Brott för brott – så många anmälningar upprättades i Härryda förra veckan

Härryda kommunBrottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 62 anmälningar om misstänkta brott i Härryda kommun den senaste veckan.

Under vecka 25 registrerade polisen 62 misstänkta brott i Härryda kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Härryda kommun under vecka 25
Brottskod (grupperad)Antal
Trafikbrott14
Stöld utan inbrott9
Ofredande7
Bedrägeri genom social manipulation5
Misshandel4
Skadegörelse3
Kortbedrägeri3
Narkotikabrott2
Olaga hot2
Olovligt brukande1
Identitetsbedrägeri1
Sabotage1
Annonsbedrägeri1
Inbrottsstöld1
Vållande till kroppsskada1
Penningtvättsbrott1
Folkbokföringsbrott1
Utpressning1
Hemfridsbrott1
Båtstöld1
Rån1
Fakturabedrägeri1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 25, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 40 av 62 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 15 övriga ärenden i Härryda kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Härryda kommun under vecka 25
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan14
Trafikolycka utan misstanke om brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 15 juni och 21 juni för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Trafikbrott i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 253 ärenden om misstänkta brott i Härryda kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 25 maj och 21 juni i Härryda kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Trafikbrott41
Bedrägeri genom social manipulation30
Stöld utan inbrott29
Skadegörelse26
Ofredande14
Misshandel12
Kortbedrägeri10
Olaga hot9
Annonsbedrägeri9
Narkotikabrott7
Vållande till kroppsskada7
Övriga bedrägeribrott5
Förfalskningsbrott4
Penningtvättsbrott3
Fakturabedrägeri3
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.