2 % | 3,7 % |
| Egna Hem - Parkstaden | Kristianstad | 1 556 | 7,0 % | 24,3 % | 21,3 % | 4,4 % |
| Lyckans Höjd | Kristianstad | 1 725 | 8,0 % | 27,4 % | 26,9 % | 5,8 % |
| Östra Fäladen | Kristianstad | 1 466 | 5,0 % | 21,8 % | 26,7 % | 6,3 % |
| Gamlegården1 | Kristianstad | 1 460 | 10,5 % | 27,7 % | 11,3 % | 19,2 % |
| Gamlegården2 | Kristianstad | 1 691 | 7,8 % | 23,8 % | 21,1 % | 16,8 % |
| Kulltorp | Kristianstad | 1 350 | 7,1 % | 14,6 % | 27,0 % | 1,8 % |
| Näsby norra | Kristianstad | 1 381 | 7,5 % | 24,5 % | 21,7 % | 7,4 % |
| Näsby södra | Kristianstad | 1 497 | 10,6 % | 32,2 % | 18,4 % | 11,6 % |
| Österäng | Kristianstad | 1 365 | 5,7 % | 21,3 % | 22,8 % | 9,7 % |
| Öllsjö | Kristianstad | 1 891 | 7,0 % | 12,7 % | 28,8 % | 1,3 % |
| Sommarlust | Kristianstad | 1 706 | 6,3 % | 25,3 % | 26,0 % | 6,7 % |
| Charlottesborg - Härlöv | Kristianstad | 1 582 | 5,7 % | 16,1 % | 24,8 % | 13,3 % |
| Hedentorp - Åsum | Kristianstad | 1 764 | 5,6 % | 12,6 % | 27,8 % | 3,5 % |
| Vilan-Långebro | Kristianstad | 1 614 | 5,8 % | 16,5 % | 30,5 % | 5,7 % |
| Träne - Djurröd - Skepparslöv | Kristianstad | 1 556 | 5,4 % | 13,9 % | 23,8 % | 4,4 % |
| Vä | Kristianstad | 1 773 | 6,9 % | 13,0 % | 25,4 % | 2,3 % |
| Köpinge - Nöbbelöv | Kristianstad | 1 403 | 5,8 % | 13,7 % | 26,7 % | 4,6 % |
| Hammar | Kristianstad | 1 292 | 6,7 % | 11,5 % | 35,1 % | 3,0 % |
| Nosaby | Kristianstad | 1 553 | 7,5 % | 14,0 % | 27,9 % | 2,2 % |
| Hammarslund-Gamla Hammar och Araslöv | Kristianstad | 1 587 | 6,7 % | 21,3 % | 17,1 % | 3,9 % |
| Österslöv - Balsby - Fjälkestad | Kristianstad | 1 303 | 5,9 % | 12,5 % | 27,7 % | 3,3 % |
| Önnestad-Norra Strö | Kristianstad | 1 692 | 6,5 % | 12,5 % | 27,1 % | 3,4 % |
| Färlöv | Kristianstad | 1 681 | 5,4 % | 13,2 % | 28,6 % | 3,7 % |
| Åhus centrum | Kristianstad | 1 689 | 5,2 % | 10,7 % | 41,9 % | 1,5 % |
| Åhus-Täppet | Kristianstad | 1 325 | 5,2 % | 8,8 % | 42,7 % | 1,5 % |
| Åhus Transval-Sånna | Kristianstad | 1 269 | 3,4 % | 7,6 % | 48,5 % | 0,6 % |
| Åhus Vattentornet-Ripa | Kristianstad | 1 754 | 5,5 % | 9,9 % | 31,8 % | 3,1 % |
| Åhus Äspet | Kristianstad | 1 499 | 5,4 % | 8,9 % | 41,5 % | 1,1 % |
| Åhus Vanneberga - Östra Sand | Kristianstad | 1 572 | 5,2 % | 11,8 % | 31,7 % | 1,1 % |
| Everöd - Östra Sönnarslöv - Huaröd | Kristianstad | 1 679 | 5,5 % | 11,7 % | 35,4 % | 4,8 % |
| Bäckaskog | Kristianstad | 1 520 | 3,8 % | 9,7 % | 34,2 % | 2,6 % |
| Fjälkinge - Nymö | Kristianstad | 1 600 | 5,1 % | 12,9 % | 33,6 % | 2,1 % |
| Gustav Adolf - Rinkaby | Kristianstad | 1 689 | 6,0 % | 12,2 % | 27,6 % | 2,5 % |
