Här är veckans alla polisärenden i Lerum

Lerums kommunBrottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 54 anmälningar om misstänkta brott i Lerums kommun den senaste veckan.

Under vecka 25 registrerade polisen 54 misstänkta brott i Lerums kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Lerums kommun under vecka 25
Brottskod (grupperad)Antal
Misshandel8
Kortbedrägeri7
Skadegörelse7
Bedrägeri genom social manipulation5
Stöld utan inbrott4
Trafikbrott4
Ofredande4
Hemfridsbrott3
Olaga hot2
Inbrottsstöld2
Övriga 2
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap1
MC-stöld1
Cykelstöld1
Narkotikabrott1
Rattfylleri1
Övriga brott mot 17 kap. BrB1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 25, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 35 av 54 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare sju övriga ärenden i Lerums kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Lerums kommun under vecka 25
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan7
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 15 juni och 21 juni för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Trafikbrott i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 220 ärenden om misstänkta brott i Lerums kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 25 maj och 21 juni i Lerums kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Trafikbrott28
Kortbedrägeri24
Bedrägeri genom social manipulation24
Stöld utan inbrott18
Skadegörelse15
Narkotikabrott14
Misshandel11
Cykelstöld11
Ofredande10
Olaga hot8
Inbrottsstöld7
Övriga bedrägeribrott7
Rattfylleri6
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap5
Hemfridsbrott3
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.