Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Västmanland. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Västmanlandsborna går till valurnorna i höst har 222 010 rösträtt i de olika kommunfullmäktigevalen i länet. Det är knappt 2 600 fler än 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Västmanland. I höstens val handlar det om 63 758 personer, vilket motsvarar 29 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är ungefär lika stor i Västmanland som i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i länet är 106 Östra Hamnen/Slottsträdgården i Västerås där drygt 55 procent av de röstberättigade är över 65 år – vilket placerar valdistriktet bland de distrikt som har högst andel äldrei landet. I andra änden av skalan finns 516 Förseglet i Västerås: där är drygt 5 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel 65 år och äldre |
|---|---|---|
| 106 Östra Hamnen/Slottsträdgården | Västerås | 57,5 % |
| 507 Framnäs/Öster Mälarstrand | Västerås | 48,8 % |
| Tunadal | Köping | 46,4 % |
| ⋮ | ||
| 114 Pettersberg V | Västerås | 10,6 % |
| 509 Gäddeholm | Västerås | 7,5 % |
| 516 Förseglet | Västerås | 5,4 % |
Samtidigt har 35 508 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Västmanland – eller 16 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Västmanland finns i 516 Förseglet i Västerås där ungefär var tredje röstberättigad är mellan 18 och 29 år.
12 527 förstagångsväljare i Västmanland
Högst andel förstagångsväljare finns dock i 114 Pettersberg V i Västerås, där 11,6 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i 106 Östra Hamnen/Slottsträdgården i Västerås, bara 2 procent.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel förstagångsväljare |
|---|---|---|
| 114 Pettersberg V | Västerås | 11,6 % |
| 109 Aroslund/Iggebygärdet | Västerås | 9,8 % |
| 316 Vallby S | Västerås | 9,8 % |
| ⋮ | ||
| 408 Skjutbanegatan | Västerås | 2,9 % |
| Karbenning | Norberg | 2,3 % |
| 106 Östra Hamnen/Slottsträdgården | Västerås | 2,0 % |
I länet är det totalt 12 527 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,6 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är något högre andel än i Västmanland. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Så många icke-medborgare får rösta i Västmanland
