Största prisuppgången på villor i Östergötland på fem år

Östergötlands länFastighetspriser
Villafasad

Villapriserna steg med fem procent i Östergötlands län under de senaste tre månaderna. Det är den starkaste prisutvecklingen sedan 2021.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

Även i hela Sverige ökar villapriserna. I hela riket noterades en prisuppgång på 4 procent.

Graf: Prisutveckling för villor i Östergötlands län
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på villor stiger i 114 av landets kommuner, medan de sjunker i 43 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på villor ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Östergötland stiger priserna på villor i samtliga kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Finspång där priserna steg med 8 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i åtta av länets 13 kommuner.

Sammanlagt såldes 809 villor i Östergötlands län mellan maj och juli till ett genomsnittligt pris på 3,5 miljoner kronor. I fjol gjordes 773 affärer vid den här tiden på året.

I hela Sverige såldes 18 035 villor för i snitt 4,1 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda villor i Östergötlands län

Priserna på bostadsrätter ökar kännbart

Priserna på bostadsrätter har gått upp i Östergötlands län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 6 procent.

I hela Sverige däremot sjunker priserna på bostadsrätter. I hela riket noterades en prisnedgång på 1 procent.

Graf: Prisutveckling för bostadsrätter i Östergötlands län
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på bostadsrätter stiger i 59 av landets kommuner, medan de sjunker i 53 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på bostadsrätter ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Östergötland stiger priserna på bostadsrätter i fyra av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Finspång där priserna steg med 9 procent. I Motala däremot sjönk priserna med 11 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i åtta av länets 13 kommuner.

Sammanlagt såldes 993 bostadsrätter i Östergötlands län mellan maj och juli till ett genomsnittligt pris på 1,8 miljoner kronor. I fjol gjordes 859 affärer vid den här tiden på året.

I hela Sverige såldes 28 501 bostadsrätter för i snitt 3,0 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda bostadsrätter i Östergötlands län

Priserna på fritidshus går neråt kännbart

Priserna på fritidshus har gått ner i Östergötlands län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tolv månaderna visar på en nedgång med 4 procent.

I hela Sverige däremot ligger priserna på fritidshus stilla.

Graf: Prisutveckling för fritidshus i Östergötlands län
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på fritidshus stiger i 33 av landets kommuner, medan de sjunker i 21 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på fritidshus ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Östergötland stiger priserna på fritidshus i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Valdemarsvik där priserna steg med 2 procent. I Söderköping däremot sjönk priserna med 1 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i tio av länets 13 kommuner.

Sammanlagt såldes 102 fritidshus i Östergötlands län mellan maj och juli till ett genomsnittligt pris på 2,0 miljoner kronor. I fjol gjordes 114 affärer vid den här tiden på året.

I hela Sverige såldes 2 126 fritidshus för i snitt 2,3 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda fritidshus i Östergötlands län

Tabeller

Försäljningar av villor i Östergötlands län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Boxholm 122,9 miljoner
Finspång+8 % 442,4 miljoner
Kinda 242,1 miljoner
Linköping+3 % 2174,6 miljoner
Mjölby+3 % 552,9 miljoner
Motala+6 % 1112,9 miljoner
Norrköping+7 % 2063,8 miljoner
Söderköping 413,0 miljoner
Vadstena 213,2 miljoner
Valdemarsvik 221,9 miljoner
Ydre 141,6 miljoner
Åtvidaberg 272,3 miljoner
Ödeshög 151,4 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av bostadsrätter i Östergötlands län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Boxholm 60,4 miljoner
Finspång+9 % 320,7 miljoner
Kinda 10,7 miljoner
Linköping+8 % 5222,1 miljoner
Mjölby+2 % 471,1 miljoner
Motala−11 % 491,0 miljon
Norrköping+3 % 3011,8 miljoner
Söderköping 101,5 miljoner
Vadstena 171,4 miljoner
Valdemarsvik 20,7 miljoner
Ydre 0
Åtvidaberg 50,9 miljoner
Ödeshög 10,1 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av fritidshus i Östergötlands län
KommunPrisutveckling
(12 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Boxholm 61,2 miljoner
Finspång 111,4 miljoner
Kinda 61,2 miljoner
Linköping 91,6 miljoner
Mjölby 61,3 miljoner
Motala 41,6 miljoner
Norrköping+1 % 182,4 miljoner
Söderköping−1 % 162,5 miljoner
Vadstena 0
Valdemarsvik+2 % 142,7 miljoner
Ydre 82,7 miljoner
Åtvidaberg 21,5 miljoner
Ödeshög 21,2 miljoner
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.