Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Dalarna. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Dalaborna går till valurnorna i höst har 229 598 rösträtt i de olika kommunfullmäktigevalen i länet. Det är ungefär lika många som 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Dalarna. I höstens val handlar det om 75 850 personer, vilket motsvarar 33 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Dalarna än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i länet är Rättvik C där knappt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Gruvriset i Falun: där är omkring 13 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel 65 år och äldre |
|---|---|---|
| Rättvik C | Rättvik | 46,9 % |
| Siljansnäs | Leksand | 45,5 % |
| Nås | Vansbro | 42,9 % |
| ⋮ | ||
| Hagalund N | Borlänge | 15,9 % |
| Tjärna Allé | Borlänge | 15,6 % |
| Gruvriset | Falun | 12,7 % |
Samtidigt har 33 159 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Dalarna – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Dalarna finns i Hagalund N i Borlänge där ungefär var tredje röstberättigad är mellan 18 och 29 år.
12 507 förstagångsväljare i Dalarna
Högst andel förstagångsväljare finns dock i Tjärna Allé i Borlänge, där 10,4 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Långshyttan i Hedemora, bara 2,4 procent.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel förstagångsväljare |
|---|---|---|
| Tjärna Allé | Borlänge | 10,4 % |
| Jakobsgårdarna | Borlänge | 9,6 % |
| Karlberg | Falun | 9,3 % |
| ⋮ | ||
| Tällberg mfl | Leksand | 3,0 % |
| Fredriksberg | Ludvika | 2,8 % |
| Långshyttan | Hedemora | 2,4 % |
I länet är det totalt 12 507 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,4 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är något högre andel än i Dalarna. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Så många icke-medborgare får rösta i Dalarna
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Dalarna är 4,3 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Tjärna Allé i Borlänge, där ungefär var femte väljare inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Torsång i Borlänge, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 0,7 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|---|
| Tjärna Allé | Borlänge | 19,9 % |