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Västmanland är 6 procent inte svenska medborgare. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i 516 Förseglet i Västerås, där ungefär var femte väljare inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Åvestbo-Västervåla i Fagersta och Elund-Ållesta i Köping, valdistrikten med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,2 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Kommun | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|---|
| 516 Förseglet | Västerås | 20,1 % |
| 114 Pettersberg V | Västerås | 19,7 % |
| 323 Vallby C | Västerås | 16,7 % |
| ⋮ | ||
| Ladubacksgärdena-N Skogen | Arboga | 1,3 % |
| Åvestbo-Västervåla | Fagersta | 1,2 % |
| Elund-Ållesta | Köping | 1,2 % |
| Valdistrikt | Kommun | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Skinnskatteberg Södra | Skinnskatteberg | 1 649 | 3,4 % | 8,1 % | 38,1 % | 4,2 % |
| Skinnskatteberg Norra | Skinnskatteberg | 1 853 | 6,0 % | 15,3 % | 38,2 % | 7,1 % |
| Bruket och Landsbygd | Surahammar | 1 266 | 6,4 % | 13,4 % | 24,9 % | 3,3 % |
| Stavtorpet | Surahammar | 1 267 | 6,2 % | 10,2 % | 32,0 % | 4,0 % |
| Skogslund | Surahammar | 1 213 | 5,4 % | 13,8 % | 29,9 % | 3,5 % |
| Dalskogen | Surahammar | 1 574 | 5,0 % | 15,1 % | 33,9 % | 6,9 % |
| Ramnäs | Surahammar | 1 255 | 3,3 % | 10,5 % | 34,3 % | 6,7 % |
| Virsbo | Surahammar | 1 134 | 3,5 % | 10,0 % | 40,4 % | 7,7 % |
| Runna - Granhammar | Kungsör | 1 696 | 5,6 % | 14,5 % | 33,1 % | 5,0 % |
| Centrum | Kungsör | 1 541 | 5,9 % | 18,3 % | 30,6 % | 7,3 % |
| Haga - Skillinge | Kungsör | 1 343 | 4,2 % | 10,6 % | 33,7 % | 3,4 % |
| Torpa - Malmberga | Kungsör | 983 | 5,5 % | 12,6 % | 32,6 % | 2,7 % |
| Valskog - Kungs-Barkarö | Kungsör | 1 143 | 3,9 % | 10,3 % | 31,0 % | 3,4 % |
| Nibble | Hallstahammar | 1 735 | 6,3 % | 20,7 % | 24,4 % | 10,3 % |
| Fredhem | Hallstahammar | 1 403 | 5,4 % | 12,9 % | 30,0 % | 3,1 % |
| Barnängen | Hallstahammar | 1 199 | 4,3 % | 16,4 % | 33,4 % | 7,3 % |
| Eldsboda | Hallstahammar | 1 294 | 4,0 % | 10,9 % | 38,0 % | 4,2 % |
| Tuna | Hallstahammar | 1 464 | 4,8 % | 11,3 % | 35,5 % | 6,6 % |
| Näs | Hallstahammar | 1 215 | 5,9 % | 10,8 % | 31,7 % | 2,6 % |
| Lövboås | Hallstahammar | 1 338 | 6,4 % | 18,2 % | 27,3 % | 10,1 % |
| Tunbo | Hallstahammar | 1 227 | 4,9 % | 10,4 % | 29,6 % | 4,2 % |
| Kolbäcks Centrum | Hallstahammar | 1 013 | 5,2 % | 17,1 % | 30,0 % | 2,7 % |
| Strömsholm | Hallstahammar | 1 125 | 4,4 % | 11,3 % | 30,4 % | 3,9 % |
| Kärrgruvan | Norberg | 888 | 3,9 % | 8,1 % | 36,1 % | 4,5 % |
| Skallberget | Norberg | 1 699 | 5,7 % | 14,0 % | 33,7 % | 2,1 % |
| Björkängen | Norberg | 1 330 | 4,0 % | 12,1 % | 39,9 % | 6,5 % |
| Karbenning | Norberg | 394 | 2,3 % | 5,8 % | 43,4 % | 2,3 % |
| 101 Centrum | Västerås | 1 490 | 6,4 % | 23,3 % | 24,0 % | 7,0 % |
