Förseningsdrabbad tågvecka vid Enköpings station

Enköpings kommunJärnväg
Järnvägsspår

Ovanligt många tåg var sena när de passerade Enköpings station förra veckan – totalt 26 procent.

26 procent av tågen var sena när de passerade Enköpings station under vecka 27. Det är fler än vanligt. En genomsnittlig vecka är motsvarande siffra tolv procent, baserat på data som Newsworthy har samlat in sedan början av 2024.

Sena tåg per dag
DatumAndel senaSnittförsening
måndag 29 juni36 %7 min 7 sek
tisdag 30 juni49 %11 min 28 sek
onsdag 1 juli39 %20 min 13 sek
torsdag 2 juli14 %2 min 26 sek
fredag 3 juli2 %1 min 7 sek
lördag 4 juli9 %2 min
söndag 5 juli30 %4 min 22 sek

Dagen med flest sena tåg var tisdagen den 30 juni, med 49 procent sena tåg.

Den största rapporterade förseningen hade tåg 162 mellan Hallsbergs station och Stockholm C, som var 2 timmar och 29 minuter sent när det ankom till Enköpings station den 1 juli. Detta är den största försening som angavs på plattformsskyltar och liknande.

Sena tåg per rutt under vecka 27
RuttAndel senaSnittförsening
Stockholm C–Västerås C (SJ Regional)27 %5 min 53 sek
Alingsås–Stockholm C (SJ Regional)26 %7 min 27 sek
Stockholm C–Hallsbergs station (SJ Regional)16 %8 min 47 sek

Störst andel förseningar (bland de rutter som hade minst 10 avgångar under veckan) hade SJ Regional-tågen mellan Stockholm C och Västerås C, 27 procent.

Enköpings station är en ganska typisk station när det gäller förseningar. En genomsnittlig vecka är alltså 12 procent av tågen mer än fem minuter sena när de passerar här, och det genomsnittliga tåget är 3 minuter och 4 sekunder minuter sent.

Andelen försenade tåg vid en station beror till stor del på vilken typ av trafik som passerar. Pendeltåg och andra kortdistanståg är oftast mer punktliga än fjärrtåg, och allra mest försenade är de internationella nattågen.

Två tåg var akut inställda under förra veckan. Historiskt har det hänt ungefär var fjärde vecka att tåg ställts in oplanerat vid Enköpings station, men under den senaste tiden har det varit ovanligare. I den här statistiken ingår tåg som ställts in sista dygnet före avgång.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.