| Näset | Ludvika | 14,4 % |
| Magneten | Ludvika | 14,3 % |
| ⋮ | ||
| Våmhus-Bonäs | Mora | 1,2 % |
| Slätta | Falun | 0,8 % |
| Torsång | Borlänge | 0,7 % |
| Valdistrikt | Kommun | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vansbro | Vansbro | 2 223 | 5,6 % | 16,8 % | 34,0 % | 5,0 % |
| Järna | Vansbro | 1 799 | 5,2 % | 13,2 % | 34,7 % | 2,5 % |
| Nås | Vansbro | 729 | 3,8 % | 10,0 % | 42,9 % | 5,8 % |
| Äppelbo | Vansbro | 765 | 5,9 % | 13,5 % | 33,2 % | 4,7 % |
| Malung södra | Malung-Sälen | 1 923 | 3,8 % | 10,3 % | 42,3 % | 6,9 % |
| Malung västra | Malung-Sälen | 1 253 | 5,3 % | 14,8 % | 32,7 % | 4,6 % |
| Malung norra | Malung-Sälen | 2 154 | 5,3 % | 14,8 % | 35,2 % | 6,8 % |
| Lima | Malung-Sälen | 1 292 | 4,2 % | 11,8 % | 36,0 % | 3,5 % |
| Transtrand | Malung-Sälen | 1 788 | 5,0 % | 17,4 % | 22,0 % | 9,5 % |
| Mockfjärd | Gagnef | 1 751 | 6,7 % | 14,4 % | 33,6 % | 2,3 % |
| Gagnef | Gagnef | 1 460 | 4,5 % | 10,7 % | 36,3 % | 2,3 % |
| Djurås | Gagnef | 1 622 | 5,2 % | 12,1 % | 36,1 % | 1,8 % |
| Bäsna | Gagnef | 915 | 4,8 % | 11,4 % | 31,5 % | 2,1 % |
| Djurmo | Gagnef | 928 | 6,5 % | 13,9 % | 27,6 % | 1,4 % |
| Floda | Gagnef | 776 | 5,2 % | 11,3 % | 38,4 % | 3,9 % |
| Björbo | Gagnef | 620 | 3,9 % | 11,0 % | 39,0 % | 4,5 % |
| Edshult - Åkerö - Övermo mfl | Leksand | 1 627 | 5,2 % | 10,5 % | 37,1 % | 2,0 % |
| Häradsbygden - Heden - Djura mfl | Leksand | 1 607 | 4,4 % | 11,1 % | 36,9 % | 2,5 % |
| Leksandsnoret | Leksand | 1 517 | 4,5 % | 16,0 % | 42,1 % | 6,5 % |
| Leksand Ö | Leksand | 1 202 | 4,7 % | 9,0 % | 39,9 % | 2,0 % |
| Tällberg mfl | Leksand | 1 582 | 3,0 % | 8,8 % | 42,9 % | 3,9 % |
| Leksand V | Leksand | 1 884 | 5,8 % | 14,2 % | 31,0 % | 4,2 % |
| Insjön Ö | Leksand | 1 227 | 4,4 % | 13,0 % | 35,4 % | 3,8 % |
| Insjön V - Ål-Kilen | Leksand | 993 | 5,3 % | 14,4 % | 27,9 % | 5,8 % |
| Siljansnäs | Leksand | 1 518 | 4,2 % | 8,8 % | 45,5 % | 3,4 % |
| Rättvik C | Rättvik | 1 674 | 4,3 % | 14,4 % | 46,9 % | 3,0 % |
| Rättvik S | Rättvik | 1 897 | 5,6 % | 10,6 % | 40,0 % | 2,0 % |
| Vikarbyn | Rättvik | 1 496 | 3,9 % | 10,2 % | 40,8 % | 3,1 % |
| Boda-Gärdsjö | Rättvik | 1 617 | 3,9 % | 11,4 % | 38,3 % | 3,0 % |
| Rättvik V | Rättvik | 1 648 | 4,9 % | 13,9 % | 39,0 % | 3,4 % |
| Ore | Rättvik | 917 | 3,5 % | 10,5 % | 42,7 % | 6,3 % |