| 102 Kyrkbacken | Västerås | 1 302 | 7,8 % | 33,3 % | 17,4 % | 5,7 % |
| 103 Herrgärdet | Västerås | 1 485 | 5,9 % | 17,7 % | 31,4 % | 4,7 % |
| 104 Kopparlunden | Västerås | 1 425 | 6,5 % | 25,0 % | 18,2 % | 9,4 % |
| 105 Östermalm | Västerås | 1 350 | 4,0 % | 19,7 % | 25,6 % | 8,2 % |
| 106 Östra Hamnen/Slottsträdgården | Västerås | 1 018 | 2,0 % | 5,1 % | 57,5 % | 2,3 % |
| 107 Lillåudden | Västerås | 1 416 | 3,2 % | 13,0 % | 32,1 % | 4,0 % |
| 108 Norrmalm/Blåsbo | Västerås | 1 342 | 6,6 % | 17,1 % | 35,2 % | 2,6 % |
| 109 Aroslund/Iggebygärdet | Västerås | 1 500 | 9,8 % | 31,3 % | 18,5 % | 5,0 % |
| 110 Kristiansborg/Karlsdal | Västerås | 1 480 | 8,1 % | 33,5 % | 16,0 % | 8,6 % |
| 111 Annedal/Stallhagen | Västerås | 1 421 | 5,3 % | 12,5 % | 39,5 % | 2,5 % |
| 112 Oxbacken C/Västermalm | Västerås | 1 246 | 3,9 % | 15,7 % | 39,0 % | 4,3 % |
| 113 Pettersberg Ö | Västerås | 1 087 | 5,2 % | 14,8 % | 36,3 % | 4,5 % |
| 114 Pettersberg V | Västerås | 1 108 | 11,6 % | 30,1 % | 10,6 % | 19,7 % |
| 115 Jakobsberg | Västerås | 1 367 | 7,0 % | 16,5 % | 26,8 % | 2,6 % |
| 116 Hammarby Stadshage | Västerås | 1 404 | 6,7 % | 17,5 % | 25,9 % | 10,4 % |
| 117 Vetterslund | Västerås | 1 261 | 6,0 % | 14,8 % | 27,8 % | 8,1 % |
| 118 Pettersberg S | Västerås | 1 088 | 4,4 % | 15,4 % | 34,1 % | 14,2 % |
| 119 Mälarporten/Ängsgärdet | Västerås | 956 | 4,2 % | 29,4 % | 15,3 % | 5,4 % |
| 201 Hammarby Ö | Västerås | 1 381 | 6,7 % | 18,3 % | 25,7 % | 7,5 % |
| 202 Hammarby V | Västerås | 1 509 | 8,7 % | 24,1 % | 18,8 % | 14,8 % |
| 203 Bäckby Ö | Västerås | 1 709 | 4,7 % | 17,8 % | 22,0 % | 12,6 % |
| 204 Bäckby N/Hälleborg | Västerås | 1 558 | 7,3 % | 20,7 % | 24,5 % | 14,2 % |
| 205 Bäckby V | Västerås | 1 322 | 5,8 % | 13,4 % | 34,3 % | 4,0 % |
| 206 Bäckby C | Västerås | 1 198 | 6,4 % | 17,3 % | 29,7 % | 6,3 % |
| 207 Bäckby S | Västerås | 1 470 | 7,9 % | 21,1 % | 26,2 % | 9,9 % |
| 208 Skälby V | Västerås | 1 410 | 7,2 % | 15,7 % | 19,1 % | 3,8 % |
| 209 Skälby Ö | Västerås | 1 253 | 8,8 % | 16,9 % | 26,9 % | 2,5 % |
| 210 Stohagen/Spantgatan | Västerås | 1 346 | 5,6 % | 21,7 % | 23,0 % | 7,3 % |
| 211 Enhagen-Ekbacken/Örtagården | Västerås | 1 333 | 6,1 % | 10,8 % | 18,5 % | 1,8 % |
| 212 Barkarö/Tidö-Lindö | Västerås | 1 123 | 6,1 % | 10,0 % | 26,9 % | 1,8 % |
| 213 Barkarö tätort | Västerås | 1 348 | 7,2 % | 11,6 % | 14,3 % | 1,6 % |
| 214 Dingtuna-Lillhärad landsbygd | Västerås | 1 166 | 5,2 % | 11,0 % | 21,9 % | 3,8 % |
| 215 Dingtuna tätort | Västerås | 951 | 5,4 % | 12,9 % | 20,9 % | 2,7 % |
