Rekordmånga äldre väljare i Tierp

Tierps kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Tierp. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Tierps­borna går till valurnorna i höst har 16 803 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Tierp. I höstens val handlar det om 5 430 personer, vilket motsvarar 32 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Tierp än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Hållnäs där knappt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Örbyhus Nordost: där är omkring 24 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Tierp
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Hållnäs49,4 %
Västland - Karlholm39,6 %
Tierps köping södra39,0 %
Kyrkbyn24,8 %
Örbyhus Sydväst24,4 %
Örbyhus Nordost23,5 %

Samtidigt har 2 294 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Tierp – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Tierp finns i Tierps köping norra där ungefär var femte röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

844 förstagångsväljare i Tierp

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Örbyhus Nordost, där 7,3 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Hållnäs, bara 2,5 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Tierp
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Örbyhus Nordost7,3 %
Tierps köping norra6,2 %
Tobo6,1 %
Vendel4,0 %
Västland - Karlholm2,9 %
Hållnäs2,5 %

I kommunen är det totalt 844 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022 då andelen förstagångsväljare var den lägsta hittills under 2000-talet.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Tierp. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Så många icke-medborgare får rösta i Tierp

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Tierp är 4,6 procent inte svenska medborgare. Det är ungefär lika många som 2022. Flest är de i Tierps köping södra, där 9 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Vallskoga, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 2 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Tierp
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Tierps köping södra9,0 %
Söderfors8,1 %
Tobo6,1 %
Skärplinge2,8 %
Vendel2,6 %
Vallskoga2,0 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Vallskoga1 4295,4 %11,5 %29,1 %2,0 %
Tierps köping södra1 4995,2 %16,6 %39,0 %9,0 %
Tierps köping norra1 2546,2 %18,3 %26,3 %3,6 %
Svanby1 3786,0 %17,3 %31,4 %5,2 %
Örbyhus Sydväst1 0215,6 %16,2 %24,4 %4,8 %
Örbyhus Nordost1 0427,3 %17,0 %23,5 %3,1 %
Vendel8404,0 %13,9 %27,9 %2,6 %
Tobo8516,1 %13,7 %31,5 %6,1 %
Kyrkbyn9454,9 %12,4 %24,8 %2,9 %
Månkarbo1 0624,5 %11,9 %28,7 %4,0 %
Söderfors1 7145,3 %13,7 %33,1 %8,1 %
Västland - Karlholm1 5512,9 %8,8 %39,6 %3,6 %
Skärplinge1 4124,2 %11,9 %39,0 %2,8 %
Hållnäs8052,5 %6,6 %49,4 %3,6 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.