Lista: Brotten med flest anmälningar i Karlskrona förra veckan

Karlskrona kommunBrottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 129 anmälningar om misstänkta brott i Karlskrona kommun den senaste veckan.

Under vecka 25 registrerade polisen 129 misstänkta brott i Karlskrona kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Karlskrona kommun under vecka 25
Brottskod (grupperad)Antal
Stöld utan inbrott24
Skadegörelse19
Trafikbrott12
Olaga hot12
Ofredande11
Kortbedrägeri9
Misshandel7
Övriga 4
Olovlig identitetsanvändning3
Cykelstöld3
MC-stöld3
Identitetsbedrägeri2
Övriga bedrägeribrott2
Vållande till kroppsskada2
Båtstöld2
Rattfylleri2
Bedrägeri genom social manipulation2
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap2
Narkotikabrott1
Ärekränkningsbrott1
Utpressning1
Vapenlagsbrott1
Olaga innehav av knivar m.m. på allmän plats1
Inbrottsstöld1
Annonsbedrägeri1
Dataintrång1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 25, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 83 av 129 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 23 övriga ärenden i Karlskrona kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Karlskrona kommun under vecka 25
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan22
Trafikolycka utan misstanke om brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 15 juni och 21 juni för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Skadegörelse i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 513 ärenden om misstänkta brott i Karlskrona kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 25 maj och 21 juni i Karlskrona kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Skadegörelse73
Stöld utan inbrott55
Trafikbrott54
Kortbedrägeri38
Ofredande37
Olaga hot31
Misshandel27
Inbrottsstöld22
Bedrägeri genom social manipulation16
Cykelstöld11
MC-stöld10
Övriga bedrägeribrott10
Narkotikabrott9
Övriga 8
Rattfylleri8
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.