| 216 Kvicksund/Rytterne | Västerås | 1 624 | 4,6 % | 9,5 % | 30,4 % | 2,4 % |
| 301 Skallberget S | Västerås | 1 331 | 6,8 % | 26,0 % | 15,0 % | 16,5 % |
| 302 Skallberget N | Västerås | 1 095 | 5,7 % | 20,9 % | 17,8 % | 10,3 % |
| 303 Nordanby | Västerås | 873 | 8,0 % | 20,7 % | 14,7 % | 11,5 % |
| 304 Gryta NÖ | Västerås | 1 438 | 6,1 % | 11,5 % | 30,9 % | 3,3 % |
| 305 Gryta NV | Västerås | 1 400 | 6,4 % | 11,1 % | 32,1 % | 3,9 % |
| 306 Önsta | Västerås | 1 442 | 8,3 % | 18,7 % | 27,2 % | 6,2 % |
| 307 Gryta SÖ | Västerås | 1 468 | 9,1 % | 17,1 % | 23,6 % | 6,8 % |
| 308 Gryta SV | Västerås | 1 468 | 8,0 % | 15,9 % | 23,5 % | 5,3 % |
| 309 Tunby/Vega | Västerås | 1 549 | 8,8 % | 22,0 % | 20,3 % | 4,4 % |
| 310 Rönnby S | Västerås | 1 422 | 6,2 % | 11,6 % | 30,0 % | 1,7 % |
| 311 Rönnby N | Västerås | 1 377 | 4,6 % | 11,8 % | 38,9 % | 2,8 % |
| 312 Fredriksberg | Västerås | 1 518 | 6,6 % | 19,4 % | 22,7 % | 11,6 % |
| 313 Råby S | Västerås | 1 438 | 5,6 % | 23,1 % | 23,2 % | 12,5 % |
| 314 Råby N | Västerås | 1 387 | 4,5 % | 17,2 % | 29,3 % | 12,5 % |
| 315 Råby Ö | Västerås | 1 056 | 4,3 % | 12,5 % | 33,8 % | 9,5 % |
| 316 Vallby S | Västerås | 1 497 | 9,8 % | 23,8 % | 20,6 % | 12,4 % |
| 317 Eriksborg/Hagaberg | Västerås | 1 530 | 8,5 % | 21,6 % | 24,2 % | 5,4 % |
| 318 Brottberga/Vallby N | Västerås | 1 163 | 7,7 % | 15,9 % | 25,6 % | 3,6 % |
| 319 Vallby C/Bjärby/Skerike | Västerås | 928 | 8,5 % | 17,0 % | 17,1 % | 2,8 % |
| 320 Skultuna landsbygd | Västerås | 805 | 3,6 % | 8,6 % | 32,7 % | 2,7 % |
| 321 Skultuna Ö | Västerås | 1 354 | 5,7 % | 15,3 % | 28,6 % | 6,2 % |
| 322 Haraker Romfartuna | Västerås | 1 241 | 3,0 % | 11,0 % | 24,8 % | 2,0 % |
| 323 Vallby C | Västerås | 1 401 | 7,9 % | 26,0 % | 17,9 % | 16,7 % |
| 324 Skultuna V | Västerås | 1 050 | 7,0 % | 14,4 % | 28,4 % | 4,5 % |
| 401 Emaus | Västerås | 1 009 | 5,2 % | 23,1 % | 26,5 % | 10,1 % |
| 402 Bergslagsparken | Västerås | 1 128 | 5,9 % | 25,8 % | 18,7 % | 7,0 % |
| 403 Gideonsberg | Västerås | 1 432 | 6,5 % | 25,8 % | 21,9 % | 11,2 % |
| 404 Skälängen | Västerås | 1 374 | 3,6 % | 24,2 % | 23,0 % | 8,9 % |
| 405 Nordanby gärde | Västerås | 1 403 | 3,8 % | 20,5 % | 25,9 % | 8,2 % |
| 406 Sandgärdet | Västerås | 1 330 | 3,7 % | 23,1 % | 19,0 % | 5,0 % |
| 407 Haga | Västerås | 1 385 | 5,3 % | 20,6 % | 32,1 % | 6,7 % |
| 408 Skjutbanegatan | Västerås | 1 388 | 2,9 % | 22,0 % | 25,6 % | 6,8 % |
| 409 Hemdal | Västerås | 1 455 | 4,2 % | 14,4 % | 28,4 % | 4,3 % |
| 410 Malmaberg S | Västerås | 1 734 | 4,4 % | 20,2 % | 26,2 % | 6,7 % |