| Orsa Mellersta | Orsa | 1 437 | 5,4 % | 19,3 % | 37,2 % | 4,2 % |
| Skattungbyn-Kallmora | Orsa | 687 | 3,9 % | 9,8 % | 34,4 % | 6,4 % |
| Orsa Södra | Orsa | 1 424 | 5,0 % | 10,7 % | 35,8 % | 2,4 % |
| Orsa Västra | Orsa | 784 | 3,8 % | 12,1 % | 32,3 % | 2,2 % |
| Orsa Östra | Orsa | 1 425 | 5,1 % | 14,7 % | 33,3 % | 6,8 % |
| Kyrkbyn | Älvdalen | 1 692 | 6,5 % | 16,1 % | 35,2 % | 5,4 % |
| Rot | Älvdalen | 941 | 5,2 % | 11,5 % | 35,8 % | 2,4 % |
| Väster-Myckeläng | Älvdalen | 742 | 5,4 % | 12,3 % | 40,7 % | 1,9 % |
| Åsen | Älvdalen | 551 | 4,9 % | 14,2 % | 38,1 % | 7,4 % |
| Särna | Älvdalen | 745 | 4,2 % | 7,8 % | 42,6 % | 8,6 % |
| Idre | Älvdalen | 968 | 3,9 % | 13,3 % | 33,3 % | 7,9 % |
| Morgårdshammar-Gubbo | Smedjebacken | 1 491 | 3,8 % | 12,1 % | 37,6 % | 1,9 % |
| Hagge-Harnäs m.fl. | Smedjebacken | 1 296 | 4,6 % | 10,8 % | 32,9 % | 1,5 % |
| Smedjebacken N | Smedjebacken | 1 465 | 3,6 % | 10,1 % | 39,7 % | 3,9 % |
| Smedjebacken S | Smedjebacken | 1 199 | 4,8 % | 13,5 % | 32,7 % | 4,7 % |
| Smedjebacken C | Smedjebacken | 1 137 | 5,1 % | 13,5 % | 39,9 % | 4,5 % |
| Söderbärke-Malingsbo | Smedjebacken | 1 704 | 3,9 % | 8,0 % | 42,9 % | 3,1 % |
| Sörbo-Vad | Smedjebacken | 517 | 5,8 % | 12,4 % | 30,4 % | 1,7 % |
| Färnäs-Nusnäs-Garsås | Mora | 1 675 | 3,9 % | 10,2 % | 37,4 % | 2,6 % |
| Noret Norra-Bergkarlås | Mora | 1 487 | 6,7 % | 16,1 % | 29,1 % | 7,2 % |
| Stranden | Mora | 1 561 | 6,7 % | 21,7 % | 31,7 % | 6,0 % |
| Vika-Venjan-Selbäck | Mora | 1 042 | 4,5 % | 10,0 % | 42,7 % | 5,5 % |
| Morkarlby | Mora | 1 500 | 6,0 % | 12,7 % | 36,0 % | 1,8 % |
| Noret Södra | Mora | 1 464 | 5,9 % | 16,1 % | 32,8 % | 5,9 % |
| Öna-Kråkberg | Mora | 1 549 | 7,0 % | 13,9 % | 33,6 % | 2,3 % |
| Utmeland-Hånåkni | Mora | 1 151 | 4,5 % | 12,1 % | 33,0 % | 2,5 % |
| Klockarhagen | Mora | 1 477 | 4,7 % | 15,0 % | 37,9 % | 6,8 % |
| Våmhus-Bonäs | Mora | 1 325 | 4,9 % | 11,5 % | 33,9 % | 1,2 % |
| Östnor-Hemus-Långlet-Oxberg | Mora | 1 114 | 5,0 % | 9,5 % | 37,7 % | 2,0 % |
| Sollerö-Isunda | Mora | 1 402 | 4,8 % | 9,6 % | 41,6 % | 3,5 % |
| Källviken och V Främby | Falun | 1 203 | 6,0 % | 12,7 % | 27,5 % | 2,3 % |
| Kvarnberget och Ö Främby | Falun | 1 629 | 4,9 % | 14,9 % | 30,6 % | 5,3 % |
| Elsborg | Falun | 1 276 | 7,6 % | 23,7 % | 26,8 % | 8,9 % |
| Hyttgården | Falun | 1 478 | 6,3 % | 21,7 % | 38,0 % | 1,6 % |