| Degeberga - Hörröd | Kristianstad | 1 507 | 4,0 % | 10,8 % | 36,7 % | 4,0 % |
| Yngsjö - Vittskövle - Maglehem | Kristianstad | 2 002 | 3,2 % | 7,4 % | 45,1 % | 2,5 % |
| Tollarp-Linderöd-Äsphult | Kristianstad | 1 522 | 5,2 % | 12,2 % | 32,0 % | 6,6 % |
| Tollarp centrum södra | Kristianstad | 1 284 | 5,0 % | 13,8 % | 31,1 % | 5,9 % |
| Tollarp centrum norra | Kristianstad | 1 475 | 5,3 % | 11,7 % | 35,7 % | 2,6 % |
| Oppmanna - Vånga - Arkelstorp | Kristianstad | 1 792 | 4,7 % | 11,0 % | 34,1 % | 5,0 % |
| Simrishamn N | Simrishamn | 1 732 | 4,7 % | 10,4 % | 49,1 % | 3,2 % |
| Simrishamn C | Simrishamn | 1 474 | 3,7 % | 17,0 % | 40,8 % | 6,8 % |
| Simrishamn S | Simrishamn | 1 691 | 4,2 % | 11,9 % | 45,2 % | 5,3 % |
| Simris | Simrishamn | 1 331 | 3,8 % | 8,9 % | 44,0 % | 2,6 % |
| Gladsax | Simrishamn | 934 | 5,2 % | 9,3 % | 43,6 % | 2,4 % |
| Skillinge | Simrishamn | 951 | 3,0 % | 6,0 % | 59,9 % | 2,8 % |
| Borrby | Simrishamn | 1 115 | 4,7 % | 9,3 % | 46,1 % | 3,1 % |
| Gärsnäs | Simrishamn | 2 043 | 4,4 % | 11,7 % | 35,9 % | 3,6 % |
| Hammenhög | Simrishamn | 1 263 | 5,0 % | 10,0 % | 36,2 % | 6,0 % |
| S:t Olof | Simrishamn | 1 896 | 3,1 % | 6,5 % | 44,0 % | 5,7 % |
| Kivik | Simrishamn | 1 446 | 3,7 % | 7,7 % | 51,4 % | 3,3 % |
| Ausås-Strövelstorp | Ängelholm | 1 805 | 5,5 % | 16,2 % | 21,3 % | 8,3 % |
| Höja-Starby | Ängelholm | 1 136 | 5,5 % | 15,2 % | 23,5 % | 6,8 % |
| Skörpinge | Ängelholm | 1 828 | 8,4 % | 19,8 % | 26,5 % | 3,1 % |
| Södra Utmarken | Ängelholm | 1 930 | 6,7 % | 13,5 % | 26,1 % | 1,5 % |
| Willan | Ängelholm | 1 767 | 5,1 % | 20,3 % | 28,6 % | 11,0 % |
| Ängavången | Ängelholm | 1 689 | 6,2 % | 13,0 % | 22,9 % | 4,3 % |
| Centrum S | Ängelholm | 1 435 | 4,0 % | 13,8 % | 44,0 % | 4,0 % |
| Nya Torg | Ängelholm | 1 462 | 4,8 % | 22,0 % | 30,8 % | 5,4 % |
| Sockerbruket | Ängelholm | 1 719 | 3,8 % | 12,3 % | 53,2 % | 3,7 % |
| Danielslund | Ängelholm | 1 763 | 5,3 % | 12,5 % | 37,3 % | 2,4 % |
| Centrum N | Ängelholm | 1 694 | 6,1 % | 27,9 % | 29,2 % | 5,2 % |
| Kungsgården | Ängelholm | 1 848 | 5,4 % | 13,3 % | 33,6 % | 6,4 % |
| Munka Ljungby S | Ängelholm | 1 856 | 6,1 % | 14,7 % | 24,8 % | 4,7 % |
| Tåssjö-Össjö | Ängelholm | 1 934 | 5,1 % | 10,1 % | 29,2 % | 5,3 % |
| Munka Ljungby N | Ängelholm | 1 608 | 6,3 % | 13,3 % | 30,9 % | 3,2 % |
| Rebbelberga | Ängelholm | 1 805 | 5,9 % | 11,1 % | 32,6 % | 1,6 % |
| Pomona | Ängelholm | 1 492 | 6,1 % | 11,9 % | 27,1 % | 1,3 % |
| Skälderviken | Ängelholm | 1 268 | 6,5 % | 10,5 % | 29,3 % | 3,2 % |
| Magnarp | Ängelholm | 1 732 | 5,2 % | 8,9 % | 36,0 % | 2,1 % |
