Rekordmånga äldre väljare i Arvika

Arvika kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Arvika. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Arvika­borna går till valurnorna i höst har 20 572 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är det lägsta antalet röstberättigade i kommunen under hela 2000-talet.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Arvika. I höstens val handlar det om 7 071 personer, vilket motsvarar 34 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Arvika än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Solberga där knappt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Degerängen: där är omkring 21 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Arvika
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Solberga47,1 %
Glava42,8 %
Styckåsen39,5 %
Jössefors28,0 %
Agneteberg27,7 %
Degerängen20,9 %

Samtidigt har 2 888 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Arvika – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Arvika finns i Minneberg och Degerängen där ungefär var femte röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

1 031 förstagångsväljare i Arvika

Högst andel förstagångsväljare finns i Minneberg, där 6,8 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Gunnarskog-Bogen, bara 3 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Arvika
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Minneberg6,8 %
Haga6,7 %
Degerängen6,4 %
Glava3,5 %
Mangskog3,3 %
Gunnarskog-Bogen3,0 %

I kommunen är det totalt 1 031 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022 då andelen förstagångsväljare var den lägsta hittills under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Arvika. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Arvika

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Arvika är 6,3 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Glava, där 14 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Solvik, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 2,2 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Arvika
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Glava14,4 %
Dottevik9,3 %
Degerängen7,8 %
Rosendal3,9 %
Taserud2,5 %
Solvik2,2 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Haga1 2376,7 %18,4 %31,0 %5,6 %
Minneberg1 1336,8 %20,2 %34,0 %7,7 %
Solberga1 6635,1 %18,9 %47,1 %6,2 %
Styckåsen1 2585,2 %19,1 %39,5 %7,2 %
Degerängen1 2506,4 %20,2 %20,9 %7,8 %
Rosendal1 2355,2 %12,6 %33,5 %3,9 %
Dottevik1 1253,9 %13,8 %34,0 %9,3 %
Solvik1 2345,3 %10,8 %33,1 %2,2 %
Agneteberg1 3495,3 %14,4 %27,7 %4,8 %
Jössefors1 0955,8 %12,9 %28,0 %6,3 %
Taserud1 2335,5 %10,1 %34,1 %2,5 %
Stavnäs-Högerud1 1143,8 %9,9 %37,0 %6,4 %
Glava8623,5 %8,7 %42,8 %14,4 %
Gunnarskog-Bogen1 4973,0 %10,4 %36,8 %7,7 %
Älgå-Ny1 2434,4 %13,9 %32,5 %6,4 %
Edane1 1475,3 %11,2 %33,2 %4,0 %
Mangskog8973,3 %8,7 %37,7 %6,8 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.