Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Arboga. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.
När Arbogaborna går till valurnorna i höst har 11 243 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är drygt 100 färre än 2022.
Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Arboga. I höstens val handlar det om 3 846 personer, vilket motsvarar 34 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Arboga än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Götlunda där knappt 40 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Norra Landsförsam-Vasastaden-Medåker: där är omkring 28 procent 65 år eller äldre.
| Valdistriktsnamn | Andel 65 år och äldre |
|---|---|
| Götlunda | 39,2 % |
| Sturestaden-Nästkvarn | 39,0 % |
| Ringsborg-Strömsborg | 36,4 % |
| Prästgärdet | 36,2 % |
| Ladubacksgärdena-N Skogen | 32,5 % |
| Brattberget-Strömsnäs | 32,0 % |
| Herrängen-Ekbacken-Södra Landsförsam | 30,0 % |
| Norra Landsförsam-Vasastaden-Medåker | 28,2 % |
Samtidigt har 1 570 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Arboga – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.
Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.
Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.
Störst andel unga väljare i Arboga finns i Ringsborg-Strömsborg där ungefär var femte röstberättigad är mellan 18 och 29 år.
Rekordfå förstagångsväljare i Arboga
Högst andel förstagångsväljare finns dock i Prästgärdet, där 6,3 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är färre i Ringsborg-Strömsborg och Götlunda, 3,8 procent.
| Valdistriktsnamn | Andel förstagångsväljare |
|---|---|
| Prästgärdet | 6,3 % |
| Norra Landsförsam-Vasastaden-Medåker | 6,1 % |
| Herrängen-Ekbacken-Södra Landsförsam | 5,1 % |
| Ladubacksgärdena-N Skogen | 4,8 % |
| Sturestaden-Nästkvarn | 4,7 % |
| Brattberget-Strömsnäs | 4,2 % |
| Ringsborg-Strömsborg | 3,8 % |
| Götlunda | 3,8 % |
I kommunen är det totalt 539 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 4,8 procent av de röstberättigade. Det är den lägsta andelen förstagångsväljare i kommunen under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Arboga. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022
Färre icke-medborgare får rösta i Arboga
För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Arboga är 3,6 procent inte svenska medborgare, vilket är den lägsta andelen i Västmanland. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Norra Landsförsam-Vasastaden-Medåker, där 6,4 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Ladubacksgärdena-N Skogen, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 1,3 procent av de röstberättigade.
| Valdistriktsnamn | Andel ej svenska medborgare |
|---|---|
| Norra Landsförsam-Vasastaden-Medåker | 6,4 % |
| Ringsborg-Strömsborg | 6,2 % |
| Sturestaden-Nästkvarn | 4,1 % |
| Brattberget-Strömsnäs | 3,4 % |
| Herrängen-Ekbacken-Södra Landsförsam | 3,0 % |
| Prästgärdet | 2,1 % |
| Götlunda | 1,7 % |
| Ladubacksgärdena-N Skogen | 1,3 % |
| Valdistrikt | Röstberättigade | Förstagångsväljare | 18–29 år | 65– år | Ej medborgare |
|---|---|---|---|---|---|
| Ladubacksgärdena-N Skogen | 1 296 | 4,8 % | 9,8 % | 32,5 % | 1,3 % |
| Prästgärdet | 1 161 | 6,3 % | 13,3 % | 36,2 % | 2,1 % |
| Sturestaden-Nästkvarn | 1 562 | 4,7 % | 15,6 % | 39,0 % | 4,1 % |
| Ringsborg-Strömsborg | 1 696 | 3,8 % | 18,1 % | 36,4 % | 6,2 % |
| Herrängen-Ekbacken-Södra Landsförsam | 1 482 | 5,1 % | 13,4 % | 30,0 % | 3,0 % |
| Brattberget-Strömsnäs | 1 581 | 4,2 % | 14,2 % | 32,0 % | 3,4 % |
| Norra Landsförsam-Vasastaden-Medåker | 1 242 | 6,1 % | 14,7 % | 28,2 % | 6,4 % |
| Götlunda | 1 223 | 3,8 % | 10,7 % | 39,2 % | 1,7 % |