| Kämparvet | Falun | 1 272 | 7,5 % | 25,7 % | 35,7 % | 3,4 % |
| Nedre Norslund | Falun | 1 242 | 6,4 % | 19,6 % | 31,7 % | 7,9 % |
| Övre Norslund | Falun | 1 564 | 7,3 % | 20,3 % | 25,0 % | 3,1 % |
| Hälsingberg | Falun | 1 378 | 7,3 % | 16,8 % | 27,4 % | 4,9 % |
| Gruvriset | Falun | 1 516 | 5,4 % | 14,6 % | 12,7 % | 2,0 % |
| Kristine | Falun | 1 052 | 6,2 % | 18,7 % | 30,8 % | 5,2 % |
| Pilbo-Samuelsdal | Falun | 1 138 | 6,9 % | 12,5 % | 24,3 % | 1,3 % |
| Grycksbo | Falun | 1 535 | 5,1 % | 13,6 % | 31,5 % | 2,3 % |
| Gruvan | Falun | 1 649 | 5,3 % | 11,4 % | 34,0 % | 1,3 % |
| Herrhagen | Falun | 1 466 | 4,8 % | 22,2 % | 30,1 % | 8,3 % |
| Ångbryggeriet | Falun | 995 | 6,8 % | 21,7 % | 31,4 % | 2,3 % |
| Bojsenburg | Falun | 1 482 | 7,6 % | 26,7 % | 19,2 % | 10,2 % |
| Kyrkbacken | Falun | 1 155 | 4,1 % | 15,5 % | 30,6 % | 2,2 % |
| Lugnet | Falun | 1 100 | 7,1 % | 14,4 % | 29,9 % | 1,5 % |
| Slätta | Falun | 831 | 6,1 % | 11,0 % | 27,9 % | 0,8 % |
| Östanfors | Falun | 937 | 5,5 % | 17,1 % | 31,4 % | 1,9 % |
| Aspeboda | Falun | 1 196 | 5,3 % | 11,5 % | 26,3 % | 2,3 % |
| Vika | Falun | 1 421 | 5,8 % | 10,4 % | 29,5 % | 1,9 % |
| Hosjö Näs | Falun | 1 358 | 6,2 % | 14,1 % | 27,1 % | 1,4 % |
| Hosjö Sandviken | Falun | 1 192 | 6,0 % | 15,0 % | 30,2 % | 2,8 % |
| Sundbornsbyn | Falun | 1 237 | 5,4 % | 11,7 % | 33,7 % | 2,5 % |
| Danholn och Karlsbyheden | Falun | 1 072 | 5,4 % | 9,8 % | 33,3 % | 1,7 % |
| Linghed | Falun | 681 | 5,6 % | 11,6 % | 34,8 % | 2,5 % |
| Boda och Toftbyn | Falun | 1 144 | 4,8 % | 11,5 % | 33,8 % | 1,7 % |
| Borgärdet och Lumsheden | Falun | 1 542 | 5,1 % | 12,4 % | 39,2 % | 3,4 % |
| Haraldsbo | Falun | 1 076 | 4,8 % | 16,2 % | 29,2 % | 4,6 % |
| Hälsinggården | Falun | 934 | 6,1 % | 11,0 % | 39,1 % | 2,5 % |
| Enviken | Falun | 1 270 | 3,8 % | 8,7 % | 36,1 % | 1,3 % |
| Britsarvet | Falun | 1 126 | 5,5 % | 19,0 % | 37,2 % | 2,2 % |
| Bjursås Ö och Sågmyra | Falun | 1 618 | 5,3 % | 11,8 % | 37,5 % | 2,8 % |
| Bjursås V | Falun | 1 244 | 4,8 % | 10,9 % | 32,3 % | 1,4 % |
| Karlberg | Falun | 1 162 | 9,3 % | 25,9 % | 26,7 % | 3,4 % |
| Stenslund | Falun | 1 191 | 7,0 % | 10,6 % | 29,0 % | 1,9 % |
| Varpan | Falun | 1 179 | 6,4 % | 11,4 % | 30,7 % | 1,5 % |
| Bergslagsbyn | Borlänge | 1 702 | 6,5 % | 14,3 % | 31,0 % | 2,8 % |
