Mellan maj och juli såldes 546 villor i Norrbottens län. Det är fler än någon tremånadersperiod sedan 2012.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda villorna i Norrbottens län hade ett genomsnittligt pris på 2,4 miljoner kronor. I fjol gjordes 458 affärer vid den här tiden på året.
I hela Sverige såldes 18 035 villor för i snitt 4,1 miljoner kronor.

Statistiken visar även på en prisuppgång i Norrbottens län. Medelpriset på försäljningarna av villor i länet var 1 procent högre än för tre månader sedan. Även i hela Sverige ökar villapriserna. I hela riket noterades en prisuppgång på 4 procent.

Priserna på villor stiger i 114 av landets kommuner, medan de sjunker i 43 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Norrbotten stiger priserna på villor i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Luleå där priserna steg med 5 procent. I Boden däremot sjönk priserna med 7 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i elva av länets 14 kommuner.
Priserna på bostadsrätter ökar något
Priserna på bostadsrätter har gått upp i Norrbottens län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 1 procent.
I hela Sverige däremot sjunker priserna på bostadsrätter. I hela riket noterades en prisnedgång på 1 procent.

Priserna på bostadsrätter stiger i 59 av landets kommuner, medan de sjunker i 53 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Norrbotten stiger priserna på bostadsrätter i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Luleå där priserna steg med 3 procent. I Gällivare däremot sjönk priserna med 8 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i elva av länets 14 kommuner.
Sammanlagt såldes 382 bostadsrätter i Norrbottens län mellan maj och juli till ett genomsnittligt pris på 1,6 miljoner kronor. I fjol gjordes 382 affärer vid den här tiden på året.
I hela Sverige såldes 28 501 bostadsrätter för i snitt 3,0 miljoner kronor.

Fler försäljningar av fritidshus än på fyra år
Mellan maj och juli såldes 72 fritidshus i Norrbottens län. Det är fler än någon tremånadersperiod sedan 2021.
De sålda fritidshusen i Norrbottens län hade ett genomsnittligt pris på 1,5 miljoner kronor. I fjol gjordes 51 affärer vid den här tiden på året.
I hela Sverige såldes 2 126 fritidshus för i snitt 2,3 miljoner kronor.

Statistiken visar även på en prisuppgång i Norrbottens län. Medelpriset på försäljningarna av fritidshus i länet var 3 procent högre än för ett år sedan. I hela Sverige däremot ligger priserna på fritidshus stilla.

Priserna på fritidshus stiger i 33 av landets kommuner, medan de sjunker i 21 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arjeplog | 5 | 1,2 miljoner | |
| Arvidsjaur | 16 | 1,1 miljoner | |
| Boden | −7 % ▼ | 75 | 2,3 miljoner |
| Gällivare | 36 | 2,5 miljoner | |
| Haparanda | 11 | 1,0 miljon | |
| Jokkmokk | 6 | 0,8 miljoner | |
| Kalix | 35 | 1,0 miljon | |
| Kiruna | 29 | 2,5 miljoner | |
| Luleå | +5 % ▲ | 151 | 3,6 miljoner |
| Pajala | 10 | 0,6 miljoner | |
| Piteå | +1 % ▲ | 129 | 2,2 miljoner |
| Älvsbyn | 24 | 1,2 miljoner | |
| Överkalix | 12 | 0,6 miljoner | |
| Övertorneå | 7 | 0,5 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arjeplog | 0 | ||
| Arvidsjaur | 2 | 0,3 miljoner | |
| Boden | +2 % ▲ | 53 | 1,1 miljoner |
| Gällivare | −8 % ▼ | 27 | 1,4 miljoner |
| Haparanda | 8 | 0,3 miljoner | |
| Jokkmokk | 0 | ||
| Kalix | 12 | 0,4 miljoner | |
| Kiruna | 24 | 1,4 miljoner | |
| Luleå | +3 % ▲ | 233 | 2,0 miljoner |
| Pajala | 0 | ||
| Piteå | 20 | 1,3 miljoner | |
| Älvsbyn | 1 | 0,6 miljoner | |
| Överkalix | 0 | ||
| Övertorneå | 2 | 0,2 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arjeplog | 4 | 1,9 miljoner | |
| Arvidsjaur | 1 | 1,8 miljoner | |
| Boden | 6 | 1,1 miljoner | |
| Gällivare | 2 | 0,7 miljoner | |
| Haparanda | 5 | 1,1 miljoner | |
| Jokkmokk | 0 | ||
| Kalix | 7 | 1,5 miljoner | |
| Kiruna | 1 | 1,0 miljon | |
| Luleå | −2 % ▼ | 32 | 1,5 miljoner |
| Pajala | 0 | ||
| Piteå | 11 | 1,9 miljoner | |
| Älvsbyn | 2 | 1,0 miljon | |
| Överkalix | 0 | ||
| Övertorneå | 1 | 0,5 miljoner |