| 411 Malmaberg N | Västerås | 1 385 | 5,5 % | 18,9 % | 28,4 % | 6,9 % |
| 412 Klockartorp | Västerås | 1 551 | 3,7 % | 15,9 % | 29,0 % | 4,0 % |
| 413 Skiljebo S | Västerås | 1 297 | 5,7 % | 10,1 % | 26,4 % | 3,2 % |
| 414 Skiljebo N | Västerås | 1 494 | 3,3 % | 16,8 % | 31,5 % | 8,0 % |
| 415 Odensviplatsen | Västerås | 1 379 | 3,7 % | 21,3 % | 25,6 % | 7,9 % |
| 416 Brandthovda | Västerås | 986 | 7,1 % | 11,1 % | 26,7 % | 2,6 % |
| 417 Bjurhovda SV | Västerås | 1 357 | 6,6 % | 22,9 % | 18,3 % | 14,4 % |
| 418 Bjurhovda SO | Västerås | 1 249 | 4,7 % | 14,7 % | 22,3 % | 8,0 % |
| 419 Bjurhovda N/Badelunda | Västerås | 1 370 | 4,7 % | 8,8 % | 33,3 % | 2,3 % |
| 420 Hökåsen/Tillberga landsbygd | Västerås | 1 309 | 6,6 % | 11,7 % | 22,8 % | 2,9 % |
| 421 Hökåsen tätort | Västerås | 1 447 | 6,8 % | 13,1 % | 22,3 % | 2,1 % |
| 422 Tillberga tätort | Västerås | 1 624 | 6,6 % | 12,7 % | 24,1 % | 2,0 % |
| 423 Tortuna/Sevalla | Västerås | 851 | 5,4 % | 11,5 % | 25,1 % | 2,0 % |
| 501 Viksäng V/Ängsgärdet | Västerås | 1 235 | 6,2 % | 22,7 % | 30,6 % | 9,6 % |
| 502 Viksäng/Stenhagen | Västerås | 1 418 | 3,9 % | 12,6 % | 35,5 % | 5,4 % |
| 503 Viksäng Ö | Västerås | 1 407 | 5,2 % | 14,4 % | 23,7 % | 13,0 % |
| 504 Talltorp/Lillhamra | Västerås | 1 306 | 6,0 % | 10,9 % | 17,6 % | 5,5 % |
| 505 Notudden | Västerås | 1 331 | 4,0 % | 22,3 % | 13,1 % | 13,5 % |
| 506 Mälarparken | Västerås | 1 070 | 4,0 % | 12,1 % | 35,1 % | 5,0 % |
| 507 Framnäs/Öster Mälarstrand | Västerås | 1 177 | 4,3 % | 7,0 % | 48,8 % | 1,6 % |
| 508 Berghamra/Hamre | Västerås | 1 380 | 7,7 % | 13,8 % | 25,3 % | 4,9 % |
| 509 Gäddeholm | Västerås | 862 | 3,6 % | 7,0 % | 7,5 % | 2,9 % |
| 510 Irsta S | Västerås | 928 | 6,2 % | 10,3 % | 23,6 % | 1,8 % |
| 511 Irsta N | Västerås | 1 004 | 9,0 % | 12,5 % | 22,1 % | 1,5 % |
| 512 Björksta/Kungsåra/Ängsö | Västerås | 1 253 | 5,1 % | 10,5 % | 27,5 % | 3,4 % |
| 513 Öster Mälarstrand V | Västerås | 747 | 4,1 % | 21,8 % | 31,5 % | 10,8 % |
| 514 Kärrbolandet | Västerås | 1 278 | 4,9 % | 8,9 % | 26,5 % | 2,3 % |
| 515 Öster Mälarstrand Ö | Västerås | 1 084 | 4,0 % | 16,1 % | 25,6 % | 11,4 % |
| 516 Förseglet | Västerås | 758 | 5,5 % | 35,9 % | 5,4 % | 20,1 % |
| Centrum | Sala | 1 631 | 4,5 % | 16,3 % | 39,2 % | 3,9 % |
| Åkra | Sala | 1 512 | 7,9 % | 24,6 % | 24,1 % | 11,6 % |
| Jakobsberg, Bryggeriet, Turbo m.fl | Sala | 1 319 | 4,3 % | 16,1 % | 35,8 % | 7,2 % |
| Kungsängen-Valla-Vasastaden | Sala | 1 373 | 5,8 % | 16,9 % | 32,9 % | 2,4 % |
| Sala Norra | Sala | 1 339 | 4,6 % | 10,2 % | 35,3 % | 2,4 % |
