Lista: Brotten med flest anmälningar i Ängelholm förra veckan

Ängelholms kommunBrottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 103 anmälningar om misstänkta brott i Ängelholms kommun den senaste veckan.

Under vecka 26 registrerade polisen 103 misstänkta brott i Ängelholms kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Ängelholms kommun under vecka 26
Brottskod (grupperad)Antal
Kortbedrägeri34
Ofredande11
Skadegörelse10
Stöld utan inbrott9
Olaga intrång5
Cykelstöld5
Misshandel5
Bedrägeri genom social manipulation4
Trafikbrott3
Olaga hot3
Olovlig identitetsanvändning2
Identitetsbedrägeri1
Förfalskningsbrott1
Vapenlagsbrott1
Fortkörning1
Övriga bedrägeribrott1
Inbrottsstöld1
Rattfylleri1
Hets mot folkgrupp1
Bidragsbrott1
Trolöshet mot huvudman1
Övriga 1
Annonsbedrägeri1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 26, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 60 av 103 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 21 övriga ärenden i Ängelholms kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Ängelholms kommun under vecka 26
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan16
Trafikolycka utan misstanke om brott2
Övriga dödsfall utan misstanke om brott2
Övriga ej brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 22 juni och 28 juni för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Kortbedrägeri i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 294 ärenden om misstänkta brott i Ängelholms kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 1 juni och 28 juni i Ängelholms kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Kortbedrägeri48
Stöld utan inbrott35
Ofredande32
Skadegörelse26
Trafikbrott20
Cykelstöld16
Misshandel16
Bedrägeri genom social manipulation15
Olaga hot10
Annonsbedrägeri10
Inbrottsstöld9
Narkotikabrott7
Övriga 6
Olaga intrång5
Ärekränkningsbrott5
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.