Fler utländska medborgare får rösta i Staffanstorp

Staffanstorps kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen röstberättigade som inte är svenska medborgare varit högre i Staffanstorp. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Staffanstorps­borna går till valurnorna i höst har 20 418 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är knappt 1 000 fler än 2022.

Andelen väljare som är 65 år eller äldre har inte varit högre i Sverige under hela 2000-talet. I Staffanstorp är den äldre väljargruppen mindre än i riket som helhet och den har minskat i höstens val. I höstens val handlar det om 4 930 personer, vilket motsvarar 24 procent av alla röstberättigade.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Kyrkbyn där 40 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Jakriborg: där är knappt 12 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Staffanstorp
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Kyrkbyn40,0 %
Central Norra33,3 %
Central Södra33,0 %
Uppåkra16,4 %
Hjärup Norra14,5 %
Jakriborg11,5 %

Samtidigt har 2 808 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Staffanstorp – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är exakt lika många som 2022.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Staffanstorp finns i Jakriborg där ungefär var femte röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

1 342 förstagångsväljare i Staffanstorp

Det är också i Jakriborg där andelen förstagångsväljare är högst i Staffanstorp i höst. Här får 9,1 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Central Norra, 4,6 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Staffanstorp
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Jakriborg9,1 %
Annero8,1 %
Mellanvången7,9 %
Kyrkbyn5,0 %
Uppåkra4,8 %
Central Norra4,6 %

I kommunen är det totalt 1 342 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 6,6 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är lägre andel än i Staffanstorp. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Rekordmånga icke-medborgare får rösta i Staffanstorp

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Staffanstorp är 4,9 procent inte svenska medborgare. Det är fler än i något annat val under 2000-talet. Flest är de i Bråhög, där 8,1 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Kyrkbyn, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 2,1 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Staffanstorp
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Bråhög8,1 %
Kyrkheddinge7,9 %
Jakriborg7,6 %
Annero2,9 %
Mellanvången2,8 %
Kyrkbyn2,1 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Kyrkheddinge1 0155,6 %14,6 %20,4 %7,9 %
Uppåkra1 0734,8 %8,0 %16,4 %6,7 %
Borggård1 1367,3 %15,2 %26,8 %4,8 %
Central Södra1 1326,0 %12,5 %33,0 %4,9 %
Bråhög1 2385,0 %18,5 %18,6 %8,1 %
Aspvägen1 0846,7 %14,1 %24,7 %3,8 %
Stanstorp9137,0 %12,4 %31,1 %3,1 %
Mellanvången1 1177,9 %13,1 %27,6 %2,8 %
Annero1 3128,1 %12,1 %30,0 %2,9 %
Central Norra9974,6 %13,5 %33,3 %4,8 %
Kyrkbyn1 3525,0 %10,7 %40,0 %2,1 %
Vikhem1 6665,6 %16,1 %17,9 %5,2 %
Hagalid1 2757,6 %14,0 %22,0 %5,8 %
Jakriborg1 0949,1 %20,6 %11,5 %7,6 %
Hjärup Norra1 6316,7 %12,5 %14,5 %3,6 %
Hjärup Södra1 1597,6 %10,6 %29,2 %3,1 %
Tottarp1 2247,1 %14,9 %19,1 %6,4 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.