| Bullermyren | Borlänge | 1 279 | 8,4 % | 28,5 % | 19,3 % | 13,0 % |
| Hagalund N | Borlänge | 1 725 | 7,3 % | 32,3 % | 15,9 % | 9,7 % |
| Hagalund V | Borlänge | 1 719 | 6,5 % | 25,9 % | 24,0 % | 4,4 % |
| Hagalund Ö - Ringen | Borlänge | 1 152 | 5,6 % | 23,1 % | 30,8 % | 5,1 % |
| Jakobsgårdarna | Borlänge | 1 554 | 9,6 % | 25,4 % | 23,8 % | 6,9 % |
| Kvarnsveden V | Borlänge | 1 715 | 5,2 % | 12,7 % | 30,8 % | 1,6 % |
| Kvarnsveden Södra | Borlänge | 1 016 | 5,5 % | 11,4 % | 36,5 % | 2,3 % |
| Kvarnsveden Ö | Borlänge | 1 145 | 7,9 % | 18,1 % | 27,9 % | 2,3 % |
| Mats Knuts - Nygårdarna | Borlänge | 1 533 | 6,2 % | 15,6 % | 26,1 % | 2,4 % |
| Norr Amsberg | Borlänge | 1 235 | 5,3 % | 13,1 % | 29,4 % | 1,9 % |
| Skräddarbacken | Borlänge | 1 285 | 5,4 % | 9,9 % | 27,8 % | 2,3 % |
| Tjärna Ängar - Paradiset | Borlänge | 1 436 | 9,1 % | 23,0 % | 22,5 % | 9,1 % |
| Tjärna Allé | Borlänge | 1 328 | 10,4 % | 31,6 % | 15,6 % | 19,9 % |
| Tjärna Ängar - Övre Tjärna | Borlänge | 1 451 | 8,1 % | 21,6 % | 23,4 % | 10,4 % |
| Centrum - Norra | Borlänge | 1 367 | 6,7 % | 22,8 % | 31,5 % | 5,7 % |
| Centrum - Mjälga | Borlänge | 1 165 | 7,2 % | 16,2 % | 23,2 % | 3,9 % |
| Domnarvet V | Borlänge | 1 477 | 7,0 % | 13,7 % | 21,9 % | 2,9 % |
| Domnarvet Ö | Borlänge | 1 569 | 6,0 % | 13,2 % | 29,4 % | 2,3 % |
| Färjegårdarna - Årby - Hytting | Borlänge | 1 557 | 4,8 % | 9,5 % | 31,0 % | 1,6 % |
| Gylletäppan | Borlänge | 1 583 | 5,7 % | 16,7 % | 35,9 % | 1,9 % |
| Gylle-Åselby-Buskåker | Borlänge | 1 841 | 4,6 % | 10,9 % | 30,7 % | 2,1 % |
| Hushagen - Forssa | Borlänge | 1 462 | 4,7 % | 18,0 % | 34,1 % | 2,3 % |
| Kyrkbygden - Söder Tuna | Borlänge | 1 691 | 5,0 % | 13,4 % | 32,7 % | 1,6 % |
| Ornäs | Borlänge | 1 387 | 5,8 % | 10,7 % | 31,1 % | 1,4 % |
| Torsång | Borlänge | 1 335 | 4,9 % | 10,6 % | 30,7 % | 0,7 % |
| Väster Tuna - Idkerberget | Borlänge | 1 374 | 4,5 % | 10,8 % | 34,1 % | 2,2 % |
| Östermalm | Borlänge | 1 560 | 6,5 % | 26,3 % | 22,9 % | 5,7 % |
| Säter S | Säter | 1 908 | 5,0 % | 11,9 % | 38,3 % | 4,2 % |
| Säter N | Säter | 1 449 | 5,1 % | 13,3 % | 35,4 % | 4,6 % |
| Säter omland | Säter | 1 179 | 5,1 % | 10,5 % | 33,0 % | 2,2 % |
| Stora Skedvi | Säter | 1 818 | 4,7 % | 11,8 % | 35,3 % | 2,1 % |
| Gustafs N | Säter | 1 588 | 4,8 % | 11,5 % | 32,8 % | 1,7 % |
| Gustafs S | Säter | 1 044 | 5,0 % | 11,3 % | 33,6 % | 2,1 % |
