Förseningsdrabbad tågvecka i Västerås

Västerås kommunJärnväg
Järnvägsspår

Ovanligt många tåg var sena när de passerade Dingtuna eller Västerås C förra veckan – totalt 23 procent.

23 procent av tågen var sena när de passerade stationerna Dingtuna eller Västerås C under vecka 27. Det är fler än vanligt. En genomsnittlig vecka är motsvarande siffra tolv procent, baserat på data som Newsworthy har samlat in sedan början av 2024.

Sedan det senaste stora tidtabellsskiftet i mitten av december 2025 har andelen sena tåg varit tio procent.

Sena tåg per dag
DatumAndel senaSnittförsening
måndag 29 juni26 %5 min 15 sek
tisdag 30 juni46 %10 min 34 sek
onsdag 1 juli40 %15 min 7 sek
torsdag 2 juli17 %2 min 51 sek
fredag 3 juli4 %1 min 55 sek
lördag 4 juli8 %1 min 52 sek
söndag 5 juli21 %3 min 56 sek

Dagen med flest sena tåg var tisdagen den 30 juni, med 46 procent sena tåg.

Den största rapporterade förseningen hade tåg 162 mellan Hallsbergs station och Stockholm C, som var 2 timmar och 34 minuter sent när det ankom till Västerås C den 1 juli. Detta är den största försening som angavs på plattformsskyltar och liknande.

Sena tåg per rutt under vecka 27
RuttAndel senaSnittförsening
Alingsås–Stockholm C (SJ Regional)35 %10 min 13 sek
Stockholm C–Västerås C (SJ Regional)29 %6 min 15 sek
Linköping C–Sala (Mälartåg)24 %4 min 9 sek
Stockholm C–Hallsbergs station (SJ Regional)16 %10 min
Norrköping C–Sala (Mälartåg)14 %2 min 55 sek
Ludvika–Västerås C (TiB)9 %2 min 10 sek
Uppsala C–Västerås C (Mälartåg)9 %2 min 29 sek
Linköping C–Västerås C (Mälartåg)5 %41 sek
Sala–Västerås C (Mälartåg)3 %53 sek

Störst andel förseningar (bland de rutter som hade minst 10 avgångar under veckan) hade SJ Regional-tågen mellan Alingsås och Stockholm C, 35 procent.

Sena tåg per station under vecka 27
StationAndel senaSnittförsening
Västerås C23 %5 min 46 sek
Dingtuna9 %2 min 13 sek

Dingtuna och Västerås C är ganska typiska bland svenska stationer när det gäller förseningar. En genomsnittlig vecka är alltså 12 procent av tågen mer än fem minuter sena när de passerar här, och det genomsnittliga tåget är 2 minuter och 50 sekunder minuter sent.

Andelen försenade tåg vid en station beror till stor del på vilken typ av trafik som passerar. Pendeltåg och andra kortdistanståg är oftast mer punktliga än fjärrtåg, och allra mest försenade är de internationella nattågen.

Fyra tåg var akut inställda under förra veckan. Historiskt har det hänt ungefär sju av tio veckor att tåg ställts in oplanerat i Västerås, men under den senaste tiden har det varit ovanligare. I den här statistiken ingår tåg som ställts in sista dygnet före avgång.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.