Historiskt har det regnat i Markaryd ungefär varannan midsommar, visar Newsworthys genomgång av väderhistoriken vid SMHI:s mätstationer.
Den här veckan är det många som följer väderprognosen och hoppas på uppehållsväder under midsommarfirandet. Hittills talar prognoserna om mest uppehåll – men på typiskt svenskt midsommarvis risk för skurar på många håll. Så hur vanligt är det att det regnar på midsommar i Markaryd?
Vid mätstationen Strömsnäsbruk har det fallit minst en millimeter nederbörd under 47 procent av midsommaraftnarna sedan 1945. Blötast var midsommarafton 1978. Under ett dygn föll 22,4 millimeter regn vid stationen.
Södra halvan av landet ser ut att få en relativt varm midsommarafton, och kanske kan rekordtemperaturen utmanas på något håll? Den allra högsta midsommartemperaturen i Markaryd nåddes år 2016: 29 grader när kvicksilvret stod som högst på midsommaraftonen. Maxtemperaturen uppmättes på stationen Osby. Annars har midsommaraftnarna 1935 och 1970 gått till historien som extremt varma i stora delen av landet, med en toppnotering på 35 grader i Sveg 1935.
| Mått | Rekord | Midsommarafton | Mätstation |
|---|---|---|---|
| Varmast (högsta maxtemperatur) | 29° | 2016 | Osby |
| Kallast (lägsta maxtemperatur) | 11,5° | 1987 | Osby |
| Regnigast | 22,4 mm | 1978 | Strömsnäsbruk |
| Blåsigast (högsta medelvind, 10 min) | 4 m/s | 2018 | Hästveda |
Värden i tabellerna är hämtade från midsommaraftonen respektive år, oavsett vilket datum den inträffade. Midsommarafton inträffar sedan 1953 fredagen närmast efter den 19 juni, innan var den 23 juni midsommarafton oavsett veckodag.
