Västerås kommun noterar i juni den lägsta arbetslösheten bland utlandsfödda sedan november 2008.
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Västerås kommun med 2,9 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i juni på 15,8 procent.
Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen minskar
Under juni månad rapporterade Västerås kommun en total arbetslöshet på 8,1 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−1,1 procentenheter). Även i Västmanlands län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 6 696 av 82 667 invånare i åldern 16 till 661 år i Västerås kommun var inskrivna som arbetssökande (783 färre än i juni i fjol).
Det är åttonde månaden i följd som arbetslösheten i Västerås är lägre än den var under samma tidpunkt året innan.

Västerås är inte den enda kommunen i Västmanland där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i nio av tio kommuner. Störst är minskningen i Skinnskatteberg, där arbetslösheten sjunker med 1,5 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Även om arbetslösheten i Västerås alltså minskar, så ligger den fortfarande över snittet i hela Västmanlands län (8,1 procent i kommunen, jämfört med 7,8 procent i hela länet). Norberg har den lägsta arbetslösheten i länet (6,2 procent), medan Fagersta har den högsta (8,8 procent). För att Västerås skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Norberg skulle 1 571 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i juni jämfört med året innan (−0,5 procentenheter) och ligger nu på 6,4 procent. 231 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,3 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (1,9 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 15,8 procent i Västerås under juni månad, motsvarande 3 962 av 25 076 personer. Det är 2,9 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−636 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för tionde månaden i följd. Sedan augusti 2025 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 18,7 till 15,8 procent. Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan november 2008.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 7,7 procentenheter i Västerås. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−1,8 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Västerås om man jämför med andra kommuner i Västmanland. Skinnskatteberg har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Kungsör har den största.
Ungdomsarbetslösheten sjunker betydligt
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−1,5 procentenheter). I juni var 9,3 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 764 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med 133 personer på ett års sikt.
I och med den senaste månadens nedgång har de ungas arbetslöshet i Västerås sjunkit tio månader i följd (ner från 11,5 procent i augusti 2025 till 9,3 procent nu).

Medan Västerås har högre total arbetslöshet än Västmanland, ligger ungdomsarbetslösheten 0,2 procentenheter lägre i Västerås.

Tabeller
| Västerås | Västmanlands län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 8,1 % | −1,1 % ▼ | 7,8 % | −0,8 % ▼ | 6,4 % | −0,5 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 15,8 % | −2,9 % ▼ | 15,9 % | −2,5 % ▼ | 13,4 % | −1,7 % ▼ |
| Bland ungdomar | 9,3 % | −1,5 % ▼ | 9,5 % | −1,4 % ▼ | 7,3 % | −0,5 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i juni | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Arboga | 6,8 % | −0,6 % ▼ |
| Fagersta | 8,8 % | −1,2 % ▼ |
| Hallstahammar | 6,8 % | −0,7 % ▼ |
| Kungsör | 8,4 % | +0,1 % ▲ |
| Köping | 8,0 % | −0,6 % ▼ |
| Norberg | 6,2 % | −1,1 % ▼ |
| Sala | 6,5 % | −0,3 % ▼ |
| Skinnskatteberg | 6,5 % | −1,5 % ▼ |
| Surahammar | 6,4 % | −0,1 % ▼ |
| Västerås | 8,1 % | −1,1 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i juni | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Arboga | 15,9 % | −1,0 % ▼ |
| Fagersta | 19,7 % | −3,2 % ▼ |
| Hallstahammar | 13,7 % | −2,5 % ▼ |
| Kungsör | 20,6 % | −0,1 % ▼ |
| Köping | 16,3 % | −2,4 % ▼ |
| Norberg | 13,8 % | −1,5 % ▼ |
| Sala | 15,3 % | −1,5 % ▼ |
| Skinnskatteberg | 9,3 % | −5,1 % ▼ |
| Surahammar | 12,8 % | +1,0 % ▲ |
| Västerås | 15,8 % | −2,9 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i juni | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Arboga | 8,5 % | +0,9 % ▲ |
| Fagersta | 8,7 % | −5,2 % ▼ |
| Hallstahammar | 10,6 % | −1,6 % ▼ |
| Kungsör | 11,5 % | +0,1 % ▲ |
| Köping | 10,7 % | −1,8 % ▼ |
| Norberg | 8,6 % | +1,1 % ▲ |
| Sala | 10,2 % | −0,2 % ▼ |
| Skinnskatteberg | 6,8 % | −7,8 % ▼ |
| Surahammar | 8,9 % | −1,0 % ▼ |
| Västerås | 9,3 % | −1,5 % ▼ |
