Förra veckans alla polisärenden i Härjedalen

Härjedalens kommunBrottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 16 anmälningar om misstänkta brott i Härjedalens kommun den senaste veckan.

Under vecka 27 registrerade polisen 16 misstänkta brott i Härjedalens kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Härjedalens kommun under vecka 27
Brottskod (grupperad)Antal
Övriga 3
Inbrottsstöld3
Misshandel2
Bedrägeri genom social manipulation1
Vapenlagsbrott1
Framkallande av fara för annan1
Jakt- och fiskelagsbrott1
Stöld utan inbrott1
Överträdelse av tillträdesförbud1
Trafikbrott1
Miljöbrott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 27, medan andra avser en tidigare tidpunkt. Sex av 16 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare fyra övriga ärenden i Härjedalens kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Härjedalens kommun under vecka 27
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan3
Trafikolycka utan misstanke om brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 29 juni och 5 juli för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Trafikbrott i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 62 ärenden om misstänkta brott i Härjedalens kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 8 juni och 5 juli i Härjedalens kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Trafikbrott8
Skadegörelse7
Bedrägeri genom social manipulation6
Övriga 5
Inbrottsstöld5
Misshandel3
Ofredande3
Cykelstöld3
Vapenlagsbrott2
Jakt- och fiskelagsbrott2
Stöld utan inbrott2
Miljöbrott2
Hets mot folkgrupp2
Fortkörning2
Övriga bedrägeribrott2
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.