| Sala Östra | Sala | 1 426 | 4,1 % | 12,7 % | 38,1 % | 3,3 % |
| Sala Södra | Sala | 1 545 | 6,4 % | 12,8 % | 25,7 % | 2,8 % |
| Dalhem, Gärdesta, Hagaberg m.fl. | Sala | 1 716 | 6,3 % | 13,3 % | 34,9 % | 3,3 % |
| Västerfärnebo - Västerbykil | Sala | 1 691 | 5,4 % | 11,9 % | 37,4 % | 2,4 % |
| Kila - Fläckebo | Sala | 1 590 | 4,0 % | 9,6 % | 33,9 % | 1,9 % |
| Kumla-Ransta-Tärna | Sala | 1 434 | 5,4 % | 11,4 % | 29,8 % | 2,6 % |
| Möklinta | Sala | 1 495 | 4,1 % | 11,0 % | 34,6 % | 3,3 % |
| Kolarbyn | Fagersta | 1 378 | 6,6 % | 18,4 % | 26,3 % | 16,5 % |
| Centrum | Fagersta | 1 821 | 5,5 % | 14,2 % | 36,0 % | 10,2 % |
| Risbron | Fagersta | 1 748 | 5,8 % | 14,5 % | 30,2 % | 8,5 % |
| Västanfors | Fagersta | 1 082 | 5,5 % | 13,9 % | 41,2 % | 3,0 % |
| Per Ols | Fagersta | 1 694 | 6,6 % | 18,9 % | 24,3 % | 4,5 % |
| Meling | Fagersta | 1 365 | 5,3 % | 12,5 % | 33,5 % | 3,7 % |
| Åvestbo-Västervåla | Fagersta | 1 047 | 3,6 % | 8,0 % | 40,3 % | 1,2 % |
| Byjorden-Odensvi | Köping | 1 786 | 5,0 % | 16,1 % | 31,2 % | 6,4 % |
| Karlsdal | Köping | 1 607 | 5,4 % | 19,9 % | 32,2 % | 6,3 % |
| Tunadal | Köping | 1 536 | 3,9 % | 15,6 % | 46,4 % | 5,1 % |
| Karlberg | Köping | 1 431 | 5,7 % | 15,0 % | 29,4 % | 5,1 % |
| Skogsborg | Köping | 1 354 | 5,6 % | 19,9 % | 28,8 % | 7,5 % |
| Nyckelberget | Köping | 1 519 | 5,8 % | 20,1 % | 24,1 % | 9,2 % |
| Elund-Ållesta | Köping | 1 609 | 7,1 % | 12,6 % | 27,7 % | 1,2 % |
| Östanås | Köping | 1 462 | 5,7 % | 15,2 % | 31,9 % | 3,2 % |
| Ullvi | Köping | 1 198 | 6,2 % | 13,0 % | 29,1 % | 3,8 % |
| Nygård-Skogsbrynet | Köping | 1 139 | 9,5 % | 24,5 % | 31,3 % | 12,4 % |
| Hästhagen-Skogshöjden-Himmeta-Bro | Köping | 1 546 | 5,2 % | 10,2 % | 31,6 % | 1,8 % |
| Kolsva Ö | Köping | 1 227 | 6,1 % | 14,3 % | 31,7 % | 3,5 % |
| Kolsva V | Köping | 1 554 | 3,7 % | 10,4 % | 38,2 % | 5,7 % |
| Munktorp | Köping | 1 499 | 4,7 % | 10,5 % | 31,8 % | 2,1 % |
| Ladubacksgärdena-N Skogen | Arboga | 1 296 | 4,8 % | 9,8 % | 32,5 % | 1,3 % |
| Prästgärdet | Arboga | 1 161 | 6,3 % | 13,3 % | 36,2 % | 2,1 % |
| Sturestaden-Nästkvarn | Arboga | 1 562 | 4,7 % | 15,6 % | 39,0 % | 4,1 % |
| Ringsborg-Strömsborg | Arboga | 1 696 | 3,8 % | 18,1 % | 36,4 % | 6,2 % |
| Herrängen-Ekbacken-Södra Landsförsam | Arboga | 1 482 | 5,1 % | 13,4 % | 30,0 % | 3,0 % |
| Brattberget-Strömsnäs | Arboga | 1 581 | 4,2 % | 14,2 % | 32,0 % | 3,4 % |
| Norra Landsförsam-Vasastaden-Medåker | Arboga | 1 242 | 6,1 % | 14,7 % | 28,2 % | 6,4 % |
| Götlunda | Arboga | 1 223 | 3,8 % | 10,7 % | 39,2 % | 1,7 % |
