Fem av åtta kommuner i Jämtlands län såg en ökande ungdomsarbetslöshet i juni. I Härjedalen däremot minskar den.
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i ungdomsarbetslöshet i Härjedalens kommun med 3,1 procentenheter. Arbetslösheten bland personer i åldern 18–24 år låg i juni på 4,1 procent.
Läs mer om ungdomsarbetslösheten längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen nedåt
Under juni månad rapporterade Härjedalens kommun en total arbetslöshet på 3,5 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,5 procentenheter). Även i Jämtlands län sjunker arbetslösheten något.
Sett till antalet personer betyder det att 170 av 4 857 invånare i åldern 16 till 661 år i Härjedalens kommun var inskrivna som arbetssökande (23 färre än i juni i fjol).

Härjedalen är inte den enda kommunen i Jämtland där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i fem av åtta kommuner. Störst är minskningen i Berg, där arbetslösheten sjunker med 0,6 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Härjedalen hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Jämtlands län och nu växer klyftan (3,5 procent i kommunen, jämfört med 4,2 procent i hela länet). Krokom har den lägsta arbetslösheten i länet (2,7 procent), medan Strömsund har den högsta (5,5 procent). För att Härjedalen skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Krokom skulle 39 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i juni jämfört med året innan (−0,5 procentenheter) och ligger nu på 6,4 procent. 231 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,3 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (1,9 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 7,9 procent i Härjedalen under juni månad, motsvarande 49 av 620 personer. Det är 1,8 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−10 om man räknar personer). Den senaste månadens nedgång innebär ett trendbrott. Under de ett föregående månaderna hade arbetslösheten bland utlandsfödda varit högre än motsvarande tidpunkt året innan.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 4,4 procentenheter i Härjedalen. Det är en mindre skillnad än för ett år sedan (−1,3 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Härjedalen om man jämför med andra kommuner i Jämtland.
Ungdomsarbetslösheten sjunker betydligt
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−3,1 procentenheter). I juni var 4,1 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 18 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med 14 personer på ett års sikt.
I och med den senaste månadens nedgång har de ungas arbetslöshet i Härjedalen sjunkit tio månader i följd (ner från 5,4 procent i augusti 2025 till 4,1 procent nu).

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Härjedalen lägre än i Jämtland som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 2,1 procentenheter.

Tabeller
| Härjedalen | Jämtlands län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 3,5 % | −0,5 % ▼ | 4,2 % | −0,2 % ▼ | 6,4 % | −0,5 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 7,9 % | −1,8 % ▼ | 10,7 % | −1,3 % ▼ | 13,4 % | −1,7 % ▼ |
| Bland ungdomar | 4,1 % | −3,1 % ▼ | 6,2 % | −0,3 % ▼ | 7,3 % | −0,5 % ▼ |
