Brott för brott – så många anmälningar upprättades i Jönköpings kommun förra veckan

Jönköpings kommunBrottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 202 anmälningar om misstänkta brott i Jönköpings kommun den senaste veckan.

Under vecka 30 registrerade polisen 202 misstänkta brott i Jönköpings kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Jönköpings kommun under vecka 30
Brottskod (grupperad)Antal
Trafikbrott27
Stöld utan inbrott26
Bedrägeri genom social manipulation24
Narkotikabrott20
Ofredande15
Skadegörelse11
Misshandel9
Annonsbedrägeri8
Cykelstöld8
Inbrottsstöld7
Övriga brott mot 17 kap. BrB6
Övriga bedrägeribrott4
Rattfylleri4
Utpressning3
Övriga 3
Olovligt förfogande3
Tjänstefel3
Bidragsbrott2
Övergrepp i rättssak2
Olovlig identitetsanvändning2
Penningtvättsbrott2
Fakturabedrägeri1
Olaga hot1
Våldsamt motstånd1
Våld mot tjänsteman1
Vållande till kroppsskada1
Identitetsbedrägeri1
Miljöbrott1
Ärekränkningsbrott1
Trolöshet mot huvudman1
Folkbokföringsbrott1
Dataintrång1
Kortbedrägeri1
Olaga innehav av knivar m.m. på allmän plats1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 30, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 147 av 202 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 61 övriga ärenden i Jönköpings kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Jönköpings kommun under vecka 30
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan54
Trafikolycka utan misstanke om brott4
Försvunnen person2
Övriga dödsfall utan misstanke om brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 20 juli och 26 juli för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Stöld utan inbrott i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 829 ärenden om misstänkta brott i Jönköpings kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 29 juni och 26 juli i Jönköpings kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Stöld utan inbrott111
Trafikbrott92
Narkotikabrott92
Bedrägeri genom social manipulation63
Kortbedrägeri59
Ofredande52
Skadegörelse52
Inbrottsstöld36
Misshandel34
Cykelstöld28
Övriga bedrägeribrott24
Annonsbedrägeri17
Olaga hot16
Rattfylleri11
Kontaktförbudsbrott11
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.