| Vejbystrand | Ängelholm | 1 915 | 4,7 % | 8,2 % | 44,3 % | 2,6 % |
| Hjärnarp S | Ängelholm | 1 129 | 5,1 % | 9,5 % | 31,8 % | 4,1 % |
| Hjärnarp N | Ängelholm | 1 304 | 4,6 % | 11,9 % | 27,6 % | 3,4 % |
| T4-området | Hässleholm | 1 379 | 7,3 % | 25,8 % | 22,3 % | 6,9 % |
| Gäddastorp | Hässleholm | 991 | 5,3 % | 12,2 % | 32,5 % | 4,4 % |
| Bokeberg | Hässleholm | 1 294 | 3,2 % | 16,0 % | 43,1 % | 5,7 % |
| Stattena | Hässleholm | 1 309 | 6,0 % | 13,8 % | 27,4 % | 3,2 % |
| Hässleholm C | Hässleholm | 1 252 | 5,7 % | 27,2 % | 22,4 % | 10,7 % |
| Djupadal | Hässleholm | 1 069 | 5,6 % | 20,4 % | 30,2 % | 5,9 % |
| Haga | Hässleholm | 1 323 | 5,7 % | 22,9 % | 30,7 % | 10,4 % |
| Kristinehem-Ekedal | Hässleholm | 1 116 | 7,1 % | 15,2 % | 22,4 % | 3,7 % |
| Sjörröd | Hässleholm | 1 221 | 6,3 % | 13,3 % | 26,8 % | 2,4 % |
| Östervärn-Röinge | Hässleholm | 1 366 | 7,2 % | 14,9 % | 26,1 % | 2,9 % |
| Läreda | Hässleholm | 1 222 | 7,4 % | 21,0 % | 22,4 % | 14,4 % |
| Ljungdala | Hässleholm | 1 280 | 6,2 % | 12,4 % | 38,3 % | 3,0 % |
| Fredentorp | Hässleholm | 981 | 4,9 % | 18,5 % | 31,1 % | 4,1 % |
| Bokalyckan | Hässleholm | 1 239 | 4,3 % | 26,0 % | 22,0 % | 5,9 % |
| Stoby-Ignaberga | Hässleholm | 1 361 | 6,0 % | 12,2 % | 27,6 % | 3,5 % |
| Ballingslöv | Hässleholm | 954 | 4,9 % | 13,3 % | 28,6 % | 6,4 % |
| Vinslöv C | Hässleholm | 1 516 | 5,1 % | 13,3 % | 34,8 % | 2,6 % |
| Vinslöv N | Hässleholm | 1 404 | 5,4 % | 12,5 % | 31,1 % | 2,4 % |
| Vinslöv S | Hässleholm | 1 433 | 6,3 % | 13,9 % | 29,7 % | 3,3 % |
| Hästveda V | Hässleholm | 1 081 | 5,2 % | 11,5 % | 31,5 % | 6,3 % |
| Hästveda Ö | Hässleholm | 1 162 | 5,0 % | 11,5 % | 33,0 % | 7,1 % |
| Vittsjö utom tätorten | Hässleholm | 975 | 3,7 % | 9,4 % | 37,6 % | 9,4 % |
| Vittsjö tätort | Hässleholm | 1 418 | 5,4 % | 12,1 % | 37,6 % | 8,9 % |
| Bjärnum S | Hässleholm | 1 178 | 5,2 % | 13,0 % | 32,8 % | 7,6 % |
| Bjärnum N | Hässleholm | 1 305 | 6,1 % | 11,6 % | 33,5 % | 7,7 % |
| Vankiva | Hässleholm | 929 | 4,6 % | 11,9 % | 29,7 % | 4,8 % |
| Sösdala Ö | Hässleholm | 1 084 | 5,4 % | 13,9 % | 24,3 % | 10,0 % |
| Sösdala V | Hässleholm | 1 210 | 4,4 % | 12,4 % | 34,3 % | 5,7 % |
| Tormestorp | Hässleholm | 1 096 | 5,6 % | 10,5 % | 30,6 % | 3,2 % |
| Tyringe N | Hässleholm | 1 257 | 6,0 % | 14,6 % | 29,0 % | 8,1 % |
| Tyringe V | Hässleholm | 1 348 | 5,4 % | 13,3 % | 32,5 % | 7,3 % |
| Finja | Hässleholm | 1 184 | 5,5 % | 12,7 % | 31,1 % | 2,5 % |
| Tyringe S | Hässleholm | 1 313 | 5,9 % | 9,9 % | 37,6 % | 5,0 % |
| Röke-Hörja | Hässleholm | 1 161 | 4,0 % | 12,3 % | 32,0 % | 5,6 % |
