Priserna på bostadsrätter går kännbart uppåt i Uppsala

Uppsala länFastighetspriser
Nyckelring i hand

Priserna på bostadsrätter har gått upp i Uppsala län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 4 procent.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

I hela Sverige däremot sjunker priserna på bostadsrätter. I hela riket noterades en prisnedgång på 1 procent.

Graf: Prisutveckling för bostadsrätter i Uppsala län
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på bostadsrätter stiger i 59 av landets kommuner, medan de sjunker i 53 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på bostadsrätter ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Uppsala stiger priserna på bostadsrätter i tre av sex kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Östhammar där priserna steg med 10 procent. I Enköping och Håbo däremot sjönk priserna med 3 procent.

Sammanlagt såldes 1 492 bostadsrätter i Uppsala län mellan maj och juli till ett genomsnittligt pris på 2,4 miljoner kronor. I fjol gjordes 1 349 affärer vid den här tiden på året.

I hela Sverige såldes 28 501 bostadsrätter för i snitt 3,0 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda bostadsrätter i Uppsala län

Priserna på villor går kännbart uppåt

Villapriserna har gått upp i Uppsala län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 4 procent.

Även i hela Sverige ökar villapriserna. I hela riket noterades en prisuppgång på 4 procent.

Graf: Prisutveckling för villor i Uppsala län
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på villor stiger i 114 av landets kommuner, medan de sjunker i 43 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på villor ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Uppsala sjunker priserna på villor i fem av åtta kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Heby där priserna sjönk med 7 procent. I Östhammar däremot steg priserna med 27 procent.

Sammanlagt såldes 670 villor i Uppsala län mellan maj och juli till ett genomsnittligt pris på 4,1 miljoner kronor. I fjol gjordes 633 affärer vid den här tiden på året.

I hela Sverige såldes 18 035 villor för i snitt 4,1 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda villor i Uppsala län

Priserna på fritidshus på samma nivå som tidigare

Priserna på fritidshus står i stort sett stilla i Uppsala län. Medelpriset på de på försäljningarna under de senaste tolv månaderna låg på samma nivå som för ett år sedan.

Även i hela Sverige ligger priserna på fritidshus stilla.

Graf: Prisutveckling för fritidshus i Uppsala län
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på fritidshus stiger i 33 av landets kommuner, medan de sjunker i 21 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på fritidshus ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Uppsala stiger priserna på fritidshus i tre av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Heby där priserna steg med 12 procent. I Tierp däremot sjönk priserna med 20 procent.

Sammanlagt såldes 110 fritidshus i Uppsala län mellan maj och juli till ett genomsnittligt pris på 1,8 miljoner kronor. I fjol gjordes 110 affärer vid den här tiden på året.

I hela Sverige såldes 2 126 fritidshus för i snitt 2,3 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda fritidshus i Uppsala län

Tabeller

Försäljningar av villor i Uppsala län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Enköping−4 % 863,6 miljoner
Heby−7 % 372,0 miljoner
Håbo−4 % 654,3 miljoner
Knivsta+10 % 435,6 miljoner
Tierp−1 % 682,0 miljoner
Uppsala+4 % 2765,3 miljoner
Älvkarleby−3 % 262,1 miljoner
Östhammar+27 % 692,6 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av bostadsrätter i Uppsala län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Enköping−3 % 991,6 miljoner
Heby 130,8 miljoner
Håbo−3 % 392,1 miljoner
Knivsta+1 % 712,2 miljoner
Tierp±0 % 321,0 miljon
Uppsala+4 % 1 2032,5 miljoner
Älvkarleby 21,0 miljon
Östhammar+10 % 331,1 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av fritidshus i Uppsala län
KommunPrisutveckling
(12 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Enköping+8 % 152,0 miljoner
Heby+12 % 191,5 miljoner
Håbo 31,5 miljoner
Knivsta 41,7 miljoner
Tierp−20 % 181,5 miljoner
Uppsala−4 % 161,6 miljoner
Älvkarleby 82,3 miljoner
Östhammar+5 % 272,3 miljoner
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.