Rekordmånga äldre väljare i Motala

Motala kommunVal
Digitalt röstkort

Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Motala. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Motala­borna går till valurnorna i höst har 34 523 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Motala. I höstens val handlar det om 11 178 personer, vilket motsvarar 32 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Motala än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Bispmotala där knappt hälften av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Ekön: där är omkring 22 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Motala
ValdistriktsnamnAndel 65 år och äldre
Bispmotala45,4 %
Centrum43,1 %
Nykyrka42,2 %
Samuelsberg26,0 %
Mossen24,8 %
Ekön21,6 %

Samtidigt har 4 734 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Motala – eller 14 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Motala finns i Ekön där ungefär var fjärde röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

1 910 förstagångsväljare i Motala

Det är också i Ekön där andelen förstagångsväljare är högst i Motala i höst. Här får 8 procent av de röstberättigade gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Nykyrka, bara 3,4 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Motala
ValdistriktsnamnAndel förstagångsväljare
Ekön8,0 %
Bergsätter6,3 %
Ekenäs6,3 %
Tjällmo4,6 %
Godegård4,1 %
Nykyrka3,4 %

I kommunen är det totalt 1 910 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,5 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har ökat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är något högre andel än i Motala. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Färre icke-medborgare får rösta i Motala

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Motala är 3,8 procent inte svenska medborgare. Andelen icke-medborgare är en procentenhet mindre än 2022. Flest är de i Ekön, där 18 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Brunnsvik, valdistriktet med minst andel som inte är svenska medborgare, är 0,5 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Motala
ValdistriktsnamnAndel ej svenska medborgare
Ekön17,8 %
Marieberg-Östra8,0 %
Charlottenborg7,2 %
Bråstorp1,2 %
Borensberg Västra - Kristberg1,2 %
Brunnsvik0,5 %
ValdistriktRöstberättigadeFörstagångsväljare18–29 år65– årEj medborgare
Bispmotala1 3775,5 %17,1 %45,4 %4,8 %
Centrum1 4885,6 %17,6 %43,1 %5,4 %
Hyddmarken1 4665,7 %15,6 %28,0 %6,8 %
Marieberg -Västra1 3025,5 %10,5 %32,8 %1,8 %
Östermalm1 3336,2 %15,6 %29,3 %1,7 %
Bergsätter1 5926,3 %11,4 %35,6 %2,1 %
Borenshult1 6815,8 %11,7 %28,9 %1,9 %
Bråstorp1 6214,8 %8,8 %37,0 %1,2 %
Söder1 7305,0 %10,6 %35,1 %1,8 %
Ekenäs1 2296,3 %14,0 %29,1 %5,9 %
Charlottenborg1 4905,8 %16,3 %29,9 %7,2 %
Holm1 6214,8 %12,8 %32,4 %2,3 %
Mossen1 6445,6 %20,9 %24,8 %3,4 %
Samuelsberg1 5826,3 %21,2 %26,0 %4,4 %
Ekön1 3878,0 %23,4 %21,6 %17,8 %
Brunnsvik1 6205,8 %10,2 %32,3 %0,5 %
Marieberg-Östra1 1905,3 %14,6 %34,0 %8,0 %
Nykyrka1 4823,4 %7,2 %42,2 %2,6 %
Godegård5334,1 %10,9 %36,2 %3,9 %
Borensberg Västra - Kristberg1 7725,5 %9,5 %33,4 %1,2 %
Borensberg Östra1 7395,1 %12,2 %31,6 %2,0 %
Fornåsa - Österstad1 7565,9 %14,1 %26,8 %2,6 %
Tjällmo8734,6 %9,4 %36,7 %2,5 %
Fågelsta1 0154,7 %11,6 %29,5 %2,1 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.