Brott för brott – så många anmälningar upprättades i Ängelholm förra veckan

Ängelholms kommunBrottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 45 anmälningar om misstänkta brott i Ängelholms kommun den senaste veckan.

Under vecka 28 registrerade polisen 45 misstänkta brott i Ängelholms kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Ängelholms kommun under vecka 28
Brottskod (grupperad)Antal
Stöld utan inbrott8
Trafikbrott7
Skadegörelse5
Ofredande4
Cykelstöld3
Kortbedrägeri3
Olaga hot2
Inbrottsstöld2
Misshandel1
Bilstöld1
Framkallande av fara för annan1
Dataintrång1
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap1
Vapenlagsbrott1
Bedrägeri genom social manipulation1
Narkotikabrott1
Ärekränkningsbrott1
Försäkringsbedrägeri1
Övriga 1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 28, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 31 av 45 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare elva övriga ärenden i Ängelholms kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Ängelholms kommun under vecka 28
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan11
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 6 juli och 12 juli för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Kortbedrägeri i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 291 ärenden om misstänkta brott i Ängelholms kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 15 juni och 12 juli i Ängelholms kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Kortbedrägeri54
Stöld utan inbrott37
Skadegörelse28
Ofredande28
Trafikbrott25
Misshandel15
Cykelstöld14
Olaga hot14
Bedrägeri genom social manipulation12
Inbrottsstöld7
Narkotikabrott6
Ärekränkningsbrott5
Övriga 5
Olaga intrång5
Bilstöld4
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.