| Hedemora SV | Hedemora | 1 903 | 6,9 % | 14,3 % | 29,3 % | 5,0 % |
| Hedemora NÖ | Hedemora | 1 925 | 5,1 % | 14,9 % | 35,2 % | 4,4 % |
| Hedemora NV | Hedemora | 2 013 | 6,9 % | 14,5 % | 33,7 % | 2,6 % |
| Hedemora SÖ | Hedemora | 2 047 | 4,5 % | 15,4 % | 38,3 % | 4,0 % |
| Vikmanshyttan | Hedemora | 1 166 | 3,9 % | 11,1 % | 34,1 % | 3,2 % |
| Husby | Hedemora | 1 735 | 5,0 % | 10,5 % | 36,7 % | 4,8 % |
| Långshyttan | Hedemora | 1 396 | 2,4 % | 9,5 % | 42,9 % | 6,8 % |
| Avesta norra-Högbo | Avesta | 1 829 | 5,2 % | 14,8 % | 36,4 % | 3,1 % |
| Avesta centrum | Avesta | 1 755 | 5,3 % | 18,1 % | 36,9 % | 7,8 % |
| Avesta västra | Avesta | 1 733 | 5,3 % | 13,6 % | 30,1 % | 6,6 % |
| Avesta södra | Avesta | 1 730 | 6,4 % | 19,3 % | 32,0 % | 6,9 % |
| Horndal | Avesta | 1 040 | 4,3 % | 11,8 % | 39,6 % | 4,2 % |
| By | Avesta | 914 | 3,4 % | 9,7 % | 41,6 % | 4,8 % |
| Folkärna | Avesta | 1 223 | 4,6 % | 10,8 % | 31,9 % | 2,3 % |
| Fors | Avesta | 1 004 | 5,3 % | 12,3 % | 35,3 % | 2,4 % |
| Krylbo | Avesta | 1 672 | 5,7 % | 14,5 % | 32,7 % | 9,4 % |
| Karlbo | Avesta | 1 625 | 5,5 % | 11,1 % | 33,1 % | 2,2 % |
| Skogsbo - Rutbo-Grytnäs | Avesta | 1 684 | 4,7 % | 9,9 % | 34,7 % | 1,3 % |
| Skogsbo - Grytnäs gärde | Avesta | 1 726 | 5,3 % | 11,0 % | 35,9 % | 1,9 % |
| Ludvika Ulrika | Ludvika | 1 884 | 5,9 % | 19,7 % | 32,2 % | 10,6 % |
| Marnäs | Ludvika | 1 812 | 5,2 % | 16,3 % | 36,3 % | 9,1 % |
| Magneten | Ludvika | 1 117 | 5,2 % | 23,6 % | 22,1 % | 14,3 % |
| Högberget | Ludvika | 1 152 | 6,2 % | 19,5 % | 22,7 % | 11,1 % |
| Sörvik-Håksberg | Ludvika | 1 652 | 5,0 % | 10,7 % | 31,8 % | 3,5 % |
| Blötberget-Gonäs | Ludvika | 924 | 4,9 % | 11,3 % | 34,7 % | 3,7 % |
| Lorentsberga | Ludvika | 1 372 | 5,1 % | 10,3 % | 33,2 % | 6,1 % |
| Näset | Ludvika | 1 776 | 6,2 % | 20,6 % | 29,8 % | 14,4 % |
| Ludvika gård | Ludvika | 1 510 | 6,2 % | 17,4 % | 28,3 % | 11,9 % |
| Knutsbo | Ludvika | 1 362 | 5,3 % | 9,8 % | 30,7 % | 6,2 % |
| Björkås-Stallbacken | Ludvika | 1 569 | 5,4 % | 14,0 % | 31,7 % | 4,4 % |
| Öraberget | Ludvika | 1 320 | 4,0 % | 14,5 % | 33,7 % | 4,8 % |
| Kyrkbyn-Nyhammar | Ludvika | 1 374 | 3,3 % | 8,1 % | 38,3 % | 3,7 % |
| Sunnansjö-Saxdalen | Ludvika | 1 527 | 3,8 % | 8,7 % | 40,1 % | 3,6 % |
| Fredriksberg | Ludvika | 601 | 2,8 % | 7,8 % | 41,3 % | 9,3 % |
