Rekordmånga äldre väljare i Värnamo

Värnamo kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Värnamo. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Värnamo­borna går till valurnorna i höst har 27 291 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Värnamo. I höstens val handlar det om 8 179 personer, vilket motsvarar 30 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Värnamo än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Lillegård där ungefär var tredje röstberättigad är över 65 år. I andra änden av skalan finns Norregård: där är omkring 21 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Värnamo
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Lillegård35,8 %
Bor35,6 %
Vråen35,0 %
Mossle21,5 %
Trälleborg20,9 %
Norregård20,6 %

Samtidigt har 3 989 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Värnamo – eller 15 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Värnamo finns i Norregård där ungefär var fjärde röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

1 495 förstagångsväljare i Värnamo

Det är också i Norregård där andelen förstagångsväljare är högst i Värnamo i höst. Här får 8,3 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Pilagården, bara 3,6 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Värnamo
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Norregård8,3 %
Rörstorp6,9 %
Gröndal6,8 %
Hånger4,1 %
Fryele3,8 %
Pilagården3,6 %

I kommunen är det totalt 1 495 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,5 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har minskat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är något högre andel än i Värnamo. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Värnamo

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Värnamo är 5,1 procent inte svenska medborgare. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Trälleborg, där 9,2 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Nylund, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,3 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Värnamo
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Trälleborg9,2 %
Mossle9,1 %
Rydaholm8,3 %
Västhorja1,9 %
Gröndal1,7 %
Nylund1,3 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Västhorja1 6435,5 %11,9 %25,9 %1,9 %
Trälleborg1 4185,9 %19,9 %20,9 %9,2 %
Norregård1 1388,3 %23,2 %20,6 %6,3 %
Pilagården1 5093,6 %20,1 %34,1 %5,4 %
Skogsfållen1 2516,4 %16,6 %24,1 %8,1 %
Rörstorp1 2166,9 %16,9 %32,3 %5,3 %
Apladalen1 2915,8 %16,6 %28,6 %4,3 %
Mossle1 2216,1 %16,7 %21,5 %9,1 %
Lillegård1 1105,2 %20,6 %35,8 %5,7 %
Gröndal1 3196,8 %13,0 %28,3 %1,7 %
Nylund1 1754,4 %9,4 %32,5 %1,3 %
Hornaryd1 3935,9 %17,7 %27,3 %3,7 %
Vråen1 2264,4 %12,1 %35,0 %3,6 %
Bredaryd1 9045,9 %12,7 %31,8 %6,1 %
Hånger1 0814,1 %9,3 %33,8 %3,4 %
Forsheda1 7064,9 %12,5 %29,6 %5,8 %
Nöbbele9065,6 %11,9 %32,0 %2,3 %
Bor1 8045,0 %11,1 %35,6 %3,3 %
Rydaholm1 9915,2 %12,0 %33,8 %8,3 %
Fryele9893,8 %10,7 %34,5 %4,3 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.